מבחני ×”× ×”×™×’×” – להגביל לזמן המתנה של חודש

ביום שלישי 30 ביוני תתכנס ועדת הכלכלה כדי לקיים דיון דחוף בזמן ההמתנה הארוך מדי למבחן נהיגה מעשי. עירית זינגר, יו"ר העמותה לקידום מעמד מורה הנהיגה בישראל, פונה במכתב אל חברי הכנסת ומבקשת מהם לפעול נגד תהליך הייבוש לפני הפרטה של משרד התחבורה, ולקדם חוק שיגביל זמן המתנה של חודש למבחן נהיגה

[בוקסה=54049]                                                                                             תאריך : 28.6.15

חבר/ת כנסת נכבד/ת

א.ג.נ .

הנדון : התגייסות לצבא ללא רישיון נהיגה ומניעת זמינות מבחני נהיגה מתושבי ישראל

 1. כיום זמן המתנה למבחן נהיגה עומד על 3-4 חודשים זמן שהולך וגדל מידי חודש . זאת בשל אי איוש בוחני נהיגה בתקנים הפנויים ואי הגדלת התקן לכמות הנדרשת .
 2. מבחן הנהיגה הוא שרות שהמדינה מחויבת אליו מסמכות הריבון .
 3. השרות הוא בתשלום . המדינה גובה 141 ₪ נכון להיום עבור כל מבחן . מיותר לציין כי השרות ריווחי וכל בוחן מהווה הכנסה למדינה ולא נטל עליה . קרי הכנסת בוחנים איננה על חשבון האוצר. הבוחנים ממנים את העסקתם, והוספת בוחנים משפרת את השרות ואף מכניסה לא מעט כסף לקופת המדינה
 4. כיום בפועל ממתינים תלמידי נהיגה כ 3-4 חודשים ויותר למבחן נהיגה .
 5. מצב לא הגיוני ופוגע , שגורם עוול ונזק כספי רב לאזרחי המדינה כשהשר ישראל כץ הורה על קיצור זמן ההמתנה למבחן נהיגה לחודש כבר לפני 6 שנים .
 6. המצב הזה מעכב ממושכות הכשרת נהגים מקצועיים (חסרים כ 3,000 בארץ וממתינים לטסט מאות אם לא יותר ) ויציאתם ממעגל האבטלה למעגל העבודה . אך נמצא פתרון "פלא" נשלחה משלחת עם נציג משרד התחבורה ל"ייבא" נהגים כאלו מחו"ל. אכן חלם זה כאן .
 7. האזרחים והאזרחיות הצעירים והצעירות שלנו שחלקם עובדים או עובדות למען הרישיון הנשגב שהוא משאת נפשם של מרביתם בהגיעם לגיל 17 יתגייסו לצ.ה.ל מבלי שיהיה להם רישיון. הם יוציאו רישיון לנגמ"ש יסיימו קורס טייס יטיסו מטוסים אבל רישיון נהיגה לא יהיה להם .

מדוע ??

כי משרד התחבורה יוצר לחץ מדומה ואינו ממלא את התקנים החסרים ,שהוא קבע , במשך שנה וחצי .בפועל עובדים כ 120 בוחנים פעילים שאמורים לתת מענה ליותר מ 100,000 תלמידים ( רשומים 100,000 תלמידים ממתינים למבחן נהיגה בחודש. אולם ישנם כ 20% ויתכן אף יותר של תלמידים שרישומם הוקפא ואינם רשומים על מנת ליצור חזות סבירה המסתירה את האמת העגומה . פטנטים מבית היוצר של משרד התחבורה.

כ – 900 תלמידים ממתינים לכל בוחן -1- בחודש כשבוחן יכול לבחון לכל היותר כ- 300 תלמידים בחודש .

