postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הישג לציבור – עוכב אישור התכנית להרחבת בתי הזיקוק

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הישג לציבור – עוכב אישור התכנית להרחבת בתי הזיקוק

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות ב 20.07.15 1:20

בדיון השלישי בערר נגד אישור התכנית להרחבת בתי-הזיקוק אפשרה יו"ר הוועדה עו"ד סילביה רביד שהות לחברת בז"ן לשנות את תכניתה. עיכוב זה בתכנית מאפשר למתנגדיה להפעיל לחץ ולקיים מאבק ציבורי נגד הסכנות הטמונות בתכנית

מאת: חנה קופרמן

בדיון בערר נגד אישור תכנית חפאג/1200/ב להרחבת בתי-הזיקוק (בז"ן), שהתקיים ב-14 ביולי במועצה הארצית לתכנון ובניה בירושלים התקבלה החלטה דרמטית – לעכב את התכנית להרחבת בתי-הזיקוק (בז"ן) פי שלושה

למרות ההתראה הקצרה שנקבעה למועד הדיון השלישי והאחרון בתכנית שעומדת לקבוע את גורל אזור חיפה, עשרות תושבים ופעילים הגיעו מחיפה לירושלים. חלקם נכח בדיון שנמשך משעה 9.30 בבוקר עד 17.00אחר הצהריים. החלק האחר השתתף בהפגנה הקולנית שנערכה מחוץ לאולם הישיבה ונשמעה היטב בתוך אולם הישיבה משך כל שעות הדיון, מה שיצר לחץ ציבורי על חברי הוועדה.

התושבים שנכחו בדיון התנהגו לפי הכללים המקובלים. אבל כאשר נאמרו דברים שלא היו אמת מצד נציגי בתי הזיקוק ורשויות המדינה, הם ניסה להגיב ומשלא התאפשר להם להגיב נוצרה מהומה. בעקבות זאת, בהמשך הדיון שינתה יו"ר הועדה את התנהלותה ואפשרה למשתתפים להגיב.

במקביל- התנהל בין חברי הוועדה הארצית ויכוח על חוות – הדעת שכתבה אלה נווה, שאותה הגיש קיבוץ שער – העמקים באמצעות עורך-דין עומר בכמן עוד בדיון הקודם מתאריך 8 ביולי. חוות – הדעת מוכיחה את מה שהוסתר עד כה, כי בניגוד לטענת בז"ן, שמדובר בתכנית שמטרתה להסדיר לכאורה מצב משפטי סטטוטורי בלבד, מדובר לאמתו של דבר, בהרחבה אדירה של התעשייה המזהמת פי 240 מהמצב הקשה הקיים כיום.

חוות הדעת חושפת את הסיבה האמיתית להרחבת בתי הזיקוק, וחושפת את הסיפור שנשמר כסוד צבאי:  המטרה האמתית של תכנית ההרחבה היא לקלוט ולזקק כמויות אדירות של תוצרי לוואי ממאגר לוויתן- נפט קל בשם "קונדנסייט" שעבורו נוצרו תכניות הענק החדשות במפרץ חיפה לצורך אחסון, זיקוק וייצוא 90% מהתוצרת הפטרוכימית המתוכננת. חוות הדעת חושפת בין היתר שחבית אחת של קונדנסייט  מזהמת פי 21 יותר מנפט רגיל.

מאז הוגשה חוות – הדעת פעלו בתי הזיקוק כדי למנוע את קבלתה בוועדה. הם ניסו למנוע דיון בה על-ידי תמרונים פרוצדוראליים: הם משכו חלק מהערר שהגישו בו ביקשו לבטל הגבלות על כמות הזיהום שמותר להם לייצר ובנוסף הכריזו שהם  מוותרים על שטחי בנייה גדולים ויסתפקו "רק" בהגדלת המתקנים ב- 20%.

יו"ר הועדה, עו"ד סילביה רביד, סרבה במשך הדיון לתת לעו"ד בכמן ולאלה נווה להגיב על טענות בז"ן וכאשר נשאלה, האם תדון בחוות הדעת, אמרה שטרם הוחלט בנושא.

בסיכומו של הדיון ביקשה יו"ר הוועדה, עו"ד סילביה רביד, מבז"ן להגיש תכנית מתוקנת להצעתם החדשה תוך 45 יום. עו"ד טויסטר, שייצג את בז"ן, הודיע שלא יוכל להתחייב לסיים בפרק זמן את תיקון התכנית. עו"ד רביד הקציבה לו שבועיים שבסופם יודיע כמה זמן ייקח לו להגיש תכנית מתוקנת.

עניין עקרוני נוסף בערר נגד בז"ן הוא התעקשותם של בתי-הזיקוק לא לפרסם את התכניות המפורטות העתידיות להערות ולהשגות הציבור. כלומר, לא לפרסם לציבור אילו מתקנים ייבנו, היכן ייבנו ולאיזה צורך. בז"ן דורשת לקבל אישור בנייה בלנקו – בלי לבצע תכנית מפורטת. סוג כזה של תכנון נעשה רק במתקנים סודיים ומסווגים כמו אלה של משרד הביטחון למשל. אבל כאן מנסים לאשר תכנית חשאית עבור חברות פרטיות שכל מטרתן להרוויח מיליארדים מייצא פטרוכימי, בידיעה שאם ייחשפו נתוני הזיהום הצפויים – נתונים המפורטים בחוות – הדעת שהוגשה- אזי הפרויקט לא יתממש.

עו"ד טויסטר התנגד בכל משך הדיון לכל רעיון שיאלץ את בז"ן להציג את התכניות  המפורטות  להערות והשגות הציבור וזה רק מחזק שיש לחברת בז"ן מה להסתיר…

לסיכום: ע"י הפעלת לחץ בכל המישורים-  ציבורי, המקצועי והמשפטי –  הצלחנו להכשיל את הניסיון של הועדה לאשר את התכנית בחטף וזהו הישג. יש לנו  כרגע חלון הזדמנויות לפרסם את הסיכונים האדירים הנשקפים לציבור  ולייצר מהלכים שיעצרו את אישור התכנית לחלוטין.

נראה שעו"ד טויסטר ישב עם ליאת פלד מתכננת המחוז בה נראה שיוסכם על שיטת מדידה. ואחרי שיסכימו על שיטת – המדידה ועל מה שכולל השטח הבנוי כיום, נראה שאז יצטרכו להלביש את העשרים האחוז הנוספים האלה ולראות מה עושים עם המכלים והמתקנים.

והיות ואנחנו יודעים שהמטרה האמתית היא להרחיב את בתי הזיקוק וכל המהלך של בז"ן הוא לנסות לעשות תרגילים שיסוו זאת- הרי לפנינו משחק פוקר בו נצטרך למצוא איפה הם מסתירים את כוונותיהם האמיתיות בין השורות בתכנית המתוקנת…

ערר בזן

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.