חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

גלובליזציה בהגבלה

נושאים כלכלה ותקציב, עלו ברשת ב 15.07.15 0:05

תמר בן יוסף מעלה נקודות חשובות בנושא הגלובליזציה והשפעותיה בישראל. הגיע הזמן שהשמאל גם יתייחס למה כן ומה לא, על רקע סיפור הגז ומכירת תנובה לסינים

גלובלזציה. הקשיבו לפחדים המשותפים

"ידיד טוב שלי סיפר לי לאחרונה על העברת בית דיור מוגן בישראל לידי חברה סינית. הסיפור הזה, שלא בדקתי אם הוא משקף התרחשות אמיתית, ללא ספק מבטא פחדים אמיתיים.

כי אם את תנובה האוטו-שלנו-גדול-וירוק מכרו לברייטפוד הסינית, מה יעצור את מכירתו של דיור מוגן אחד. אין חוק נגד זה, אין תקשורת מרגישה נגד זה, אין ממשלה או כנסת או ערכים לאומיים שיבלמו את זה. ורק אם, בעקבות משבר הבורסה בסין עכשיו, ברייטפוד תיגרר לצעד שיפגע בתנובה-ישראל, פתאום כולם יתעוררו ויצעקו.

כולם היו צריכים להתעורר הרבה קודם. לא משום שחשדנות כלפי בעלות זרה מבטאת רגשות נאצלים. היא כולה ביטוי של פחד. אבל הקשבה לפחדים המשותפים הכרחית לעיצוב ערכים לאומיים משותפים.

עד למהפך הפוליטי של 1977 שררו בישראל ערכי שלטון ברורים. ממשלות העבודה חתרו לשלב את המשק בכלכלה העולמית. בד בבד, הן  הגנו על יעדיהן האחרים – תעסוקה מלאה, שכר הוגן ועקרונות דומים. ההדרגתיות שהייתה עיקרון מקודש בכלכלת מפא"י, איפשרה לספוג לאט את השפעותיו הרחבות של כל אמצעי כלכלי, ולהשתמש בו במידה.

מהפך 77, ופתיחת המשק החפוזה לתנועות כספים בינלאומיות בעקבותיו, סימנו את סוף עידן המידה, סוף עידן הערכים בישראל. שר האוצר הטרי של הליכוד, שמחה ארליך, פתח את המשק בבת-אחת באוקטובר 77. זאת, על סמך התיזה הניאו-ליברלית המשכנעת 'יותר חופש יותר טוב', ומבלי לבדוק לפרטיו מה שחרור כזה יחולל בישראל…………………….

 

………..ערכי הסוציאל-דמוקרטיה ללא ספק מתנגשים עם ערכי הגלובליזציה. אבל אסור לברוח מההתנגשות – היא מכריחה לחשוב, מכריחה למצות את אפשרויות הבחירה.

גם עכשיו, בהפקת הגז בישראל פתאום מתברר שהייתה אפשרות בחירה בכל צומת. הייתה אפשרות בחירה במכירת תנובה לסינים. לשם מימושן, נדרשה ממשלה שמוכנה להסתכן ולהתערב. נדרשה ממשלה בעלת ערכים.

לקריאת המאמר המלא:

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. רוני :

    למה ע"י סינים

    אין ספק כי בתי דיור מוגן איכותי הנו עבודה של ממש ולא צריכה להיעשות ע"י סינים

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.