 1. בחודש דצמבר 2014 הסתיים מכרז לקליטת 6 בוחנים. עד היום 6 חודשים מיום סגירת המכרז לא נקלט בוחן אחד. מספר הבוחנים שיקלטו עד סוף השנה יהיה קטן ממספר הבוחנים שעוזבים או פורשים לגמלאות .
 2. הדבר נעשה על מנת להביא למצב של הפרטה .
 3. במאי 2009 הורה שר התחבורה מר ישראל כץ לאנשי משרדו לקצר את זמן ההמתנה למבחן נהיגה לחודש ימים .
 4. בשנת 2013 לאחר ששר התחבורה מר ישראל כץ הבין שמצוקת מבחני הנהיגה אינה ניתנת לפתרון על ידי תקן הבוחנים שהיה קיים אז – 138, הוחלט להגדיל את התקן ב 11 בוחנים ל – 149, ואף טרחו לאייש אותו במלואו . ואכן זמן ההמתנה התקצר .
 5. ההפרטה , שעיני השר ובכירי משרדו נושאים אליה עיניים , מובטחת למלינים על המצב כבר יותר משנה וחצי . כבר בנובמבר 2013 (עברו 20 חודשים מאז) הצהיר השר על הפרטת מבחני הנהיגה וראו זה פלא עד היום לא קרה דבר פרט לפגיעה בשרות לאלפי אזרחים ופגיעה בקופת המדינה .
 6. הפרטה דומה הובטחה גם בשנת 1997 שכשלה בכנסת בדיונים לאישורה . באוג 1998 הכנסת קיבלה בקריאה ראשונה תיקון לפקודת התעבורה , האוסר על משרד התחבורה להפריט את מבחני הנהיגה . התיקון הוצע ע"י ח"כ אבי יחזקאל . לאחר קריאה זו ההצעה להפרטה נגנזה .                                                                               וראו גם מה קרה עם הפרטת בתי הסוהר בג"ץ 2605/05 .
 7. בהתאם לכך זמן רב מאד יעבור עד לאישור ההפרטה ויישומה אם בכלל . את המחיר ישלמו , בכל תקופת הזמן הזה , המובטלים שרוצים להיכנס למעגל העבודה כנהגים מקצועיים , בני הנוער לפני גיוסם ורבים רבים אחרים ללא כל עוול בכפם .
 8. את המחיר הכבד של זמן ההמתנה הארוך משלמים בינתיים בוחנים שכבר הותקפו פיזית לא אחת , מורים המאוימים על חייהם והתלמידים שמגיעים ברמת מוכנות נמוכה יותר .

חבר/ת כנסת נכבד/ת

ב 30.6.15 בבוקר תתכנס ועדת הכלכלה לדיון בנושא : מחסור בבוחני נהיגה ( מחסור מדומה למיטב ידיעתנו 22 בוחנים עברו את כל הבחינות של הנציבות ומוכנים לכניסה לעבודה ) אנו צריכים ומבקשים את עזרתך בעצירת הפגיעה בילדנו , נכדנו ואזרחנו שמתגייסים לצבא ו/או שמעוניינים להתפרנס באמצעות הרישיון .                           מחר זה יכול להיות בנך/בתך או נכדך/נכדתך או קרוב משפחה אחר . עזור לנו למנוע את המשך הפגיעה בתלמידי הנהיגה . אנא הביאו קץ לסבל והעוול לאזרחים על ידי הגשת הצעת חוק לשינוי פקודת התעבורה -13- (מצ"ב) לזמן המתנה של עד חודש ימים למבחן נהיגה מעשי . בכך יבוא הקץ לסבל והעוול לאזרחים רבים מאד (שנמשך כבר מעל ל 20 חודשים וימשך עוד חודשים רבים ) עד להפרטה ואף לאחריה אם בכלל תקרום זו עור וגידים. .

עירית זינגר

יו"ר העמותה לקידום מעמד מורה הנהיגה בישראל

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

One Response to “מבחני ×”× ×”×™×’×” – להגביל לזמן המתנה של חודש”

 1. מערכת עבודה שחורה הגיב:

  בדיון בוועדת הכלכלה בנושא:

  יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ כבל: הוועדה מתנגדת בכל תוקף להפרטת הטסטים ודורשת משר התחבורה לקבוע שהפער בין בחינה לבחינה לא יעלה על 60 יום
  http://main.knesset.gov.il/News/PressReleases/Pages/press300615-6r.aspx

Leave a Reply