postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » 31 הרוגים בתאונות-בנייה בשנת 2014

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

31 הרוגים בתאונות-בנייה בשנת 2014

נושאים דיור, תכנון ובניה, חדשות ב 6.07.15 22:42

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת דנה בתאונות עבודה באתרי בנייה. נתונים חדשים מלמדים על עלייה חדה בשיעור התאונות בשנים האחרונות

הודעה לעיתונות של ועדת העבודה, הרווחה והבריאות

נתונים קשים על תאונות עבודה קטלניות בענף הבניין הוצגו היום בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת. ראש מינהל הבטיחות במשרד הכלכלה, ורדה אדוארדס, מסרה סקירה לשנת 2014, לפיה בשנה זאת היו 62 תאונות קטלניות במקומות עבודה, מהן 31 בענף הבנייה. עוד עולה מדו"ח מיוחד שערך משרד הכלכלה לקראת הדיון בוועדה, כי 43%  מכלל התאונות הקטלניות במשק (27 הרוגים) נגרמו מנפילה מגובה, ו-29% (18 הרוגים) נגרמו מנפילת עצם או מכה מעצם נע. בשנת 2014 בלבד שולמו גמלאות לנפגעי עבודה בסך כ-4.4 מיליארד ש"ח. שיעור ההרוגים ל-100 אלף מועסקים בין השנים 2010-2014 עומד על  11.53 בענף הבניה, 4.49 בענף התעשייה, 2.09 בענף המסחר. אדוארדס הוסיפה: "לגבי ענף הבניין, המצב לא קטסטרופלי ביחס למדינות המערב, אך הוא לא טוב ואנחנו חייבים לשפר. ביצענו 7,000 ביקורות באתרי בנייה בשנה שעברה והפסקנו 440 עבודות בנייה כתוצאה מליקויים שהתגלו, אך הפיקוח אינו מספיק ויש לנו רק 70 מפקחים בכל הארץ לכל התחומים".

יוזם הדיון, ח"כ אילן גילאון (מרצ): "יש עלייה של 67% בתאונות בנייה בארבע השנים האחרונות. זה בלתי סביר. מי אחראי לרשלנות הזאת וכיצד מטפלים בה? נדמה שאין מלך בישראל".

ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני): "המדינה נמצאת בפני תנופת בנייה, אבל אין התייחסות להיבטי הבטיחות והסכנות".

דני איזנמן מאיגוד המנופאים: "9 מנופים קרסו בשנה האחרונה ברחבי הארץ, במזל ללא נפגעים. מנופים פגומים נמצאים ממש היום מעל בתי ספר וגני ילדים. יש מנוף מסוכן כרגע ברחוב חיים לבנון בתל אביב. מפעיל מנוף שסירב לעבוד עליו הוחלף במפעיל אחר". ממונה הבטיחות באיגוד המנופאים, עבד קאסם, הוסיף: "מנופאים שצריכים לעבור הכשרה קונים אותה ב-4,500 שקלים ולא לומדים כלל. זה ממש פלילי. היום כל אחד יכול להרכיב מנוף ענק בעצמו. לזה בכלל לא צריך רישיון".

המשנה למנכ"ל התאחדות בוני הארץ, איציק גורביץ:  "אין ניתוח של תאונות העבודה ולא מפרסמים לקחים שהופקו".

עם זאת, אמר מנכ"ל המוסד לבטיחות ולגיהות, ישראל שרייבמן:  "קרוב ל-20 אלף מתוך 160 אלף עובדי בניה מקבלים מאתנו הדרכות באתר הבניה בשפתם. אנחנו המדינה היחידה בעולם שנוהגת כך".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), סיכם את הדיון ואמר: "מתקבלת תמונה קשה של כאוס מוחלט בתחום הבטיחות בענף הבניין. על משרד הכלכלה לבחון במהירות שינויי חקיקה ועדכון תקנות ישנות. יש לבדוק את נושא ההכשרה המקצועית הנדרשת ולבחון את תפקוד המשטרה בחקירת התאונות". לבקשת ח"כ גילאון, הודיע היו"ר אלאלוף כי משרד הכלכלה יגיש לוועדה כל חצי שנה מעתה דיווח מסודר בנושאים אלה.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  האמת המרה היא שלאף אחד לא אכפת. כמעט כל ההרוגים הם זרים וערבים. אז למה שזה יעניין אותנו?
  בושה, אין אכיפה אף לא קבלן אחד הועמד לדין בעקבות מוות של עובד. שום אתר לא נפסקה בו העבודה לפרק זמן משמעותי.
  לא בודקים כמה שעות ביום פועלים עובדים באתר, לא בודקים את טיב הפיגומים ולא מקפידים על בטיחות בסיסית.
  כל הכבוד לעבודה שחורה שבכלל טרחו להתייחס.

 2. חיים בכר :

  כנסו לטופ 94 פארק אתגרים באילת יש להם רתמות מעולות עם כבלי בטיחות על עצר משקל (לקירות טיפוס גם מהבוגרים בגובה 5 קומות!! בגוגל אם מקלידים ציוד לטיפוס עם אבטחה ,מקבלים תוצאות
  העליתי כמה פוסטים עם תמונות לפייסבוק שלי 5000 חברים ואני מאמין שמשתפים!1 חוק אישור תחילת בנייה צחייב מסילות סביב או מו הטפסן

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.