חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המשרד להגנת הסביבה שינה עמדתו – אינו מתנגד להקמת מכרה בערד

נושאים בריאות ואיכות סביבה, עלו ברשת ב 24.06.15 0:10

המכרה בערד – ישיבת ועדת הבריאות דנה בישיבתה ביום הסביבה הבינלאומי בהשפעות הקמת מכרה בערד על תושבי הסביבה. המשרד להגנת הסביבה: לא מתנגדים להקמת מכרה פוספטים באזור ערד; סגן שר הבריאות ליצמן: מתנגד חד משמעית

יום הסביבה הבינלאומי בכנסת: ועדת הבריאות קיימה ביום שלישי 23 ביוני דיון בהשפעות אפשריות של הקמת מכרה פוספטים ופעולות כרייה בשדה בריר על תושבי האזור (ערד, כסייפה, אל פורעה ועוד).

הדיון הסוער נפתח בהצהרתו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, שאמר: "חד משמעית, הדבר מזיק ואסור שיקרה. יש מספיק פתרונות אפשריים. לא אתן ידי לכרייה בשדה בריר, כי עלי לדאוג לתושבי בריאות הדרום". מזכיר מועצת עובדי כי"ל התפרץ לדבריו ואמר: "אתה סוגר לי את המפעל, אז אתה פוגע בבריאות שלי". סגן השר השיב בצעקות: "אתה פושע שרוצה לפגוע בבריאות התושבים בשביל בצע כסף. אותי לא מעניין הכסף, רק הבריאות".

ד"ר לבנה קורדובה מאגף איכות אוויר במשרד להגנת הסביבה: "התוספת של הזיהום מהחלקיקים היא קטנה יותר מכל תוספת של זיהום מכביש ושוות ערך לכל מתקן תעשייתי חדש. לכן אנחנו לא מתנגדים להקמת המכרה". חברי הכנסת דב חנין (הרשימה המשותפת) ומאיר כהן (יש עתיד) הזדעקו למשמע הדברים: "זו לא עמדת המשרד להגנת הסביבה שנשמעה בעבר".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), ציין בדיון כי דו"ח משרד הבריאות אינו מוביל למסקנה כה ברורה ונחרצת של סיכונים, כפי שנציגי משרד הבריאות מתארים. עם זאת, דרש מהנהלת כי"ל להעביר לידי הוועדה דו"חות מקיפים על בדיקות רפואיות שנערכו לעובדי חברת "רותם אמפרט" בעשר השנים האחרונות. כמו כן דרש ממשרדי הממשלה להעביר לו סקירת אפשרויות שונות לכריית פוספטים באזור הנגב. "הכדאיות הכלכלית של כי"ל אינה עולה תמיד בקנה אחד עם הכדאיות הכללית של האזור", אמר. חברי הכנסת אלאלוף וכהן ציינו את מות הוריהם אשר שהו שנים רבות בקרבת פוספטים מסרטן ריאות.

ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו), לשעבר ראש עיריית ערד: "80% מהתושבים יעזבו את ערד אם תאושר הקמת המכרה. התושבים בפאניקה". ראש עיריית ערד הנוכחי, ניסן בן-חמו: "אסור לנו לקחת סיכון. זה לא מפעל ולא כביש, אלה חיי אדם".

המשנה למנכל כי"ל, דני חן: "החברה מחויבת לשמור על בריאות התושבים והעובדים. לא נוותר לעצמנו בעניין הזה. נעמוד בכל תנאי וכל חוק. אין תחלואה עודפת בקרב עובדי "רותם אמפרט" ואין צורך באמצעי הגנה". ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) בתגובה: "זה ניסוי בבני אדם. ההצגה של החברה לפיה כל העובדים יילכו הביתה אם לא תינתן אפשרות כרייה בשדה בריר היא שקרית".

עובד כי"ל, דורון אור-גיל:  "אנחנו מציעים לבצע פיילוט מרוחק מהעיר.  אין ראיות חד משמעיות לסיכון אוכלוסייה, ואנחנו עומדים בחוק אוויר נקי". מנהל מינהל סביבה ופיתוח בר קיימא במשרד הכלכלה, דורון אברהמי, חיזק את דבריו והוסיף: "הרופא התעסוקתי של משרד הכלכלה טוען כי אין שום דיווחים על תחלואה עודפת עקב כריית פוספטים".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלאלוף, קבע כי דיון נוסף בנושא יתקיים בשבועות הקרובים לאחר מסירת הדו"חות הרלוונטיים מחברת כי"ל וממשרדי הממשלה.

הודעה מאת אורי מיכאל דובר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. דליה :

    בדיון שנערך היום במועצה הארצית לתכנון ובניה הוחלט שוב לדחות את ההכרעה בעניין הקמת המכרה בערד. לנציגת משרד הפנים יד בכך. כך שלמרות שהמשרד להגנת הסביבה הודיע שלא יתנגד להקמת המכרה, היום לא התקבלה החלטה להקימו. היא נדחתה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.