חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מוסכמות שגויות בענין עמיר פרץ

נושאים פוליטי ב 3.05.07 7:01

כמה מוסכמות שהתקבלו בדעת הקהל גם בקרב תומכיו של פרץ ושל הקו הסוציאל דמוקרטי במפלגה מתבררות כמוטעות, ומבוססות במידה רבה על כך שאיננו רגילים לפעול באופן פוליטי.

1.  המוסכמה: "הבחירה בתיק הביטחון הייתה טעות"

פרץ היה חייב לקחת את תיק הביטחון [בהינתן שתיק האוצר לא היה על הפרק]. פרץ הוא פוליטיקאי שמתכוון להוביל את המפלגה, לכן הוא חייב לקחת את העמדה הבכירה. כדאי לשים לב שגם בלי המלחמה, היינו רואים עוד ועוד סיבובי סכינים של חבריו למפלגה, עמדתו הבכירה חיונית כדי לעמוד בכך. או לוותר על הובלת המפלגה ולהישאר כעלה התאנה החברתי של המפלגה לעניין החברתי.

2.  המוסכמה: "פרץ גילה את אוזלת ידו במלחמה"

הבעיה של פרץ [ושלנו] במלחמה הייתה קודם כל צה'ל שלא היה מוכן כראוי למלחמה. [בשנים שקדמו לא נעשו ההכנות הדרושות]. חוסר הניסיון שלו, או חוסר בכישורים היו בשוליים של הבעיות שהתגלו.

ככל שמתברר עם הזמן, [דוח וינוגרד וכו'] הבעיה הגדולה במלחמה הזו הייתה המציאות. חיזבאללה שמתעצם, כאינטרס איראני עליון [מתבטא בציוד אמצעים טכנולוגים וכו'] על הגבול, ואי מוכנות של צה'ל [מודיעין ציוד, ארגון וכו'] למלחמה כזו.

הרצון למצוא את האשמים לגלגל אותם בזפת בכיכר העיר בגלל התסכול שלנו, שצה'ל לא הצליח לפתור את כל הבעיה,  במבצע קצר ומבריק בלי נפגעים, ולהשאיר את הדימוי שלו על כנו, הוא רצון כנה ואמיתי, אבל בינו ובין פיתרון הבעיה האמיתית שלפנינו אין הרבה.

3. המוסכמה: "פרץ לא מנסה/רוצה לקדם מדיניות סוציאל דמוקרטית"

היכולת של פרץ לקדם מדיניות סוציאל דמוקרטית בממשלה הנוכחית היא מוגבלת . הציפיות שלנו נכונות, אבל את האכזבות אנו צריכים להפריד מהפוליטיקה. פרץ גם מעט השרים ששותפים לו בהשקפות היה במיעוט מוחלט בממשלה הזו. היכולת להעביר שינויים במצב כזה היא מוגבלת.  דוגמא מעצבת בעיני היא כישלונו של מרידור לשנות מדיניות כלכלית כשר אוצר, למרות הכיוון הברור אליו צעד והמאבק אליו הלך, הוא הפסיד. להזכירכם ביבי ופרנקל סגרו עליו, עד שהוא התפטר. ומאבק זה התרחש כשהיה מדובר רק על מדיניות כלכלית מרחיבה לא על משהו שקשור בשינוי חלוקת העושר במדינה.

4.  המוסכמה: "פרץ היה צריך להתפטר אחרי ליברמן"

פרץ לא היה צריך להתפטר אחרי ליברמן. שוב מתוך הנחה שהמרכז היה מחליט להישאר בממשלה- כלומר ההתפטרות לא הייתה מפעילה שום לחץ על אולמרט, שמלשכתו נוהלה המערכה נגד פרץ בתוך המפלגה. בהתפטרות הוא היה הופך עצמו לאחראי לבעיות במלחמה, כי היה קל מבחינה ציבורית לתקוף סוס מת. 'חבריו' למפלגה ואולמרט ניסו לעשות זאת ממילא, והיו עושים זאת בצורה הרבה יותר אפקטיבית, ואולי קוברים אותו סופית.

מצד שני ליברמן התאפס בממשלה וחוץ מלהעביר כמה תקציבים, שעם חלקם אין בעיה מהותית, הוא לא קידם סדר יום גזעני.

5.  המוסכמה: " פרץ לא פוליטיקאי טוב".

יכולתו הפוליטית של פרץ לעמוד בשיסוי התקשורתי כנגדו ויחד עם כך לא להיגרר לא להיגרר לעמדת דופקים אותי/ בגלל שאני שחוק/ צודק/ חכם וכו'

מבהירה משהו על יכולתו הפוליטית, וכוחו האישי כפוליטיקאי לא ליפול למלכודות. חשוב לשים לב לפער בין הביקורת של וינוגרד על פרץ לבין העליהום התקשורתי שעשו עליו, דוחק אותו לפינה. העובדה החשובה היא יכולתו לעמוד בכך.

המסקנות שלי מכך:

אנחנו עדיין לא חושבים כמו פוליטיקאים [ואולי טוב שכך] אבל זה אומר שאנחנו צריכים להתייחס יותר בצניעות לחושים הפוליטים שלנו לעומת אלו של פרץ למשל.
פרץ כרגע הוא אופציה טובה לא כבררת מחדל אלא כפוליטיקאי אפקטיבי [מצליח] שיוצר במפלגה בסיס לכוח סוציאל דמוקרטי. [ במודע אני לא נכנס כאן לדיון עד כמה פרץ עצמו רוצה בכך. כרגע ברור שהוא מסמן את החנה הסוציאל דמוקרטי במפלגה.

יש כל מיני בעיות עם פרץ כאדם, אני מניח.

הוא אמביציוזי , מעוניין להתקדם למעלה, מוכן לבלוע המון בשביל להגיע לעמדות הכוח, חשוב לו הכבוד שיש לאלו שמגיעים למעלה, הוא לא מפחד להיכשל, הוא סקפטי לגבי חבריו  הפוליטים כולם, ויודע שהוא צריך לסמוך על עצמו, ועוד ועוד

כל אלו חומרים מהם עשוי פוליטיקאי.

וזה בדיוק מה שאנו מחפשים, לא?!

שוב ושוב נראה לי שקשה לנו להתרגל להיות חלק מהמחנה המנצח, עם כל הנאחס שבזה.
כלומר היינו [לפחות אני] מסתפקים בניצחון בפריימריס, עם התחושה הנפלאה. ההמשך עם הפוליטיקה הקטנונית המכוערת המלאה הצפרדעים, שלא לומר תנינים, שצריך לבלוע נראה מאוד מיותר.

אבל ההחלטה להיכנס לפוליטיקה אינה שווה הרבה אם היא חולפת עם הנגיעה הראשונה בפוליטיקה עצמה.

רן רביב    ranraviv Gmail
הכותב הוא חבר ב'יסו"ד – ישראל סוציאל דמוקרטית', ופעל לבחירת פרץ בפריימריס הקודמים.

נערך על ידי שושי
תגיות:

תגובה אחת

 1. אורה :

  דן רביב שלום
  אתה צודק במאה אחוז
  כל מילה בסלע!!!
  יש רק נושא אחד שלא העלית ואף אחד לא רוצה לדון בו. זה טאבו!!!
  אבל כולנו יודעים שזה הנושא הקובע וכל הסיבות שהעלית כאן הן רק תירוץ וכיסות לנושא האמיתי שמדריך את מנוחת הציבור…

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.