היום יוון, מחר אנחנו

המשבר ביוון הוא לא רק על המדינה הקטנה שנמצאת בחובות. יש לו השלכות גם על המצב אצלנו. ק. טוכולסקי מסביר

דמיינו לכם שהמאבק נגד שוד הגז מצליח, המונים שוטפים את הרחובות וביבי המפוחד שבקואליציה שלו מתרופפות אצבעות מחליט לסגת ממתווה הכניעה לתאגידי הגז הזרים והטייקונים המקומיים ולהטיל על וועדה מקצועית לנסח מתווה חדש שיתאים גם לאינטרסים של תושבי ישראל והדורות הבאים ולא רק לכיסיהם של כמה בעלי הון ומנהלי תאגידים. דמיינו לכם שזה קורה ואז ארצות הברית מודיעה שאם ישראל נסוגה בה מהמתווה הלא חתום היא מפסיקה את הסיוע הביטחוני ואת הגיבוי האוטומטי לישראל באו"ם, שהיא מושכת את הערבויות ומחזירה את השגריר אלא אם ישראל תתחייב למתווה הקיים ותפצה את התאגידים בעלי הזיכיונות על עגמת נפש. שר האוצר האמריקאי יצא לעיתונאים ויגיד שהישראלים העצלנים שלא עשו כלום בשביל למצוא את הגז רוצות לקחת מחברות אמריקאיות את מה שמגיע להם, אובמה יגיד בראיון ל-CNN שישראל מבקשת לשנות את הכללים באמצע המשחק. בתקשורת הפרטית בארצות הברית האהדה המסורתית לישראל תשתנה לאיבה ותיעוב, השמורים רק לחברי ציר הרשע, חברי קונגרס רפובליקנים יאיימו בהטלת סנקציות על ישראל וכך הלאה. ממשלת ישראל מוכת אימה שתספוג במשך כל המתקפה התמוטטות של הבורסה וקריסה של השקל מול עלייה בריבית הנדרשת לתשלום על אגרות חוב תיכנע ותתקפל מיד.

עכשיו תפסיקו לדמיין, זה בדיוק מה שקורה עכשיו ליוון. אני לא יודע איך הסיפור של ההסכם יגמר ואיך שבוע וקצת אחרי שהעם היווני אמר לא למתווה דומה, יצליח ראש ממשלת יוון להעביר הסכם גרוע שיבטיח את המשך שיעבוד הכלכלה הצמיחה והעם היווני לאינטרסים של בנקאים חמדנים וכושלים, אבל יש סיכוי שזה מה שקורה. את החובות של יוון שנוצרו בחטא ונופחו בחטא על פשע אי אפשר להחזיר, לא עכשיו ולא בעוד 50 שנה. האיום הגרמני המחוצף שדורש מהיוונים לשלם או לפרוש מגוש היורו תוך כדי סחיטה של היוונים באמצעות חניקת הבנקים היוונים מומש ולפחות באירופה יוון נכנעה. הסכמת ראש ממשלת יוון ציפראס להכפפת הדמוקרטיה היוונית לנושי המדינה היא לא פחות ולא יותר מאשר ויתור על ריבונות העם היווני וביטול הדמוקרטיה באירופה. היום ביוון ומחר בכל מדינה שאזרחיה יצביעו נגד המדיניות הכלכלית הנאו ליברלית של בנקאי פרנקפורט. הניסוי בהלם הצליח, העם היווני לא נשבר אבל ראש ממשלת יוון כן.

שליטי הכלכלה העולמית, טייקונים ועושי דברם בבנקים ובתאגידים, בבורסות ובפוליטיקה יכולים להיות רגועים ולהמשיך הלאה. ההלם עובד, יוון נכנעה, וניתן להניח שאם ממשלה כל כך שמאלית שייצגה את השמאל החדש והרענן, הלא ממסדי והלא מושחת נכנעה לאחר חמישה חודשים כניעה כל כך מבזה, גם במקומות אחרים לא תהיה התנגדות מוצלחת. הפחד ניצח את התקווה, משרתי ההון ניצחו את משרתי העם והניצחון מוחץ במיוחד לאור ההתעלמות של ראש ממשלה נבחר, שנבחר במנדט מסוים כמה ימים אחרי שקיבל מהעם מנדט ברור למה להתנגד, מהוראות בוחריו ותומכיו. בעת כתיבת שורות אלו אני עוד מקווה שציפראס יחזור ליוון ויקרע את ההסכם לגזרים או לפחות יודיע על עוד משאל עם בשאלה האם לקבל את ההסכם או לדחות אותו ולשאת בתוצאות. קצת קשה לי להאמין שזמן כל כך קצר אחרי שהמליץ לאזרחי יוון לדחות את דרישות האיחוד הוא די אימץ אותן.

