postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » עשור להתנתקות וכרגיל, הימין חי בסרט

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עשור להתנתקות וכרגיל, הימין חי בסרט

נושאים דעות, מדיני-בטחוני ב 15.07.15 0:10

עשור להתנתקות והימין טרם עשה חשבון נפש. ק. טוכולסקי מסביר למה

לפני עשר שנים, מדינת ישראל בשורה של החלטות דמוקרטיות ובאישור מערכת המשפט, ביצעה נסיגה חד צדדית מעזה. הנסיגה בוצעה בצורה מחורבנת ונועדה להבטיח לא התקדמות להסדר עם העם הפלסטיני אלא את הנצחת הסכסוך. ממשלת ישראל ניצלה את החודשים שלפני הנסיגה להריסה שיטתית של שלטון הרשות הפלסטינית ברצועה מה שתרם לכך שהחמאס יכול היה לתפוס את השלטון ברצועה ולהקמתה של מדינה פלסטינית נפרדת דה פקטו ברצועת עזה. המטרה של ממשלת ישראל בהקרבה של הרצועה התה העמקת הכיבוש ושימור מפעל ההתנחלות ביהודה ושומרון, הטכניקה: הוכחה שמדינת טרור תקום אם תהיה נסיגה ישראלית. התוצאה: עשר שנים אחרי נסיגה מעזה, ניצבת ישראל מול שני קבלני משנה פלסטיניים (הרשות בגדה והחמאס בעזה) הכיבוש נמשך והסכסוך עמו.

בעזרת התקשורת משרתת שלטון ההון הימני, נצרבה בתודעת הציבור הישראלי טראומה ואחר כך גם אגדה על כישלון. ציבור המתנחלים הדתי לאומי בצע בימי ההתנתקות אלימות בלתי פוסקת נגד המדינה ומנהיגיו בחנו פעם אחר פעם את גבולות הסבלנות של הדמוקרטיה הישראלית. בתודעה של ציבור זה של קוזקים נגזלים לא נחרת שום לקח פרודוקטיבי, לא נשאלה שום שאלה של אחריות. המנהיגות הפוליטית החברתית החינוכית והרבנית של הציבור כשלו כולן יחדיו והתירו הדרדרות לשיח משיחי וצפייה לנס שלא יקרה ממש עד הפינוי עצמו. הדרישות הבלתי פוסקות של המתיישבים המפונים שבעצמם נוצלו בידי גורמים פוליטיים להוסיף ולהרבות דרישות עד כדי סחיטה מהמדינה של פיצוים והטבות עד אין קץ, בלא הצדקה משלב מסוים מעבר לניסיון לצרוב בתודעת המדינה שלכל פינוי יהיה מחיר אסטרונומי. הציבור הדתי לאומי במקום לעשות חשבון נפש של איך לעזאזל נסחפנו בלהט המשיחי הזה, ממשיך לחיות בסרט. בהתנחלויות ביהודה ושומרון אבלים את הנסיגה החד צדדית ברצועה כאילו הייתה חורבן בית שלישי, בלי להודות שזה נעשה בעיקר בשביל שהם יוכלו להמשיך את חייהם בווילות מרווחות על קרקע של עם אחר. כן הימין ממשיך לחיות בסרט, להאשים מהשלטון בו הוא נמצא ברצף כולל בתקופה של הנסיגה החד צדדית, לפניה ומאז את כולם בהכול העיקר לא לקחת אחריות. זה לא חדש אבל צריך קצת לדבר על זה.

כי הסיקור התקשורתי אכן היה מוטה וחד צדדי בימי ההתנתקות, אף עיתונאי לא טרח להגיד שזה טירוף להעביר את הרצועה בצורה חד צדדית תוך כדי שאנחנו כותשים לא את ארגוני הטרור אלא את הרשות ומנגנוניה. אף אחד לא אמר שעדיף הסדר על "התנתקות", אף אחד לא אמר אם כל הכבוד לכאב האנושי מי שמתיישב מחוץ לגבולות מדינת ישראל כפי שנקבעו בחוקיה לא יכול לצפות שהצבא ישמור עליו בשטח שמוגדר כשטח כבוש לנצח. התקשורת שתפה פעולה עם שלטון הימין בלי למצמץ ושרתה את האינטרסים של שלטון הימין בהסברה שלה בלי לתת ביטוי לכל מי שאמרו כבר אז שזאת לא הדרך. הסיקור התקשורתי היה מוטה גם אז ימינה בדיוק כמו היום, בדיוק בכל דקה מאז שנסגרו דבר ועל המשמר שהיו עיתוני שמאל והותירו את הבמה לתקשורת של בעלי הון פרטיים. אבל ההטיה הזו לא אומרת שהמתנחלים צדקו אז או צודקים עכשיו. התקשורת חיבקה אותם, אפשר רק לנחש איך היו מתייחסים ללא יהודי או אפילו לסטודנטים יהודים או פועלים יהודיים שהיו מעיזים להתייחס לחיילים/שוטרים כמו שמתנחלי עזה התייחסו אליהם בעת הפינוי. התשובה באלימות, עד זוב דם ואחר כך עוד היו שופטים אותם. זה לא קרה למתנחלי עזה שקיבלו חיבוק ממסדי ותקשורתי. היחס הזה של הממסד שמור למי שאינם נמנים על תומכיו, שמור לפועלים ששובתים במפעל בדרום, שמור לשמאלנים שמפגינים נגד הפרת זכויות אדם, שמור ללא יהודים שעושים משהו או אפילו שלא.

עשור להתנתקות ובימין הדתי לא מתכננים שום חשבון נפש, הכול כרגיל. כולם אשמים והם היו בסדר. הבחירה של מה שהייתה פעם המפדל שנבנתה על בסיס הפועל מזרחי בעיקר להפוך למפלגת ימין הזויה ולתת לרבנים דריסת רגל בנחלת הציבור הדתי לאומי שלא הייתה להם בשנות תקומת ישראל, הפכה את הציבור הדתי לאומי לציבור שחי בסרט, שלא לוקח אחריות, ששותף בחלקים נרחבים של עצמו לשוד גזל וחמס שהביאו את המדינה שלנו למה שהיא היום. מדינה קרועה לשבטים שניצול וגזל בה הם נורמה ושרי המפלגה הדתית לאומית הם שותפים בה לכל עוולה ופשע.

כדאי לציבור החשוב הזה להתעורר מהסרט, אחרת בנסיגה הבאה, חד צדדית או בהסדר, כתוצאה מסיום הסכסוך או מחורבן ישראל הם יעמדו שוב באותה נקודה, עיוורים ושיכורים מהבטחות משיחיות ריקות מתוכן. ה"התנתקות", לא הייתה נגד המתנחלים אלא שירות לרוב רובם של המתנחלים, היא לא הייתה גירוש (כדאי למי שחושב שההתנתקות הייתה גירוש ללמוד קצת היסטוריה של עם ישראל ולהבין מה זה גירוש) אלא פינוי של מי שבחרו בחסות צבא הכיבוש לנצל עם אחר על אדמותיו מחוץ למדינת ישראל. מהבחינה הזו הם צודקים, יהודה ושומרון בניגוד לגולן וירושלים לא נמצאות במדינת ישראל וכל מפעל הגזל העצום שלהם נשען על כרעי תרנגולת. כדאי להם להתעורר מהסרט, כי במוקדם או במאוחר תגיע שעת ההצגה השנייה. בינתיים את מחיר העיוורון שלהם כולנו משלמים, כרגיל.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.