חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

קידום ההעסקה הישירה – שינויים צריכים לבוא מהשלטון

נושאים דעות, כלכלת בית ב 27.07.15 1:00

ההסכם שחתמה ההסתדרות עם משרד האוצר בשבוע שעבר מהווה מהפכה אמתית במספר תחומים מובחנים, בקרב העובדות הסוציאליות, בקרב חלק ממורי הקבלן וחלק מהמאבטחים. ההסכם אינו נותן מענה ל-95% מעובדי הקבלן בישראל, אבל בואו נודה באמת: תחת ממשלה נאו-ליברלית וחסרת רחמים כמו זו שיש לנו, גם זה מהווה הישג. בשביל להשיג יותר מזה יש צורך בתפיסת השלטון

מאת: ק. טוכולסקי

כל עוד ביבי מרכיב ממשלות ולמען האמת כל עוד הליכוד ירכיב ממשלות זה לא ישתנה. כל עוד שותפיו של ביבי הם משרתי טייקונים כמו כחלון ודרעי או נציגים של סקטורים שלא רואים את החברה הישראלית וטובתה לנגד עיניהם אלא רק את טובת אליטה מסוימת שציבור בוחריהם המצומצם חפץ ביקרה (חברת הלומדים של יהדות התורה או המתנחלים של הבית היהודי) אין סיכוי לשינוי מהותי בתחום זכויות העבדים. גם שלטון הימין עם שותפים חילוניים כמו יש לפיד וישראל ביתנו לא ישנה מהותית את תמונת המצב. ליברמן יודע לדבר על צרכי העולים שלו אבל מתנגד עקבי להעסקה ישירה, לפיד מייצג אינטרסים של טייקונים לא פחות מליברמן דרעי או כחלון ועובדי קבלן מעניינים אותו פחות מקליפת השום.

יש הרבה ביקורת על ההסכם, זה לגיטימי כמובן, חשד בהסתדרות אינו חשד בכשרים וגם כאשר ההסתדרות מצליחה להגיע להישג כדאי לבחון את ההישג לפני שמתחילים להתפעם. אני למשל הזדקקתי לשיחת טלפון לעו"ס חברה בעתידנו כדי להגיד וואלה יפה. חלק לא קטן מהביקורת על ההסכם אינה הוגנת. יותר ממה שהשיגו בלי לשנות את הממשלה בישראל יהיה קשה מאוד להשיג ואני לא בטוח ששביתה כללית הייתה משיגה תוצאה טובה יותר. יש במדינת ישראל ממשלת ימין, יותר מכך יש בממשלת ישראל פקידות נאו ליברלית שעוצבה בפקולטות שבהן מרצים נאו ליברלים מכשירים סטודנטים נאו ליברלים לעבוד במסגרת ציבורית שהם רואים בה כר פורה לקידום במגזר הפרטי אחר כך. פקידי המערכת מגויסים באופן שמבטיח שמתנגדי הפרטה לא יהיו שם.

לאיזה הישג מצפים המבקרים? ביטול ההעסקה הקבלנית? רוב אזרחי ישראל בעד! אבל הם לא בוחרים לשלטון אנשים שחושבים כך. אם אנחנו רוצים שלא יהיו בישראל עובדי קבלן אנחנו צריכים לתפוס את השלטון, להביא מפלגות שתומכות בהעסקה ישירה לשלטון. אנחנו צריכים מהפכה פוליטית בדומה לעליית הלייבור לשלטון בבריטניה ב-1945. בכדי להבטיח את ביטול ההעסקה הלא ישירה. בכדי להוציא מחות לחוק העסקה קבלנית או מתן שירותים, בכדי להבטיח שכל עובד יתקבל במסלול ישיר להעסקה ישירה ולהגדיר באופן מאוד ברור ולא ניתן לעיוות מסלולים של העסקה זמנית (עובדים חלופיים, משרות סטודנט וכדומה). את זה לא תבצע ממשלת ימין את זה יכולה לעשות רק ממשלת שמאל.

הסינדיקליזם בישראל לא הוכיח את עצמו עד כה כגורם שאומר לשלטון מה לעשות. ההסתדרות תמיד הייתה גוף שמשתף פעולה עם השלטון נגד האינטרסים של מעמד העובדים לא פחות מאשר הייתה גוף שמייצג את מעמד העובדים והישגיה מוגבלים. בשנים האחרונות ההסתדרות גם א-פוליטית מה שמצר את צעדיה אפילו עוד יותר. האיגודים החדשים על פועלם המבורך ועל היותם נציגי עובדים מובהקים ללא זיקה לשלטון קטנים מדי. אנחנו חיים בדמוקרטיה מערבית בעידן הנאו ליברלי, אם אנחנו רוצים שינוי צריך לכבוש את השלטון.