מחר זה יכול לקרות לנו, אין לנו מה לקוות שזה יקרה לנו בגלל שממשלת ישראל הנוכחית לא תקבל מתווה גז רע לתושבי ישראל וטוב לתאגיד אמריקני וטייקון מקומי. זה יכול לקרות לנו שבגלל שוד הנכסים שהמדינה מנהלת נגד תושביה, ישראל תרוקן מנכסים ריאליים ואז גם את החובות שלנו יוכלו למנף. יאיימו עלינו, יגידו עלינו דברים איומים בכלי תקשורת בינלאומיים, יגרמו לנו לפחד, לחוש בשיתוק ופאניקה ואז להסכים להכול. אז נקווה שזה לא נגמר, נקווה שהתמונות של שר האוצר הגרמני המחויך, הן לא המילה האחרונה, נקווה שראש ממשלת יוון לא החליף את התקווה בפחד וגרם לכולנו תבוסה איומה.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

6 Responses to “היום יוון, מחר אנחנו”

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  http://www.blacklabor.org/?p=56738

  יוון נכנסה לאיזור היורו בתנאים שמלכתחילה לא התאימו לה.
  זה עבד איכשהו עד המשבר ב-2008.

  היוני ה"עצלן" הוא הפשטה והכללה ערמומית שנועדה לטשטש את תפקידו של ההון הזר שפעל ביוון כבתוך שלו.

  הכניסה לאיזור היורו דווקא עצרה תהליכי התפתחות ביוון של ה"עצלנים".

  מכאן והלאה כדאי לקרוא את סדרת המאמרים של אמנון פורטוגלי בקישור המופיע למעלה

 2. ק. טוכולסקי הגיב:

  כשההון מכה באמצעות התקשורת שלו כולנו יוונים עצלנים

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  גלובלזציה. הקשיבו לפחדים המשותפים
  http://tamarbenyosef.com/2015/07/14/%D7%92%D7%9C%D7%95%D7%91%D7%9C%D7%96%D7%A6%D7%99%D7%94-%D7%94%D7%A7%D7%A9%D7%99%D7%91%D7%95-%D7%9C%D7%A4%D7%97%D7%93%D7%99%D7%9D-%D7%94%D7%9E%D7%A9%D7%95%D7%AA%D7%A4%D7%99%D7%9D

 4. החגב עמד יציב הגיב:

  בוא נראה עד כמה דומה יוון לישראל: מגזר ממשלתי המהווה 50% מהתל״ג, מגזר זה לא יעיל הנהנה מתופעות כגון ״קביעות״, ועדי עובדים כוחניים ועוד ועוד.
  על מנת לשמר את כוחו המגזר הממשלתי מציף חסמים ליזמות והתפתחות כלכלית ויוצר חלק גדול ממה שמכונה ״יוקר המחיה״

  אבל לנו לא יקרה מה שקרה ליוונים מסיבה מאוד פרוזאית: אנחנו לא חלק מגוש היורו ואין מי שייתן לנו מאות מיליארדי יורו על מנת שנממן פנסיות לאנשים בגיל 53, או משכורת 20 לעובד ציבורי (כמו באופאפ- מונופול הלוטו היווני אשר היה בבעלות הממשלה עד שכפו עליהם להפריטו)

  אז נתנחם במחשבה שלא נעמוד בדילמה של ציפראס וחבריו

 5. ק. טוכולסקי הגיב:

  חגב כששדדו אותנו שום דבר לא עזר לנו והשקרים היו אותם שקרים שמשקרים היום על יוון.
  גרמניה דורשת שהנמלים יופרטו לחברות גרמניות האיחוד דורש שהעסקים יהיו פתוחים גם בימי ראשון. אין בין זה לבין יעילות שום דבר.

 6. החגב עמד יציב הגיב:

  טוכולסקי אני לא יודע אם יש לך ידע בחשבונאות או אם אי פעם יצא לך לקרוא דוחות כספיים.

  אם מעניין, אני ממליץ על עיון בדוחות של מונופול הלוטו היווני OPAP, אשר הנו חברה ציבורית הנסחרת בבורסת אתונה, ב 2013 הממשלה היוונית מכרה את אחזקתה בהיקף 33% לקבוצת משקיעים ממזרח אירופה כחלק ממהלך הפרטה רחב שהאיחוד כפה על יוון ובניגוד לטענה הקונספירטיבית אשר העלית נערך מכרז ואיש לא כפה על הממשלה היוונית את זהות הרוכש, נבחר זוכה אשר הציע את ההצעה הטובה ביותר.

  בנושאים אחרים:
  מתי לדעתך "שדדו אותנו"?
  ביקרתי באיים ביוון פעמים רבות לאורך השנים ושם עובדים בימי ראשון למה יש הבעיה עם זה??

Leave a Reply