חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האופוזיציה בכנסת קטנה מאוד

נושאים דעות, פוליטי ב 29.06.15 0:51

ממשלת מיעוט הנשענת על 61 חברי-כנסת היא ממשלה חלשה, אך האופוזיציה מפוצלת וחלשה יותר. היא אינה מאיימת על שלמות הממשלה

מאת: קורט טוכולסקי

ממשלת 61 זעקו הכותרות וכל הפרשנים הפוליטיים המסוגלים לטחון מים מהבוקר עד הלילה. סיפרו לנו כמה יהיה קשה לממשלה. רק מה – האופוזיציה זה דבר שלא קיים. יש לפחות 3 אופוזיציות, אחת מהותית ועוד שתים פונקציונליות. לצערי הרב, לא מדובר בשוליים זניחים במרכז, אלא ברוב רובה המוחלט של אופוזיציית ה-59. שבין חבריה אין כמעט כלום מהמשותף אפילו לא רצון לצרף אליהם עוד 2 חברי כנסת ולהפיל את הממשלה.

"יש לפיד" ו"ישראל ביתנו" מסוגלות בכל רגע נתון להצטרף לקואליציה או אפילו להיות שותפות לביבי בקואליציה חדשה. אותו דבר ניתן להגיד על בערך מחצית מחברי המחנה הציוני. יש במחנ"צ פלג סוציאל דמוקרטי לא מבוטל. אבל מה לעשות שהרצוג הפריד ומשל אותם. אם היה חסד בעולם, המחנ"צ הייתה מתפצלת בין הרצוג לבני ותומכיהם לבין הס"ד. בפוליטיקה הישראלית אין חסד, יש רק ציניות והיום השחור שבו פואד והרצוג לא הלכו עם ברק לסיעת העצמאות חרץ את גורל מפלגת העבודה לדיראון עולמים.

ההצבעה השבוע על חידוש איסור איחוד המשפחות בה ניצבו מרצ והרשימה המשותפת מצד אחד, מול הקואליציה ובהיעדרות/הימנעות של המחנ"צ, הראתה לנו שוב שאין לא אופוזיציה ולא אלטרנטיבה. בזמן ששלי יחימוביץ מובילה מאבק ציבורי נגד מכירת החיסול של הגז, חבר הכנסת כבל מנהל קרקס בוועדת הכלכלה ויו"ר האופוזיציה מגיע להביע תמיכה במאבק כמי שנכפה עליו בשל הפריימריז המתקרבים להיות שם. חלוקת המקומות בוועדות הכנסת בה שובצו טרכטנברג ומרגלית בוועדת הכספים במקום מיכאלי ושפיר מראה שהרצוג מוכן לכניסה מהירה לממשלה. ככה לא מנהלים אופוזיציה.

בקיצור, 18 מנדטים יש באופוזיציה המובהקת, חברי הכנסת של הרשימה המשותפת ומרצ, אני חושב שמרצ צריכה להשתלב ברשימה המשותפת. האלקטורט שלה הגיע כבר לגרעין הקשה, ולבד היא לא תעבור את אחוז החסימה. שותפות יהודית אמתית עם בוחרים יהודיים במספרים קצת יותר משמעותיים מאלו של חד"ש תעשה רק טוב לישראל בכלל ולשמאל בפרט. מפלגת העבודה, לעומת זאת, צריכה להתפצל, אחרת לא תצא ממנה שום בשורה. הפלג הס"ד של המפלגה אולי יוכל להגדיל את האופוזיציה, אבל הפלג שכולל את הרצוג ולבני, את כבל וחסון, את טרכטנברג ומרגלית את ברושי ועטר, הפלג הזה יכול להשתלב בגוש מרכז עם "יש עתיד", בתור השוליים הלא סהרוריים של הליכוד, ובכל מסגרת אחרת במרכז ימין. ההבדלים בין הרצוג לבני וביבי מינוריים וקשורים בעיקר לסמנטיקה שבה נעשה השירות לשלטון ההון.

