חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מי יממן את הסייעת השנייה בגני הילדים?

נושאים חינוך ותרבות, עלו ברשת ב 17.06.15 1:18

התכנית להוספת סייעת שנייה בגני ילדים, שעליה הודיע שר החינוך נפתלי בנט, אמורה להיות ממומנת בחלקה גם על-ידי הרשויות המקומיות. בעקבות זאת, כונסה ישיבת ועדת החינוך לדון בהטלת עול המימון על הרשויות המקומיות ולדרוש מימון מלא של המדינה לתכנית

חיים ביבס יו״ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים רעות, אמר כי ״משרד החינוך הטעה את מרכז השלטון המקומי בפרטי הרפורמה. במסגרת הרפורמה גילינו בהפתעה מרובה כי הממשלה החליטה על גבן של הרשויות לדרוש העמדת גננת מפקחת, הקצאת ציוד ועלויות מכבידות נוספות שיעלו מיליונים לרשויות המקומיות. במסגרת הכספים הקואליציוניים יועדו כ- 600 מיליון שח לטובת רפורמת הסייעות ומסיבה בלתי ברורה משרד החינוך מתקצב רק 400 מיליון ש״ח לאן נעלמה יתרת הסכום ולטובת איזה צורך?.

הציבור בישראל צריך להבין את המציאות המוניציפאלית,  מרבית הרשויות המקומיות מצויות בגירעון וחלקן המועט מאוזן תקציבית. כל חריגה מתקציבי הרשויות משמעה בהכרח מציאת מקור מימון נוסף ולכן, נאלצות הרשויות בלית ברירה לגבות את המימון הנדרש מן ההורים. מרכז השלטון המקומי פועל בימים אלו מול משרד האוצר ומשרד החינוך כדי להשיג את השלמת התקצוב הממשלתי ולהעניק לילדים את הסיוע הנדרש מבלי שהדבר יהא כרוך בתשלומי הורים אך אם לא ימצא המימון המלא לא תחול הרפורמה.

למעשה מדובר בפער תקציבי של 40-50 מיליון ש״ח אם מנכים את התוספות הנלוות של משרד החינוך בגין גננת והצטיידות. משרד החינוך מובילה והאוצר יכולים וצריכים  למצוא את המימון". עוד הוסיף "מדובר במהלך משמעותי ועמוק, אך הבעיה היא שלא מבינים שכספי רשות הם כספי ההורים ובמקרה זה כספי ארנונה. אנחנו לא הולכים ברחובות וקוטפים כסף מהעצים. רוב הרשויות במדינת ישראל הן נטולות מענק או מקבלות נמענקי איזון מהמדינה. אני אומר בצורה מאוד ברורה – אם אתם רוצים לדבר על תקצוב דיפרנציאלי תתקצבו את אשכולות 1-6 ב-100% ואת כל היתר ב-87% בדיוק כפי שיש היום. אני שמח שיש מי שדואגים לחינוך החרדי ומי שדואגים לחינוך הממלכתי דתי. אנחנו נדאג לחינוך הממלכתי. אנחנו שבעים מרפורמות. אתם רוצים רפורמות – תביאו כסף".

איתן ברושי (המחנה הציוני) אמר: "צריך להבין מהו סדר העדיפות של הממשלה וראש הממשלה ומה נשאר לאחר ההסכמים הקואליציונים. מי שחילק בנדיבות כדי להרכיב ממשלה צריך לתת דין וחשבון כעת. תקציב החינוך צריך לבטא סדר עדיפות של הממשלה. אם לא יהיה תקציב אחר, כל הרפורמה תישאר בגדר דיבורים".

מאיר כהן (יש עתיד): "הסיפור הזה של התקצוב הדיפרנציאלי הוא סיפור שנוגע ליוקר המחיה. אני מבקש שהרפורמה הזאת תתוקצב ב-100% בשלוש השנים הקרובות. המשרד יכול לממן את זה ובעוד שלוש שנים, אפשר להתחיל לדבר על תקצוב דיפרנציאלי כדי שלא נעשה עוול לתושבי תל אביב ורמת גן."

בני ביטון, ראש עיריית דימונה: "לא יכול להיות שהמדינה משיתה על ראשי הרשויות כל מיני חוקים . אני מבקש ממשרד האוצר לתקצב אותנו. השר נפתלי בנט ידע לאן הוא נכנס – הוא קיבל הרבה כסף בהסכמים הקואליציוניים שלו ושיתקצב את הנושא".

עם סיום הדיון הודיע יו"ר הוועדה מרגי כי יקיים ישיבת מעקב נוספת בקרוב.

הודעה של ועדת החינוך

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.