postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בעקבות דו"ח המבקר – הניסוי הביומטרי נכשל – למחוק את המאגר לאלתר

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בעקבות דו"ח המבקר – הניסוי הביומטרי נכשל – למחוק את המאגר לאלתר

נושאים איכות השלטון ב 24.06.15 1:24

התנועה לזכויות דיגיטליות מגיבה לדו"ח מבקר המדינה וקוראת למחוק את המאגר הביומטרי לאלתר.

הודעת התנועה:

בתגובה לדו"ח מבקר המדינה באשר למאגר הביומטרי מסר היועמ"ש לתנועה לזכויות דיגיטליות, עו"ד יהונתן קלינגר כי: "דו"ח מבקר המדינה מתאר בפרוטרוט את התמונה שנגלתה לעיננו לאורך התקופה האחרונה ושלאורה חיברנו את דו"ח המומחים שהוצאנו לאחרונה. מתברר כי הרשות לניהול המאגר הביומטרי היא רשות ממשלתית רשלנית, שלא בוחלת בהטעיית רשויות אחריות ואת הציבור, ולוקה בחוסר בדיווח אמת לשר הממונה, לרשויות המוסמכות, לחברי הכנסת ולציבור. המסקנות הקשות של דו"ח מבקר המדינה שפורסמו מעידות על תמונה קשה בה ניסוי המאגר הביומטרי כשל בכל התחומים וכי מחדליו אינם פוסחים על שום חלק בתהליך החל מ- 430 אלף תעודות זהות ביומטריות בהן הטביעות האצבע אינן שמישות, המשך בחוסר בדיקת חלופות וכלה בהיעדר התכנון לאורך מחצית חיי הניסוי. אם זהו אכן ניסוי, הוא נכשל. אנו קוראים לשר הפנים לאמץ את מסקנות מבקר המדינה מיד, למחוק את המאגר הביומטרי ולפרק את הרשות לניהול המאגר הביומטרי לאלתר בטרם תגרום נזק נוסף לאזרחי ישראל. אנו קוראים להנפקה מיידית של תעודת זהות חכמה וביומטרית, בה הנתונים נשמרים על הכרטיס בלבד, לכל אזרחי ישראל, כפי שהמליץ מבקר המדינה בדו"ח משנת 2010, ולגניזת הניסוי הכושל של המאגר הביומטרי".

בתנועה לזכויות דיגיטליות הדגישו סדרת נקודות מדו"ח המבקר:
1. מחדל סורקי טביעות האצבע: דו"ח המבקר מראה בבירור כי הרשות הביומטרית יצאה לניסוי הביומטרי כאשר ראש הרשות ועובדיו היו מודעים כי סורקי טביעות האצבע מנפיקים צילומי טביעות שאינן שמישות. המבקר קובע כי למרות דברי אנשי הרשות, לא נמצא דיווח על כך לשר הפנים דאז. מחדל זה הוביל למצב דהיום בו כ- 430 אלף איש הנפיקו תעודות זהות בהם לא ניתן לבחון האם התקבלה הרכשה כפולה, ולא ניתן לעשות שימוש בטביעות. עלות הנזק היא עשרות מיליוני שקלים, שכן מחצית מהניסוי נזרק לפח, ובגין מחדל זה יש להאריך כעת את הניסוי כפי שמבקשת הרשות הביומטרית.
2. מחדל מערכת ההשוואה הביומטרית: מערכת ההפעלה של המאגר, זו המשווה בין טביעות אצבע, פועלת על היום על בסיס תוכנה מאולתרת עליה אמרו ברשות כי: "המערכת אמנם נבנתה בפיתוח עצמי, ולא נשענת על מאות שעות של פיתוח, אבל אפשר לעבוד איתה". כל זאת בפרויקט לאומי קריטי, בעל חשיבות וסיכונים עצומים. עוד קובע המבקר כי הסוגיה "מטילה צל על עצם תקפות תקופת המבחן" (ע' 21).
3. מחדל בחינת החלופות: המבקר קובע כי החלופות השונות, בהן חלופת התשאול והתחקור, לא נבדקו כראוי, כאשר שיטת ההקבצים לניהול המאגר שנקבע בצו כי תיבדק, לא נבדקה כלל.
4. מחדל בחינת נחיצות המאגר הביומטרי: מבקר המדינה קובע כי לא נעשה איסוף נתונים ראוי שעל בסיסו ניתן להגיע להחלטה על נחיצות המאגר הביומטרי. כלומר, איש אינו יודע כיום האם קיימת בכלל הבעיה אותה מנסה המאגר לפתור.
5. מחדל תוכניות העבודה: למרות קביעתו של הממונה על היישומים הביומטריים במשרד רה"מ כי יש להפסיק את ניסויי המאגר במידה ולא תוגש תוכנית מפורטת בתוך 90 יום מתחילת הניסויי, ולמרות דרישות חוזרות ונשנות, הרשות הגישה תוכנית מסודרת לניהול הניסוי הביומטרי רק שמונה חודשים לאחר תחילתו.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.