ניצחון לציבור במאבק על הים – לא ייגבה תשלום חניה בחוף הקשתות בקיסריה

לאחר מאבק של חודשיים וחצי, הוציא בית המשפט המחוזי בחיפה צו ביניים האוסר לגבות דמי חניה מהציבור בחוף הקשתות ("האקוודוקט")  בקיסריה. מטה המאבק מדווח

ראשיתו של המאבק,שהחל בחודש אפריל נגע  להחלטה של מועצה אזורית חוף הכרמל לגבות תשלום עבור חניה בשני חופים ברצועת החוף של קיסריה. מועצת חוף הכרמל בראשותו של כרמל סלע, ביחד עם החברה לפיתוח קיסריה בניהול מיכאל כרסנטי, החליטו שבעונת הרחצה הנוכחית ישלם הציבור סך של 30 ₪ עבור חניה בחוף הזהב  ("חוף הארובות") הממוקם דרומית לקיבוץ שדות ים, ובחוף הקשתות ("חוף האקוודוקט") הממוקם צפונית לגן הלאומי קיסריה. שני הגופים החליטו בצעד הגובל באפליה לפטור מהתשלום את תושבי המועצה האזורית חוף הכרמל, ואת תושבי קיסריה ואור עקיבא.

הצעד המקומם, גרם לגיבוש קבוצה של כ-3,200 מתושבי האזור  תחת השם "ים חופשי", שבהנהגת מטה אקטיבי, ניהלה מאבק בחזית התקשורתית, המשפטית והציבורית כנגד ההחלטה. כפועל יוצא של מאבק זה החליטו המועצה המקומית בנימינה גבעת עדה, בצירוף מועצה אזורית מנשה ומועצה מקומית פרדס חנה כרכור להגיש עתירה מנהלית כנגד המועצה האזורית חוף הכרמל והחברה לפיתוח קיסריה שעניינה תקיפת החוקיות של ההחלטה לגבות דמי חניה בחופים הנזכרים.

השופט רון סוקול, נענה לבקשת העותרות והוציא צו ביניים האוסר על המשך גביית תשלום חניה בחוף הקשתות. מאחר והמשיבות בעתירה הודיעו כבר בשבוע שעבר שהן נסוגות מבקשתן לגבות דמי חניה החוף הזהב, הרי שעם קבלת צו הביניים האוסר על המשך הגבייה, נתקבלה העתירה במלואה.

וכך קבע השופט סוקול:

"בהיעדר הודעה כדין והחלטה להתיר הקמת חניה פרטית במגרש לא היו רשאיות החברה לפיתוח קיסריה וחברת ים חניונים להפעיל חניה פרטית בתשלום .
אשר על כך אני מקבל את צו הביניים ומורה למועצה להימנע ממתן היתר לחברה לפיתוח קיסריה וכל מי מטעמה להפעיל ×—× ×™×” פרטית בתשלום במתחם הפרטי "…

"בשים לב לצו השימוש, ישמש המתחם הפרטי כחניה ציבורית".

מתוך הרשומה שפורסמה בעניין בפייסבוק "ים חופשי"

השופט רון סוקול קבע כי הוא מקבל את הבקשה של המועצות בנימינה גבעת עדה, מנשה ופרדס חנה כרכור והוציא צו ביניים לפיו על המועצה האזורית חוף הכרמל, להימנע ממתן היתר לחפ"ק ולמי מטעמה, הכוונה כמובן לים חניונים בע"מ שמפעילה את החניון מלפני שבועיים. עוד קבע השופט כי החפ"ק וים חניונים לא היו רשאיות כלל להפעיל בחוף האקוודוקט חניה פרטית בתשלום (לתשומת לב מי ששילם, גם אם זה היה במאות מטבעות של עשרות אגורות) והדבר השלישי שנקבע הוא שהחניה כיום על פי הצו שהוציאה המועצה האזורית חוף כרמל הינה חניה ציבורית ובחינם!

מהו אותו צו ביניים מדובר ומה המשמעות שלו? כאן ראוי לשים לב לדברי השופט. צו ביניים כשמו כן הוא הינו צו שניתן עד לדיון בעתירה הכללית. מאחר והשופט קבע שנפלו פגמים בכל הליך הכשרת החניה כפרטית, הוא למעשה מאיין כרגע את הצורך בדיון בעתירה הכללית. יחד עם זאת קובע השופט כי אין בהחלטה הזו (צו הביניים) כדי למנוע מחוף הכרמל והחפ"ק לנסות ולפעול בדרכים חוקיות כדי לנסות ולהפוך את המגרש המדובר למגרש חניה פרטי.

