החרם על ישראל וההקשר הפלסטיני

יש הבדל מהותי בין החרם של ×”- Boycott, Divestment and Sanctions   BDS  – " (חרם, הימנעות מהשקעות, ועיצומים) לבין ×–×” של האיחוד האירופאי. עקב אכילס של החרם הוא הרשות הפלסטינית המשתפת פעולה עם ישראל

מאת: יעקב בן אפרת

רוח הבלהות של ה-BDS מרחפת על פני ישראל. השר לעניינים אסטרטגיים גלעד ארדן מונה לרכז מטה שיפעל נגד החרם על ישראל ו"ידיעות אחרונות" פותח בקמפיין הסברה רחב היקף נגד החרם. ראש הממשלה חוזר עד מיאוס על הטענה "אנחנו מוכנים לנהל מו"מ עם אבו מאזן ללא תנאים מוקדמים" תוך שהוא מזכיר שוב ושוב את מחויבותו לעיקרון שתי המדינות. ארגונים יהודיים בעולם מתגייסים למערכה ומארגנים ביקורי עיתונאים רמי מעלה בישראל במטרה לשכנעם שאין מקום להטיל חרם על ישראל. אפילו שלדון אדלסון, הטייקון של הרפובליקאים בארה"ב, חובר לטייקון של הדמוקרטים חיים סבן כדי להדוף את מה שמתחיל להיתפס כאיום אסטרטגי על ישראל.

האיום הוא כה גדול, עד שגם באופוזיציה שכחו מדוע הם שם. מנהיג האופוזיציה יצחק הרצוג ושותפתו ציפי לבני מתגייסים אף הם למסע ההסברה נגד החרם, וראש "יש עתיד" יאיר לפיד, חמוש בכיפה, מסתובב בארה"ב במטרה לחשוף את "פרצופה האמיתי" של תנועת הBDS-. כל זה ללא הועיל: נציבות האיחוד האירופי ממשיכה בתהליך החקיקה שיחייב את ישראל לסמן מוצרים שמקורם בתעשיות הממוקמות מעבר לקו הירוק.

ההבדלים בין עמדת האיחוד האירופי לבין עמדת אירגוני ה-BDS הם מהותיים. אירופה מכירה בלגיטימיות של ישראל ומחויבת לביטחונה, בעוד שקמפיין ה- BDS מושתת על תפיסה הרואה בישראל מדינת אפרטהייד ומתבסס על מודל המאבק נגד משטר ההפרדה הגזעית בדרום אפריקה בשנות השבעים והשמונים של המאה הקודמת. האיחוד האירופי משתמש בחרם כלכלי ותרבותי נקודתי על ההתנחלויות, כאמצעי לחץ על ממשלת ישראל לקדם את המו"מ עם הפלסטינים. לעומתו ה- BDS מחרים כל מוסד ישראלי ללא הבחנה בין אם הוא ממחנה "השלום" ובין אם הוא מהימין, כלומר בין החלקים בחברה הישראלית שקוראים לסיים את הכיבוש כדי לקיים מדינה יהודית דמוקרטית ובין אלו שמבטיחים שמדינה פלסטינית לעולם לא תקום.

להמשך קריאה

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

One Response to “החרם על ישראל וההקשר הפלסטיני”

  1. פוקסי הגיב:

    תודה על הפוסט , יש רק לשים לב , חקיקה אירופאית כמוזכר בפוסט , תהא קצת בעייתית ( קצת באנדרסטיימנט ) שהרי בהסכם הטרנס אטלנטי שמתגבש , בין אירופה לארה"ב , האמריקנים מכניסים סעיף מתנה , האוסר על האירופאים , להחרים תוצרת ישראלית וכו… אפשר לקרוא על כך , כאן :

    http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4667914,00.html

    תודה

Leave a Reply