חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דעא"ש, תסמונת ה"חליפות האיסלמית הרביעית"

נושאים דעות, פוליטי ב 14.06.15 1:47

מהם השינויים הגיאו פוליטיים המסתמנים לאור פעילות דעא"ש והסונה הפונדמנטליסטית במזרח התיכון על רקע הניאו-ליברליזם וכאנטיתזה לרעיון המדינה המודרנית? כיצד מתנהלות המדינות בסביבה מול דעא"ש ומהו האינטרס הישראלי בהקשר זה?

מאת: דוד סנדובסקי

רעיון החליפות על רקע הניאו ליברליזם וכאנטיתזה לרעיון מדינת הלאום הריבונית

אל-קעידה-דעא"ש-ISIS ושלל ארגוני הפאזל של הסונה הפונדמנטליסטית הסלאפית-הג'יהדיסטית, שואפים להקים חליפות אומת האיסלאם העולמית הרביעית. זאת תהיה יורשת החליפויות ההיסטוריות: אומיה, עבאס והעות'מאנים.

"חליפות" היא אנטיתיזה לרעיון המדינה הריבונית המודרנית. ישות כזאת משגשגת גם בזכות: הניהיליזם, הכאוטיות, הריקנות הנפשית וחוסר האתיקה והערכים המיוצרים על ידי הכלכלה הנאו-ליברלית-הצרכנית הגלובלית. בכלכלה זו פועלים שלל אינטרסים מנוגדים. שיטה זאת קוראת תיגר על ריבונויות המדינות שאמורות להיות השחקניות הראשיות בזירה הגלובלית. תהליך זה כולל: שאיבת משאביהן, החלשתן, רישושן, פיצולן ואף תיאגוד צבאותיהן של המדינות. בכך תורמת השיטה להיווצרות תופעת תסמונת דעא"ש. מדובר בגולם שקם על יוצריו הגלובליים והאזוריים.

צריך לראות את התהליכים האפוקליפטיים במזרח התיכון בפרספקטיבה היסטורית, לאור תקדים הבלקנים. בעידן הסדר העולמי החדש שמתעצב לאחר שתי מלחמות העולם במאה העשרים – מתפרקות מדינות כמו עיראק וסוריה. נוצר שם "חור שחור בולעני-וָאקומי". בתוכו מתפתחת תופעת דעא"ש, בעקבות מלחמות עיראק ואפגניסטן ואירועי "האביב הערבי". מדובר בתהליכים: משולבים: כלכליים, סוציולוגיים, אנתרופולוגיים, תרבותיים, פסיכולוגיים, פונדמנטליסטיים עמוקים, שקיבלו עידוד מכוחות גלובליים ואזוריים הפועלים בניגודיות. הכוחות הניגודיים, הכאוטיים והתמנוניים יוצרים תוהו ובוהו, שבו פורחות נורמות "החליפות האיסלמית" שוברת המודרנה והנאורות. "חליפות דעא"ש" שונה לחלוטין מהחליפות הסולטנית האימפריאלית העות'מאנית.

אינטרסים צולבים רבים במזרח התיכון ובמערכת הגלובלית הנאו-ליברלית מחלישים, מרוששים ופוגעים במדינות הלאום הריבוניות. זה נותן לדעא"ש את הרוח הגבית לבצע את פעולותיו. זאת למרות שהוא שולל זכויות אדם בסיסיות, והורס ארכיאולוגיה של המורשת התרבותית הגלובלית. אין לו דבר עם מחויבות כלשהי לסדר עולמי מודרני וקונוונציונלי. גישותיו הפונדמנטליסטיות שואפות להקמת "אומת האיסלם האוניברסאלית", כולל באירופה. סימביוזה פרדוקסלית לכאורה פועלת בין התבנית האולטרא-מודרנית של הנאו-ליברליזם לבין האינטרא מודרנית של דעא"ש כתופעה. אלו מזינים זה את זה בפרדוקס של הפוך על הפוך.

