חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

קבר דוד – קבוצות קיצוניות "השתלטו" על המתחם

נושאים חינוך ותרבות, מכתבים ב 8.07.15 22:51

מורי דרך בירושלים מדווחים כי לאחרונה הפכו קבוצות שונות את מתחם קבר דוד למקום התכנסות והם מפריעים למבקרים ואף מונעים גישה של תיירים למקום

מאת בני כפיר 

לכבוד:

שר התיירות, ח"כ יריב לוין
משרד התיירות

השר לביטחון פנים, ח"כ גלעד ארדן
המשרד לביטחון פנים

אדוני השר,

ברצוני להתריע על המתרחש לאחרונה במתחם "קבר דוד" שבהר ציון, סמוך לעיר העתיקה בירושלים. המתחם מאוכלס לאחרונה על ידי קבוצות גדולות של יהודים, המקשים בכוונה על ביקורי תיירים ואף מונעים מהם גישה אל אתר הקבר. הדבר גורם לאי נעימות רבה, פוגע בחוויית התיירים ופוגע במוניטין של ישראל כמדינת תיירות בכלל ובזה של ירושלים בפרט.

מתלונות של מורי דרך שהצטברו במשרדי האגודה, אנו למדים כי באזור הקבר ובחדרים הסמוכים לו, נוהגות להתרכז קבוצות של מתפללים, הנוהגות בקולניות ולמעשה מקיימות שם התכנסויות המוניות. במהלך ההתכנסויות הללו נוהגים חלק מהנוכחים לשאת דברים בקולות רמים, להצטופף, לדחוף – וכאמור, לעתים גם למנוע כניסת מבקרים.

כך, למשל, מספר מורה דרך אחד, שכאשר נכנס למתחם עם זוג תיירים, הבחין אחד המתפללים (ששימש כשליח ציבור) בנכנסים, ואז דחף בכוונה את הדוכן לעבר הדלת במטרה לחסום את מעבר התיירים למתחם הקבר, תוך שהוא זועק את התפילה בקולי קולות. התיירים נבהלו מההתנהגות התוקפנית, נסוגו לאחור והחליטו לעזוב את המקום. מורה דרך אחר מדווח כי המקום הפך לישיבה בפועל (גם אם לא בתואר), ומתנהלים בו שיעורים המוניים וקולניים ביותר. האווירה במקום דחוסה, ותיירים מדווחים על תחושת אי-נוחות בולטת. הדבר משתקף גם במשובים שמקבלי מורי דרך מלקוחותיהם.

מורי הדרך מוסיפים ומדווחים כי בכניסה לאתר "קבר דוד" עומד שומר רק לעתים נדירות. זאת, בניגוד לאתר "אולם הסעודה האחרונה" הממוקם מעליו, ושבו שוהה שומר האמון על שמירת הסדר במהלך כל שעות הפתיחה של האתר. לפיכך, אין מי שאוכף בצורה יעילה את הסדר במתחם "קבר דוד", והלכה למעשה הוא נשלט על ידי קבוצה חרדית קיצונית העושה בו כבתוך שלה.

מצב זה מחייב התערבות מידית של הגורמים האמונים על השבת הסדר. לפיכך, אני פונה אליך לנקוט צעדים לאלתר בכיוון זה.

 

* הכותב הוא יו"ר אגודת מורי הדרך בישראל

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.