האופוזיציה צריכה מפץ גדול, אחרת ימשך חדלונה. הקווים שמפרידים בין משרתי ההון באופוזיציה לבין מי שלוחמים למען העם צריכים להיות ברורים אחרת הבוחר ימשיך לא לזהות אלטרנטיבה. החלום שלי הוא שהרצוג יפרוש עם הפלג שלו מהעבודה יחבור ללפיד וליברמן וכולם ביחד יחברו לביבי. זה כנראה לא יקרה, כי צריך תמיד משרתי הון באופוזיציה בתור ,אלטרנטיבה" שאפשר למכור לבוחר בתקשורת. אבל גם השמאל האמיתי, גם האלטרנטיבה צריכה שידוד מערכות, פיצול בעבודה, הערכות מחדש במרצ, ויישור קווים סביב אידיאולוגיה של שחרור ברשימה המשותפת. כרגע יש לנו אופוזיציה קטנה ולא מתפקדת במיוחד, נשאר לקוות שזה ישתנה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

6 תגובות

 1. א. קוריאל :

  אין תוחלת ל"עבודה" קטנה

  פורשי העבודה כשהם לבד לא יהיו אפקטיביים. מרצ גם לא תשב ברשימה משותפת עם האיסלאמית ועם בל"ד. מה שחד"ש יכולה, איכשהו, לבלוע בשם האינטרס האתני, מרצ לא יכולה בשום אופן.
  הגיע הזמן שנתחיל לדבר על המפלגה הדמוקרטית הישראלית: שילוב בין שמאל העבודה, מרצ, חד"ש ואולי גם תע"ל.
  הרצוג, לבני ושות' יבלעו בחור השחור של המרכז, ואנחנו נצא לדרך חדשה שתציב חלופה אמתית – כלכלית, חברתית, מדינית וזהותית – לשלטון ההון והביטחון; לשלטון הימין שלובש אט-אט סממנים פשיסטואידיים.

 2. דליה :

  טוכולסקי
  לא פיצולים אלא איחודים. זה מה שנחוץ. על סמך סעיפים שיהוו מכנה משותף לפעילות.

 3. ק. טוכולסקי :

  א ודליה, איחוד שיכלול בתוכו את מחנה לבני הרצוג לא יהיה ס"ד לא סוציאליסטי ולא שמאלי.
  יש צורך בשידוד מערכות כולל במה שמוגדר היום שמאל ושמאל מרכז.

 4. דליה :

  נכון טוכולסקי, נחוץ שידוד מערכות, אך מה שאתה מציע יחליש ולא יחזק. יש לך רעיונות אחרים אולי?

 5. ק. טוכולסקי :

  אני מציע לחשוב כמו ביוון ובספרד, ממה שיש כבר לא יצא שום דבר.
  רבין היה מגדולי המפריטנים פה ברק הלך בדרכו וגם הרצוג הולך לשם.
  אין מה להאמין בעבודה. מרצ היא גוויה מהלכת, אחלה אנשים אחלה רעיונות עבודה לא רעה, חוסר התכנות קיומית. המשותפת היא מפלגה של מיעוט הם לא יכבשו את השלטון אף פעם.
  המצב חרבנה זה נכון אבל זה המצב.

 6. אורלינג :

  לרתום את האירגונים הציונים-סוציאליסטיים ותנועות הנוער כחולות-החולצה להקמת גוף/עמותה שתפעל במקביל ל- ועל אותם יסודות של – "נפש בנפש" ולהביא עלייה מאסיבית של קהילות אוסטרליה, קנדה, בריטניה, הולנד ודרא"פ וכיו"ב (=הארצות שבהן רוב היהודים הומניסטים ואתאיסטים) ואם לא עלייה והגירה של ממש – לכל הפחות להביא להתאזרחותם בהליך המהיר ששמור לבני עמנו בקונסטיטוציה הישראלית, וכך ביום הבחירות הקרוב המחנה הציוני-סוציאליסטי הפוליטי בישראל יגדל יחסית ואבסולוטית. כפי שכבר העירו, התמונה הנוכחית וכל תרחיש שמסתמך על המציאות הדמוגרפית במדינתנו פסימי מכדי לדגדג אפשרות חלושה שהציונות הסוציאליסטית תוכל לגבור בעתיד על יתר המחנות (שאינם מחנה אחד: יש ליברלים, יש בדלנים, יש דתיים-לאומנים..)

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.