החשש הגדול הוא שאם לא תימנע בסופו של דבר הגשמת חזון ה"חליפות האיסלמית המשיחית הסונית" – ישפיע הדבר על המשיחיות הנוצרית האוונגלית שלה פריסה עולמית גדלה והולכת. זה כולל פעילות אדירה בארצות הברית בקרב הרפובליקאים והפרוטסטנטים. יש לשים לב להתפשטות המהירה של האוונגליזם בברזיל הקתולית. המשיחיות האוונגליסטית מצפה להתפתחות תנאים שיביאו לאפוקליפסת "מלחמת גוג ומגוג", "אחרית הימים" ולחזרתו של ישו. למשיחיות זו יש מקבילה ישראלית סימביוטית שמקורה בחזון המשיחי של קוק-חב"ד בדבר הקמת מלכות בית דוד המשיחית וחזרתו של המלך המשיח היהודי שיקים את בית המקדש השלישי.

החשש הגדול הוא שכל התהליכים יזינו בסימביוזיות זה את זה ויחזירו את המין האנושי אחורה במכונת הזמן, ויורידו לטמיון את כל הישגי המין האנושי ב-1,500 השנים האחרונות.

מודגש, שכל התהליכים ההיפותטיים שתוארו לעיל ניזונים ומועצמים מהסיטואציות הכלכליות-חברתיות שנוצרות על ידי פרדיגמת הנאו-ליברליזם הגלובלי. כל התהליכים רלוונטיים ואינטגרטיביים. הם מערערים את היציבות הבסיסית בעולם. המניע הוא – יצירת והפקת רווחיות מהשתלטות על משאבי טבע כמו נפט וגז וסחר בארכיאולוגיה וריכוז הון אדיר ללא תקדים היסטורי בידי קבוצה צרה על-מדינתית (ללא קשר ישיר – גם את אירועי יוון כיום יש להבין על בסיס התנהלות הפרדיגמה הנאו-ליברלית).

ההתנהלות מול תסמונת ה"חליפות"

 1. טורקיה של דבטלו-ארדואן שואפת ל"נאו-עות'מאניזם", ולכן מאפשרת להעביר לטריטוריות של דעא"ש כספים, לייצא נפט, להכניס לוחמים ואמצעי לחימה מכל העולם המוסלמי וגם מתנדבים מתאסלמים בני דתות אחרות. צריך להדגיש כי דעא"ש אינו חליפות-עות'מאנית שבה שררה סובלנות שממנה נגזרה אוטונומיה תרבותית לעדות הדתיות (המִילֶטִים). זה כלל גם את ארץ ישראל העות'מאנית. שני רבנים ראשיים – אשכנזי וספרדי כיהנו בה כראשי עדות. התהליכים בטורקיה מונעים בשלב זה שיתוף פעולה ישראל-טורקיה שאליו חתר דוד בן גוריון. המכה שקיבל ארדואן בבחירות בזכות הכורדים הטורקים היא בשורה טובה נגד הקמת "חליפות סולטנית" ריאקציונרית.
 2. מערכת הבנקאות הגלובלית לא מפעילה באפקטיביות את כלי המאבק למלחמה בהון שחור ומימון טרור נגד דעא"ש. כספיו הרבים מופקדים בבנקאות הגלובלית, ועשויים לשמש לרכישת פצצת אטום איסלמית מפקיסטן. גם פקיסטן מועמדת להפוך לחלק מה"חליפות".
 3. התקפות קואליציית בנות הברית נגד דעא"ש הן ספורדיות ולא אפקטיביות. זה נראה כמו "אחיזת עיניים".
 4. קטאר הפועלת במדיניות הפוך על הפוך מזרימה כספים רבים למימון דעא"ש מחד גיסא ומשלמת "מס שפתיים" נגדו מאידך גיסא.
 5. סעודיה של המלך סלמן בניגוד לקודמו, מזגזגת, פוסחת על שני הסעיפים, וכנראה תומכת באופן סמוי בהפוך על הפוך בדעא"ש (בשיטה הקטארית).
 6. (א) ישראל "משחקת" עם אירגונים כמו ג'בעת א-נוסרה בסוריה, שנמצאת בסוג של שיזור ושת"פ עם דעא"ש. אירגון זה דורש התאסלמות סונית של המיעוטים בסוריה כתנאי לשרידותם והמשך קיימותם שם. זה מנוגד למודרנה.

