חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האגודה לזכויות האזרח: שרת התרבות אינה קומיסרית תרבות

נושאים מכתבים, עלו ברשת ב 17.06.15 1:19

האגודה לזכויות האזרח פנתה במכתב לשרת התרבות ח"כ מירי רגב בעקבות הפרסום על כוונתה להפסיק תמיכות למוסדות תרבות, ובקשה ממנה לא לפגוע בדמוקרטיה לא לפגוע בחופש הביטוי האמנותי ובחופש היצירה

לכבוד
גב' מירי רגב
שרת התרבות והספורט
משרד התרבות והספורט

שלום רב,

הנדון: שלילת מימון מפסטיבל קולנוע בירושלים ומתיאטרון אלמידאן

שמענו בדאגה רבה את הודעתך במליאת הכנסת אתמול, כי בכוונתך לבחון מחדש את המשך תמיכתו של משרד התרבות בפסטיבל הקולנוע בירושלים בשל הקרנת סרט תיעודי על יגאל עמיר ואשתו ואת המשך התמיכה בתיאטרון אלמידאן מחיפה בשל העלאת ההצגה "הזמן המקביל", המבוססת על סיפור של וליד דקה.

שרת התרבות איננה קומיסרית התרבות ומשרד התרבות איננו צנזור התרבות. תפקידו של משרד התרבות הוא לתמוך בתרבות ובאמנות ולא לחנוק אותן. שרת התרבות אחראית להתוות מדיניות תרבות, אבל אסור באיסור חמור למשרד התרבות להתערב בתכניה של יצירת אמנות ולהחליט על תמיכה ביצירה לפי הנושא שלה או המסר אותו היא מבקשת לקדם.

תפקידם של הקולנוע והתיאטרון הוא לעסוק בסוגיות רגישות ומעוררות מחלוקת ולעודד חשיבה ביקורתית. אין זה מתפקידם לעודד את הלגיטימציה של המדינה או לשמור על תדמיתם של חיילי צה"ל. באותם מקרים נדירים, בהם יצירת אמנות מסיתה לאלימות או לגזענות, זכאי משרד התרבות ואף חייב למנוע תמיכה של כספי ציבור ביצירה זו. פרט לכך אסור למשרד התרבות להתערב בתכנים ובנושאים של היצירה האמנותית.

יגאל עמיר ביצע רצח מתועב של ראש ממשלה. וליד דקה ביצע רצח מתועב של חייל במדים. בעוד הסרט אכן עוסק בדמותו של יגאל עמיר ורעייתו, ההצגה איננה עוסקת בוליד דקה אלא בדמות בדיונית של אסיר ביטחוני העומד להתחתן. שניהם נושאים שיש בהם עניין ציבורי רב.

בשבוע שעבר דנה ועדת הרפרטואר לתיאטרון של סל תרבות בהחלטתה הקודמת לכלול את ההצגה בסל תרבות ואישררה אותה. החלטתו של שר החינוך לבטל את החלטת הוועדה ולהוציא את ההצגה מסל תרבות איננה חוקית, וכך אף כתבנו לו בפנייתנו מיום 10.6.15.

אם יחליט משרד התרבות לבטל את תמיכתו בשני מוסדות תרבות אלה תהא זו פגיעה חמורה בחופש הביטוי האמנותי.

לפני פחות משבוע פנינו אליך בעקבות האיום לשלול את תמיכתו של משרד התרבות מתיאטרון אל מינא לנוער יהודי ערבי. אמני ישראל חשים מאוימים בשבועות האחרונים, כשחופש היצירה וחופש הביטוי שלהם נמצאים תחת מתקפה מתמדת. למרות שהאמנים נמצאים בחזית בעניין זה האיום הוא על הדמוקרטיה הישראלית כולה. חופש הביטוי הוא זכות יסוד של כלל הציבור, וכפי שלאמנים דרוש חופש אמנותי ליצור כך עומדת לציבור הזכות להיחשף ליצירות אמנות על כל גווניהן ותוכניהן.

אל לשרת התרבות לפגוע בזכויות יסוד חוקתיות אלה.

בכבוד רב,

דן יקיר, עו"ד
היועץ המשפטי

 

העתקים:
מר יהודה וינשטיין, היועץ המשפטי לממשלה
גב' הדס פרבר-אלמוגי, היועצת המשפטית, משרד התרבות והספורט

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. עמית :

    אולי צריך לחייב כל חבר כנסת בקורס אזרחות?
    לפחות כל זמן שלימודי האזרחות מתקיימים בכיתות של 40 + תלמידים ומועברים ע"י מורים שחוקים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.