חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האם ההסכם עם איראן טוב לישראל?

נושאים מדיני-בטחוני, עלו ברשת ב 15.07.15 0:06

כל הסיבות לכך שהסכם הגרעין הוא החלופה הריאלית הטובה ביותר לביטחון ישראל. מאמרו של מיכאל מנקין מנכ"ל מולד, המרכז להתחדשות הדמוקרטיה

ההסכם בין איראן לבין המעצמות יקבע את עתידה של תוכנית הגרעין האיראנית בעשורים הקרובים. ממשלת נתניהו הכריזה עוד במהלך המשא ומתן כי ההסכם המתגבש מבשר את סופה של מדינת ישראל, וגם בשמאל נשמעו קולות המצטרפים למקהלת מבשרי הקץ. אך בכירי מערכת הביטחון הישראלית מעידים כי ההסכם דווקא יאפשר להסיר את איראן מראש רשימת האיומים על ישראל, ולהפנות אנרגיות, תקציבים ומשאבים חיוניים לכיוון איומים אחרים. משיחות שקיימנו עם גורמים רבים בצמרת הביטחונית בישראל עולה כי רובם תומכים, שלא לציטוט, בהסכם עם איראן, ומחווים את דעתם המקצועית כי חתימתו עדיפה במובהק על החלופות הריאליות. בהמשך המסמך מובאים ציטוטים מפי בכירי מערכת הביטחון, שהתבטאו בנושא בפומבי. במילים אחרות, ההסכם שגובש טוב לישראל, ובעיקר – עדיף על פני כל אפשרות ריאלית אחרת. לפניכם חמש נקודות שמסבירות למה:
נקודות מרכזיות:

1) ההסכם עם איראן ירחיק אותה למרחק שנה מצבירת החומר הגרעיני הדרוש לייצור פצצת גרעין, וישאיר אותה שם בעשר השנים הקרובות, תחת פיקוח אינטנסיבי. הפיקוח הבינלאומי יימשך גם בתום תקופה זו.

2) כששיחות הגרעין יצאו לדרך הייתה איראן במרחק חודש וחצי מהשגת החומר הגרעיני הדרוש לפצצת גרעין, ואלמלא נפתח המו"מ מול המעצמות – שגם אליו התנגד נתניהו – היום הייתה איראן קרובה לנקודה זו עוד יותר. הודות לשיחות עם המעצמות נסוגה תוכנית הגרעין האיראנית לאחור, לראשונה זה יותר מעשור. במילים אחרות, אילו היה המערב מקבל את עצתו של נתניהו ולא פותח בסבב השיחות האחרון, היום הייתה איראן קרובה בהרבה להשגת פצצה גרעינית.

להמשך קריאה

למסמך הניתוח המלא באתר מולד לחצו כאן

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.