(ב)  עיקר תשומת הלב הישראלית מרוכזת באיראן ולא בדעא"ש, המסוכן מבחינה אסטרטגית בטווח הארוך הרבה יותר לקיימות ולשרידות מדינת ישראל במזרח   התיכון.בעזה מתחיל תהליך של חילחול ופעפוע של דעא"ש מול חמאס, תוך התייחסות לעזה כמחוז בחליפות. עקב כך, יש לשנות קונספציה מקובעת ביחס לחמאס – שיש לראות בו הרע במיעוטו.

 1. התפשטות דעא"ש בחצי האי סיני ובלוב (העומדת בפני פיצול לקיריניה ולטריפוליטניה) – מדאיגה ביותר. אך אין כמעט התייחסות לכך, למרות שתהליכים אלה מסוכנים למשטר סיסי ולקופטים במצרים. דרך ההישרדות של סיסי עוברת דרך רוסיה ואיראן, עקב שינוי פרדיגמות תפיסתיות וקונספטואליות בסעודיה ובטורקיה.
 2. גם ירדן, בעיקר בדרומה, נתונה לסכנת חילחול ופיעפוע דעא"ש לרקמותיה החברתיות-שבטיות בדואיות. ישראל חייבת לעמוד בדריכות על המשמר, כי קיום ירדן ריבונית הוא חיץ חיוני בינה לבין החליפות ועקרון ברזל בתפיסת הביטחון הישראלית.
 3. בסוריה נוצר סיכון לדרוזים, לעלאווים, לכורדים, לנוצרים ולשיעים. הם נדרשים להמיר דתם לאיסלם סוני כתנאי לאי פגיעה בהם. צריך להזכיר מה קרה לאשורים, ליאזידים (ממוצא זרטוסטרי של עובדי האש) ולנסטורים הנוצרים בעיראק, וכן מה קרה לקופטים המצרים בלוב. רוסיה ואיראן אמורות לבנות "סכר" שימנע זאת.
 4. בלבנון נמצאים הנוצרים, השיעים והדרוזים בסכנה מול דעא"ש. הם מוגנים על ידי החיזבאללה ואיראן בתמיכה רוסית מול סכנת הכחדתם על ידי החליפות הסונית, שבה מתקיימת סובלנות אפס למיעוטים דתיים.
 5. באפגניסטן המשוסעת מנהלים האירגונים המסונפים לאל-קעידה, ISIS פעולות טרור והפחדה נגד הפשטונים (צאצאים מאוסלמים מתבוללים של עשרת השבטים). גם אפגניסטן מועמדת לסיפוח לחליפות.
 6. התפשטות ISIS-אל-קעידה למקומות מועדים לפורענות כמו: פקיסטן המשוסעת בין איזורי השפעה של אירגונים סלאפיים וג'יהדיסטים קיצוניים. אלה חדרו גם למודיעין הצבאי הפקיסטני. צריך לזכור שלפקיסטן "פצצה איסלמית". זו מסוכנת מאוד כשהיא בזיקה ל"חליפות" יותר מה"פצצה האיראנית".
 7. חשיבות גדולה נודעת לקשרים בין ישראל ואריתריאה שרובה נוצרית מול סומלי וסודן המתפרקת שנתונות לחילחול ופיעפוע דעא"ש אף הן. בנוסף יש להזכיר את המצב הלא ברור בתימן-סעודיה (בן גוריון דיבר גם על ברית עם אתיופיה-אריתריאה). חופש השיט הישראלי במיצרי באב אל-מנדב מושפע מכך.
 8. גם סוריה וגם עירק מועמדות לפיצול ליחידות מדיניות רבות.