האם זה יקרה מחר בבוקר? לא נראה לנו. יש כאן פרוצדורה משפטית, יש ויכוח על ייעוד המגרש הספציפי, היה והוא אכן מגרש חקלאי הרי שיהיה כאן צורך בשינוי ייעוד, דבר שמצריך דיון בהתנגדויות. בקיצור עוד רבה הדרך לחפ"ק כדי לנסות ולהכשיר את המגרש. זה לא אומר שזה לא יקרה. זה רק אומר בהערכה זהירה שזה לא יקרה בעונת הרחצה הזו. ומה לגבי חוף הארובות, הרי שגם שם לא תהיה גבייה העונה, אולם בגדול, בחוף הכרמל מעוניינים להפוך את החוף למוכרז ויש להם תכניות להרים שם מגרש חניה.

כלומר תם ולא נשלם, כמו שאמר פעם השופט שמגר. ועדיין גם הכלים שלנו לא תמו. מאחר והשופט סוקול הצטמצם לטענות פרוצדוראליות במסגרת חוק ספציפי, הרי שעדיין שמורה לנו הציבור הזכות להתנגד בעתיד לכל מיני מהלכים בטענות יותר מורכבות ועקרוניות שעניינן שמירת החופים לטובת הציבור. נזכיר כי ישנה הצעת חוק שאמורה להיות מנוסחת על ידי הממשלה וגם היא אמורה לפעול לטובת הציבור, אם כי ראוי שנחכה ונראה מה בדיוק כתוב שם.

תם ולא נשלם פעם שנייה. מאחר וחוף שדות ים, עדיין גובה כספים בכניסה, במהלך שנראה על פניו לא חוקי בעליל. מה הולך לקרות שם? זה תלוי בציבור. הדרך כמעט היחידה לנצח (כי לא נראה שקיבוץ שדות ים שם על הציבור)היא ערכאות משפטיות. במקרה הזה, שלא כמו בעתירה שמומנה על ידי המועצות, העתירה שלנו תהיה צריכה להיות ממומנת על ידי הציבור. האם הציבור ירים את הכפפה? זו שאלה טובה שמעבירה אותנו לסעיף הבא.

בתור מטה המאבק, ניהלנו מאבק קצר טווח אך אינטנסיבי. במשך חודשיים, מאחורי הקלעים רוב הזמן וגם בחזית, עבדנו הרבה שעות על חשבון החיים הפרטיים שלנו כדי לנצח במאבק הזה. אשרינו שזכינו .יחד עם זאת חלקנו רוצים לחזור לשגרה, למעשה חייבים. זה אומר שרמת האינטנסיביות של המאבק שלנו והיכולת להחזיק את הלפיד בוער, תרד. מי שרואה את עצמו ממשיך להוביל בעיקר את החזית בשדות ים. מי שזה בוער בו, מוזמן לקחת פיקוד או להצטרף לשורות. אנחנו נשמח לייעץ ולעזור וחלק מאיתנו ימשיכו להוביל. עו"ד צהלה הלוי שליוותה אותנו במהלך האחרון כבר הביעה נכונות להרים את הכפפה.

למרות מה שאמרנו…., אנחנו כאן. הקבוצה הזו היא מרכזת בידיה כוח. אנחנו מעריכים שעוד נזדקק לקבוצה הזו במאבקים נוספים בעתיד. יותר מכך, במובנים מסוימים היא מהווה מוקד כוח לגופים אחרים שנלחמים על הים באזורים אחרים. אנחנו תקווה שהם יצליחו במאבק שלהם שהוא המאבק של כולנו וגם במקרה ×”×–×” נשמח לעזור ולייעץ. בסופו של דבר, המאבק שלנו ×”×™×” על החופים הקרובים לבית. הוא ×”×™×” צודק, ×›×™ פגעו לנו בכבשת הרש ובגלל שהיינו חדורים אמונה בלתי מתפשרת בניצחון ובצדקתנו וזה גם בא לידי ביטוי בתמיכה הבלתי פוסקת שלכם.

………….שיהיה ים חופשי לכולם. יססססס.

לעיון בעתירה המינהלית עתירה מנהלית- צו ביניים (1)

פייסבוק "ים חופשי"

חוסמים  את הכניסה לחניה בחוף הקשתותבצילום: הציבור הנאבק חוסם את הכניסה לחוף הקשתות. צילם: דן אהרן

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

Leave a Reply