postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מחכים לבשורה מיוון

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מחכים לבשורה מיוון

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 9.06.15 1:15

לנו בישראל חשוב מאוד שאלקסיס ציפריס ינצח, לא רק בגלל שהוא מוכיח לנו שלשמאל יש תשובה ויש תקווה, אלא בגלל שאם דיקטטורת הבנקים והתאגידים תמשך, ישראל הולכת להיות אחת הקרבנות הבאים בתור

מאת: ק. טוכולסקי

ביום חמישי בשבוע שעבר לא העבירה יוון את התשלום לו הייתה מחויבת לבנק העולמי, העולם נכנס ללחץ והמכבשים שמופעלים על יוון לחצו ביתר שאת. רובנו לא זוכרים אבל לפני שעלתה ממשלת הימין הקודמת לשלטון, ראש הממשלה הסוציאליסטי האחרון של יוון רצה ללכת למשאל עם ובלחץ של גרמניה, האיחוד האירופאי הבנק העולמי וקרן המטבע העולמית הוא נסוג והתפטר. אלקסיס ציפריס מפגין בינתיים שהוא עשוי מחומר אחר ולנו נשאר רק לקוות שמנהיג שנבחר כדי לשנות יצליח לשנות, ויוכיח ששלטון הבנקים והתאגידים אינו גזירה משמיים.

ממשלת יוון הנוכחית נבחרה בכדי להפסיק את סבלו של העם היווני. שש שנות צנע ומחסור עברו על העם היווני. אין תקדים לכך בהיסטוריה של אירופה מאז מוגרה החיה הנאצית. אפילו גרמניה הנאצית שבמשך 7 שנים בזזה חלקים לא לה של אירופה, לא נדרשה לעמוד בצנע מחסור ותשלומים במשך 6 שנים, כבר ב-1947 הוכרזה תכנית מרשל וגרמניה, שלמרות כל השוד שהיא שדדה נותרה הרוסה וענייה בסוף המלחמה החלה להשתקם בלי שפיצתה את קרבנותיה ובלי שהחזירה את כל מה ששדדה. לאותה גרמניה שנזקקה פעמים לסיוע חיצוני אחרי מלחמות עולם שלראשונה היא דחפה ואת השנייה היא יזמה לבדה, דורשת ממדינות אחרות עניות ממנה בהרבה לשלם על חובות שנוצרו בתרגילים ספקולנטיים של מטבעות וריביות. לחוצפה של הגרמנים אין גבול, תכלס בכוח הבנקים הם השיגו מה שהיטלר לא השיג בכוח הזרוע, שליטה באירופה, שיעבוד של מדינות חדשות וניצולן, את פיצולה של יוגוסלביה לטובת אינטרסים גרמניים ואת כיבושה של אוקראינה.

ועכשיו עומד מולם אלקסיס ציפריס והוא לא לבדו, נישא על גלי ניצחון שהושג במטרה ברורה להפסיק את הסבל היווני ונתמך בארצו ומחוצה לה בידי כל מי שמבינים שאם הוא לא ינצח את רודנות הבנקים שלטונם המדכא והאפל ימשך עוד שנים, נאבק ציפריס עד כה במטרה להגיע להסדר חדש. הוא לא שמט את חובותיו כמו גרמניה אחרי מלחמת העולם השנייה, הוא ביקש הסדר חדש ואת הפסקת הצנע. אבל לדיקטטורת הבנקים של פרנקפורט זה לא מתאים. אני לא יודע איך יסתיים הסיפור ביוון, אני רק מקווה שגם אם תושג פשרה, היא תכלול את הפסקת הצנע, תספורת לחלק מהחוב וגידור בגובה של 2% את הריבית על החוב שיוחזר. אני מקווה שאם לא ניתן יהיה להגיע לפשרה שכזו תשמוט יוון את חובותיה ותיתן אות וסימן לעמי ספרד, פורטוגל ואיטליה.

לנו בישראל חשוב מאוד שאלקסיס ציפריס ינצח, לא רק בגלל שהוא מוכיח לנו שלשמאל ולא לזה שמתפורר מריקבון ממסדי במרכז יש תשובה ויש תקווה. אלא בגלל שאם ציפריס ינוצח ודיקטטורת הבנקים והתאגידים תמשך, ישראל הולכת להיות אחת הקרבנות הבאים בתור ולא בעוד שנים רבות. יש פה הרבה מה לשדוד ואין כמו ניפוח ספקולנטי של בועות וניפוצן כדי לדרדר את הכלכלה הישראלית ואז לאפשר פה שוד כללי של נכסי הציבור שעוד נותרו והציבור עצמו בשביל להחזיר חוב ספקולנטי. ניצחון של ציפריס במיוחד אם יחזור על עצמו בספרד ומדינות אירופאיות נוספות ירתיע את הבנקים והתאגידים מהדרך של ריסוק כלכלות בשיטת ההלם. עד עכשיו ציפריס וסיריצה מראים שהם מסוגלים להכות בחזרה, בהלם שמיטת החובות.

אין לדעת איך יסתיים הדו קרב בין יוון הקטנה לבריוני העולם התאגידי, אפשר רק לקוות שיוון תנצח. פשרה שתאפשר ליוונים לחיות בכבוד או שמיטת החוב גם במחיר פרישה מגוש היורו יהוו ניצחון על שלטון הבנקים, כניעה לתכתיבי הבנק העולמי והאיחוד האירופאי תהיה מפלה גדולה לדמוקרטיה. זאת האיום הכי גדול על חסידי השינוי מתוך השיטה הקיימת, באמצעות הדמוקרטיה הייצוגית, כניעה של ממשלת סיריצה תראה שלא ניתן לנצח את שלטון הבנקים התאגידים והבורסות באמצעים דמוקרטיים ותשאיר רק את דרך המהפכה למאבק בשלטון ההון. רק ניצחון של ממשלת סיריצה וקיום ההבטחות שנתנה לעם היווני יוכיחו כי לדמוקרטיה עוד יש משמעות. תחילה ביוון ואחר כך בעולם כולו.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.