את השלטון לא נכבוש באמצעות המגזר השלישי, לא באמצעות התארגנויות אזרחיות שמסרבות להתלכלך בפוליטיקה ובטח לא באמצעות ארגוני חברה אזרחית שצצו כפטריות אחרי הגשם וחיות בעיקר מתרומות מחו"ל בלי יכולת ובסיס מקומי איתן. את השלטון נכבוש באמצעות פעילות פוליטית. באמצעות מפלגות שיגידו בעברית/ערבית/רוסית ואמהרית, כשנהיה בשלטון או חלק מהשלטון לא תהיה בישראל העסקה לא ישירה, לא יהיה בישראל שכר מינימום שלא ניתן לחיות ממנו ולא יהיו בישראל קצבאות רעב לנזקקים. אנחנו לא צריכים עוד פורום/אגודה/עמותה אנחנו צריכים אנשים טובים שיעשו עבודה ברוכה במסגרות פוליטיות מחייבות ומחויבות. רוצים העסקה ישירה. תפעלו לממשלה שבראשה עומדים שלי יחימוביץ או עמיר פרץ שר האוצר שלה הוא איימן עודה ושר העבודה שלה הוא אילן גלאון. לצפות מממשלה שבראשה עומד ביבי שר האוצר שלה הוא כחלון ושר הכלכלה שלה הוא דרעי, שלושה אנשים עשירים ומשרתי הון לשינוי שפועל נגד האינטרסים של התאגידים והטייקונים שהם משרתים שלא לדבר על האינטרס המעמדי שלהם בעצמם זה די מגוחך.

אין קיצורי דרך, בלי שלטון לא תהיה פה מדינת רווחה סוציאליסטית/ס"ד. גם שבדיה לא הייתה מה שהיא היום בלי שנים ארוכות ורצופות של שלטון מפלגות המעמד. יש שינויים שבשבילם מספיקים 6 שנים כמו שלטון הלייבור בבריטניה בשנים 1945-1951, אבל מהאופוזיציה במדינה מופרטת ומוכת הלם, אי אפשר לעשות שינוי מהותי. את השלטון הנוכחי צריך להפיל ולפעול בשביל להעלות לשלטון את השמאל, אחרת במהות שום דבר פה לא ישתנה. לא שוד משאבי הטבע של הלאום, לא מקלטי המס לעשירים ועושק כל השאר, ובטח לא העסקה ישירה ושכר וקצבאות הוגנים.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , ,

3 תגובות

 1. ערן אורון :

  וואו, קורט, איי אם ספיצ'לס

  מהאופוזיציה אי אפשר לעשות שינוי? לא יאומן.
  ואם בשלב הסטורי קונקרטי לא הצלחנו לכבוש את השלטון? מה אז? מי יודע, אולי באיזשהו עתיד, אחרי כמה שנות חורבן כלכלי וחברתי, יגיעו האפוסטולים של ה"סוציאל דמוקרטיה" למסקנה שאת השינוי צריך לעשות במקום בו זה מתאפשר, ואפילו יהיה זה קואליציה עם נתניהו.
  אני מצטט ממכתב של מישהו שאיננו חשוד כאחד מאנשי שלומי:
  "… כלל ידוע הוא שכאשר אתה מבקש מיריבך להצהיר כי איננו עומד עוד מאחורי השקפת עולמו, בשעה שהוא מוכן לשנות אותה בשטח מבלי להצהיר על כך, אתה מבקש לסכל את העניין. אינני חושב לרגע שנתניהו שינה את השקפת עולמו, אבל אני משוכנע שהוא היה מוכן לשלם מחיר כבד, כבד מאוד, במעשים כדי להשיג מטרות אחרות שהיו חשובות לו מאוד באותן נסיבות.
  …"

 2. ק. טוכולסקי :

  ערן מהאופוזיציה אפשר לעשות שינוי, הנה נעשה שינוי, 14,500 עובדי קבלן יקלטו בשירות הציבורי.
  אבל כן, מהאופוזיציה לא השיגו את שבוע העבודה של 40 שעות ולא בנו את מדינת הרווחה הנורבגית. לפעמים השלטון כמו זה של ביסמארק בגרמניה מבין שאם הוא רוצה להשאר בשלטון צריך לזרוק כמה עצמות אבל אתה רוצה לשנות? אתה צריך להיות בשלטון.
  תפקידה של אופוזיציה הוא להציע אלטרנטיבה לשלטון.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  כל המשפטנות היא רק הוכחה לאן הדרדרנו.
  איפה העיתונאים?
  איפה הסולידריות שלהם?
  אנחנו היום במצב של ההוא ששתק כי לא היה כומר ולא היה קומוניסט ולא היה…..בלה בלה בלה – עד שבאו לקחת גם אותו וכבר לא נשאר מי שיצעק בעדו.

  כל הברברת איננה מכסה יותר על הערוה. אם יום אחד לפני תום מושב הכנסת כל העיתונאים היו נשארים לעמוד בחוץ – התמונה היתה אחרת.

  כשחושבים על זה קשה להיזכר באיזשהו מאבק של מרי חוקי מאורגן לאות סולידריות שהתרחש כאן בשנים האחרונות.

  אף אחד לא לוקח סיכונים.
  ובסוף כולנו נדפקים.

  ניסנקורן יודע מה הוא עושה – מכשיר 1400 עובדי קבלן וכבר היום חגג חגיגה חשודה בנמל אשדוד עם שר התחבורה.

  משיג מעט כדי לוותר הרבה.
  יש לו ברירה? כוח לעובדים לחצה את ההסתדרות לקיר.
  http://www.blacklabor.org/?p=56840#comment-497613

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.