חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מחסני הילדים – הממשלה החליטה, אך הכספים לא הועברו

נושאים בריאות ואיכות סביבה, זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 18.06.15 1:17

חברי-הכנסת מחו בישיבת ועדת העבודה, הרווחה והבריאות על עיכוב הממשלה בהגשת תקנות המסדירות הפקדת כספי מעסיקים כדי לממן את זכויות העובדים הזרים כולל גני-הילדים המכונים "מחסני הילדים"

מחסני הילדים הזרים, הצפיפות בכיתות – השבוע שהיה בחינוך 24

החזרת מקצוע מורחב שלישי לבחינת בגרות, תכנית לימודים חדשה במתמטיקה, חוזר מנכ"ל בעניין אלימות תלמידים באינטרנט, מחיר אחיד לספרי לימוד, הפרת הפרטיות בבתי-ספר בשל המצלמות. השבוע שהיה מ-15 במרץ עד 4 באפריל מאת: דליה וענת

לקריאה נוספת

ח"כים מחו: למרות החלטת ממשלה, טרם הוגשו תקנות שיאפשרו העברת כספים ל"מחסני הילדים הזרים"

בדיון שהתקיים ביום רביעי 17 ביוני בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת מחו חברי כנסת על עיכוב משרדי הממשלה בהגשת תקנות המסדירות הפקדת כספים של מעסיקים לעובדים זרים עבור זכויותיהם הסוציאליות.

נכון להיום, הוסדרו בנהלים הפיקדונות עבור עובדים זרים בענף הבניין בלבד. במסגרת תקנות אלה אמורים להיקבע גובה ההפקדות, אופן ניהולן וכן מהו השימוש שייעשה בכספים שיישארו בידי המדינה, בשל אי משיכתם על ידי העובדים או החרמתם בשל הישארות לא חוקית של עובד בארץ (הכספים נועדו גם כדי להבטיח את יציאתו של העובד מישראל, ויינתנו לו רק במועד יציאתו).

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), ציין כי בהחלטת ממשלה מחודש אפריל השנה נכתב כי בין 24 ל-32 מיליון שקלים מכספי הפיקדונות שלא נוצלו יועברו לרווחתם של עובדים זרים בישראל ובכלל זה לתגבור טיפול ותמיכה בתינוקות ופעוטות זרים, אך כאמור התקנות טרם הוגשו לדיון ואישור בוועדת העבודה והרווחה, ולכן כספים רבים, שהספיקו כבר להיצבר, טרם הועברו ליעדם.

"אלפי ילדים שוהים מדי יום בתנאי הזנחה קשים. המצב חמור ומחייב אותנו לדאוג לצעדים מהירים ומדויקים לתיקון המצב. עלינו לדאוג לשלומם ורווחתם של כל הילדים בישראל, ללא כל הבדל ביניהם", אמר אלאלוף.

בנוסף הדגישו חברי הכנסת אלאלוף ומיכל רוזין (מרצ) את הקושי של מעסיקים, בכללם קשישים סיעודיים הנעזרים במטפלים: "האנשים החלשים האלה מתנהלים בחוסר ידיעה בנוגע לכספים שעליהם להפריש עבור זכויות סוציאליות וחשופים לתביעות משפטיות מצד העובדים הזרים". אלאלוף הורה למשרדים להגיש לוועדה את התקנות תוך חודש ימים.

עו"ד הילה רענן ממשרד הכלכלה הודיעה כי משרדי הממשלה יגישו תקנות הנוגעות לפיקדונות עבור עובדים זרים בענפים שונים, למעט ענף החקלאות. זאת מכיוון שטרם נפתרו מחלוקות בעניין בין הממשלה לנציגי החקלאים.

ח"כ אלאלוף קבע כי דיון בעניין הפיקדונות לעובדים זרים בענף החקלאות יתבצע תוך 90 יום.

חברי הכנסת מאיר כהן (יש עתיד) ודני עטר (המחנה הציוני) הדגישו את מצבם הקשה של החקלאים עקב הכבדת נטל האגרות והתשלומים עבור עובדיהם. מנהלת תחום עובדים זרים במשרד החקלאות, יהודית כרמי: "כ-400 חקלאים הודיעו לנו השנה כי הם פורשים מהעיסוק בשל העלויות הגבוהות של העסקת עובדים זרים".  מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום וילן, טען בדיון כי עלות העסקת עובד זר בענף החקלאות היא 2,000 דולר בחודש.

משתתפים בדיון קראו להעביר לוועדת העבודה והרווחה את הטיפול בסוגיות העובדים הזרים, אם לא תוקם מחדש הוועדה המיוחדת לנושא בכנסת.

מנתוני מרכז המחקר והמידע של הכנסת, שנאספו לקראת הדיון היום בוועדה, עולה כי:

  • בבנק הפועלים מתנהלים חשבונות של כספי זכויות סוציאליות לעובדים זרים (בעיסוקים שונים) בגובה של כ-275 מיליון ש"ח.
  • נכון לסוף דצמבר 2014, 859 עובדי זרים בענף הבניין שיצאו מישראל לא קיבלו את כספי הפיקדונות המגיעים להם, מסיבות שונות: בעיות באיתור העובדים שבינתיים חזרו לחו"ל, עובדים מסין שאין להם חשבונות בנק ועוד. טרם נקבעו תקנות המורות מה תעשה המדינה בכספי פיקדון לא מנוצלים.

הודעה מטעם אורי מיכאל דובר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.