חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חברי הכנסת, אזרחי אריתראה נרדפים

נושאים זכויות אדם, מכתבים ב 7.07.15 15:23

דו"ח של האו"ם שהתפרסם לאחרונה חושף הפרת זכויות אדם  והתעללות שיטתית באזרחים אריתראים מצד השלטון. במכתב ששלחו ארגוני זכויות אדם לחברי הכנסת, הם קוראים להם לבדוק את בקשותיהם של מבקשי המקלט מאריתריאה תוך התייחסות למציאות השוררת בארצם

 

בחודש שעבר התפרס דוח מפורט של האו"ם, הקובע כי מאות אלפי פליטים נאלצים לברוח מאריתריאה בשל הפרות "שיטתיות, נרחבות וחמורות" של זכויות אדם, שעשויות להוות פשעים נגד האנושות. הדוח קורא באופן חד משמעי להמשך מתן הגנה בינלאומית לאזרחי אריתראה. לממצאי הדוח השלכה הכרחית על  מדיניות ההגירה של ישראל, בפרט בנוגע לאזרחי אריתראה הנמצאים כעת במדינה. הדוח, שנכתב על ידי ועדה מיוחדת שמונתה לשם כך (ועדת האו"ם לחקר מצב זכויות האדם באריתריאה) מתבסס על ראיונות מקיפים עם 550 עדים, בנוסף ל 160 עדויות כתובות, ומתפרש על פני כ 500 עמודים.

הדוח מפרט ממצאים חמורים בנוגע למתרחש באריתריאה: הוצאות להורג ללא משפט, כליאה שרירותית, העלמויות, עינויים, עבודות בכפייה במסגרת שירות לאומי שאינו מוגבל בזמן , והפרות חמורות של חופש הביטוי והדת. הדוח מתאר את המערכות הדכאניות בהן משתמשים גורמים בממשלה כדי לשלוט, להשתיק ולבודד אזרחים המתנגדים למשטר, כולל רשת מעקב נרחבת בה שכנים עוקבים אחר שכנים ואפילו בני משפחה נאלצים לחשוד אחד בשני. על פי הממצאים, כלואים מוחזקים בבידוד ורבים פשוט נעלמים. אחרים אינם יודעי מדוע הם בכלא, או לכמה זמן. אלפי מגויסים נתונים לעבודות בכפייה. במשך 22 השנים מאז שקיבלה אריתראה את עצמאותה, הממשלה ריסקה כל סממן לאופוזיציה, השתיקה כל נסיון להתנגדות והענישה את כל מי שסירב להכנע. במילות הוועדה, אזרחי אריתריאה "נשלטים, מושתקים, מבודדים… עוברים התעללות, ניצול ושיעבוד" בידי השלטון.    המעשים המתוארים מתבצעים על ידי כל גורמי השלטון באריתריאה : הצבא האריתראי, המשרד לביטחון לאומי, כוחות המשטרה האריתריאים, משרד המידע, משרד המשפטים האריתראי, משרד ההגנה האריתראי,  מפלגת השלטון, משרד הנשיא וכן הנשיא אסיאס אפוורקי עצמו.

על בסיס ממצאים חריפים אלה, קורא הדוח להמשך ההגנה הבינלאומית לפליטים אריתריאים הנסים על נפשם מהפרות זכויות אדם , ומזהיר מפני השבתם למוקד הסכנה, ומשליחתם חזרה למדינה המענישה כל מי שניסה לעזוב אותה ללא אישור:  "מאות אלפי אריתריאים בורחים מהמדינה ופונים לנתיבי בריחה קטלניים דרך מדבריות, אזורי מלחמה ומסעות מסוכנים בים, ומסתכנים בשבי, בעינויים ובמוות בניסיון להגיע לחוף מבטחים. יחוס החלטתם לעזוב אך ורק לסיבות כלכליות הינה התעלמות ממצב זכויות אדם באריתריאה והסבל של אזרחיה. על ישראל לפעול כהמלצת הדו"ח, להכרה באריתריאים כפליטים ולהסדרת מעמדם במדינה".

מאז הוקמה גדר הגבול במצרים, החל משנת 2013, חלה ירידה דרסטית במספר האריתראים הנכנסים לישראל, וכיום חוצים את הגבול עשרות בודדות בשנה בלבד. בישראל שוהים כ 33,500 מבקשי מקלט מאריתריאה. רובם ברחו מאריתריאה בנסיבות דומות לאלה המתוארות בדוח. אלפים מהם כלל לא תיכננו להגיע לישראל, ונחטפו ממחנות פליטים באתיופיה וסודאן. חוטפיהם שבו אותם במחנות עינויים בסיני ולאחר שחרורם הם נזרקו על גבול ישראל. מאז החלה רשות האוכלוסין וההגירה לבחון בקשות מקלט של אזרחי אריתראה, שיעור ההכרה בפליטים אריתראים בישראל זניח, ועומד על 0.1% (ארבעה אנשים בלבד).  זאת, לעומת אחוז גבוה ביותר של הכרה בעול – 84.3% (2014).

 

מענה לצרכיהם הבסיסיים של מבקשי המקלט מאריתריאה הולם את הערכים עליהם הוקמה ומושתתת מדינת ישראל ותואם את אמנת האו"ם לפליטים . יתרה מכך, מענה לצרכים אלה משרת את האינטרסים המיידים של ישראל וכלל אזרחיה, ברמה הכלכלית, הביטחונית והחברתית.   אנו קוראים לכם, חברי הכנסת וחברי הממשלה, לקחת אחריות על גיבוש פתרון מאוזן וצודק למצב של אותם מבקשי מקלט, תוך קידום מענה אמיתי לכל האתגרים הכרוכים בכך.   כמו כן, אנו קוראים לכם לקדם שינוי בהתנהלות רשות האוכלוסין וההגירה, כך שיתקיים הליך בדיקת בקשות המקלט באופן הוגן ואמתי, תוך התחשבות אמתית במציאות ממנה בורחים אזרחי אריתראה, כפי שמפרט דוח האו"ם.   לבסוף, אנו קוראים לכם לעשות כל שעולה בידכם כדי להפסיק את ההסתה החריפה המתחוללת כלפי מבקשי המקלט האריתראים ובכלל, ולקדם שיתוף פעולה, במיוחד באזורים בהם מרוכזים מבקשי מקלט רבים .

שיתוף פעולה כזה הוא הבסיס היחידי למציאת פתרונות מאוזנים וארוכי טווח.

בתקווה לשיתוף פעולה נרחב בנושא,

 

דניאל דותן, עו"ד

אמנסטי אינטרנשיונל

א.ס.ף– ארגון סיוע לפליטים

קו לעובד

המוקד לפליטים ולמהגרים

האגודה לזכויות האזרח  רופאים לזכויות אדם

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.