התפשטות דעא"ש והאינטרס הישראלי

ארועי התפשטות דעא"ש מתחילים ללחך את גבולות ישראל. מעזה כבר מטופטפים טילי דעא"ש. בסוריה משתנים סדרי בראשית. זה צריך להחזיר אותנו לתובנות דוד בן גוריון, בדבר חשיבות הברית ההיסטורית של התרבויות העתיקות שכוללת, בין השאר, את האיראנים.

היום ברור שאירן הופכת לגורם חיובי ואחראי במזרח התיכון באופן יחסי ל"חליפות האיסלמית הסונית". מדובר במהות פונדמנטליסטית אנטי-מודרנית, חסרת עכבות שבה חיי יהודים, נוצרים, כורדים, אשורים, יאזידים, דרוזים, שיעים ועלאווים הם הפקר. זאת צריך להפנים. אירן והשיעה הם הרע במיעוטו ואנטיתזה מהותית ל"חליפות".

האינטרס הישראלי מחייב חיזוק ממלכת ירדן ההאשמית תוך מתן ערבות לקיומה כחיץ ביטחון. כל זאת לפי תורת מורשת הביטחון הלאומי הישראלי שעיצבו: שרת-גולדה-אלון-רבין-בגין-שרון.

בסיטואציה הקיימת ישראל צריכה גם לעודד הקמת מדינת דרוזים בג'בל דרוז כפי שהגה גדול האסטרטגים הישראלים – יגאל אלון עוד בראשית המדינה. הוא גם הגה את אכסיומת: "גבול הביטחון" על הירדן כ"קיר ברזל" להגנת ישראל. אין זה מייתר את ההכרח להקים ישות מדינית פלסטינית מפורזת ביו"ש.

האינטרס הישראלי במזרח התיכון שמדינותיו מתפרקות וההסדרים שגובשו ועוצבו עוד לפני מלחמת העולם הראשונה מתפוררים – כולל גם קיום "מדינה כורדית גדולה", שתהיה חלק מ"ברית המיעוטים" העתידית במזרח התיכון מול הסונה הפונדמנטליסטית המרימה ראש. (זאת הבינו ה"כנענים" עוד לפני הקמת מדינת ישראל.)

גם מצרים של סיסי היא נדבך חשוב בביטחון הלאומי הישראלי.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

 1. פוקסי :

  תודה על פוסט מענין . טוב , תקצר היריעה מסיבוכים דנן , רק כותב הפוסט התעלם מתובנה מאוד פשוטה :

  אין לארגוני ג'יהאד דנן חיל אויר , וגם לא יהיה להם . מה שזה אומר בפועל , זה שהם לא יוכלו להגיע לשום הישג אסטרטגי ממשי ( מדגיש , ממשי …. ) מדוע זה ?

  מאוד פשוט , הם יצטרכו להישאר או להתארגן תדיר באופן אמורפי ומבוזר , ולא יוכלו להקים שום מרכז כבידה ארגוני צבאי ממשי , הוא הרי יחוסל בשניות , ובעתיד , בטח הנראה לעין , אין סיכוי שיעמידו חיל אויר שיתמודד עם קואליצה של :

  ארה"ב , מדינות המערב , ישראל , מדינות סוניות , סין ( גם סובלת מטרור איסלאמי ) , הודו וכו….

  כך שעם כל הכבוד, יש לקחת בעירבון מאוד מוגבל , את כל הפנטזיות החליפיות דנן . ייתכן שרסן השלטון או האחריות השלטונית , תרסן אותם , אבל :

  אז זה לא ג'יהאד או דעא"ש , אלא חיה אחרת .

  תודה

 2. אורלינג :

  כדאי היה אולי לאיית בלי שגיאות את הצורה העברית של ISIS - דאע"ש

  ולא כפי שמופיע לאורך המאמר

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.