חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

את מי משרתת משטרת ישראל?

נושאים דעות, משפט ופלילים, פוליטי ב 8.06.15 1:30

גם אם יתברר במסגרת תיק 242 שבו מעורבת כל צמרת ישראל ביתנו, שחוטים כאלה או אחרים מגיעים גם ליו"ר המפלגה, יהיה קשה מאוד לשכנע את הציבור שפתיחת החקירה נגדו איננה עוד רדיפה פוליטית. אבל ליברמן הוא רק אחת הדוגמאות והעניין הוא הרבה יותר מדאיג

מאת: אשר רוכברגר

גילוי נאות: הכותב מעולם לא היה חבר במפלגת "ישראל ביתנו" ולא הצביע עבורה בבחירות, כמו כן לא פעם ביקר את מדיניותה בנושאים רבים במאמרים באתר זה.

אביגדור ליברמן הוא אישיות מאוד שנויה במחלוקת, יש לו תומכים ויש לו מתנגדים. הוא די נהנה מסטיגמת "הדוב הרוסי", יודע לתמרן בין ימין לשמאל, הצליח לסובב את כל מערכת אכיפת החוק והמשפט על אצבעו הקטנה (לשון סגי נהור). יחד עם זאת, אף אחד לא יכול לומר עליו שהוא שקרן. בשבת האחרונה הוא זרק פצצה בכנס המפלגה בים המלח – "…לדבריו, כי יומיים לפני הצגת הקואליציה החדשה בכנסת התקשר "מקורב מאוד לנתניהו" לחבר של ליברמן בחו"ל, וצעק עליו – 'אם איווט לא יצטרף לקואליציה עכשיו, הוא יצטער על כך. שלא יופתע אחר כך כשלהב 433 יזמינו אותו לחקירה'". רבותי, הבחירות כבר עברו, לכן אני נוטה להאמין לו. הוא לא בן אדם שהיה סתם אומר דבר כזה, לעומת רוב הפוליטיקאים ישראלים, יש לו כבוד עצמי. הוא יודע איך למשוך תשומת לב גם בלי טריקים זולים שכאלה.

כאן אנחנו מגיעים לנקודה מאוד בעייתית וזאת בהנחה שלכאורה מה שנאמר ע"י ליברמן אכן היה. האמת… אני לא מופתע. אילו באמת הוא יוזמן ללהב 433, הוא לא יהיה הפוליטיקאי הראשון וכנראה אחרון שמנסים לנטרל באמצעות פתיחת תיק. היו כמה וכמה חקירות, כאשר ההר הוליד עכבר. המפורסמת שבהם היא החקירה של ליברמן עצמו וכל הפרסה עם היועץ המשפטי. אני, כמו הרוב המכריע של אזרחי המדינה, איני יודע מה היה בחומר החקירה, ועל מה הסתמכו החוקרים והפרקליטים והיועץ המשפטי ומדוע בסופו של דבר, בית משפט החליט לזכותו. אין לי ספק שבמדינה מתוקנת על מחדל כזה הרבה אנשים היו משלמים בתפקידיהם. מניסיוני האישי עם מערכת המשפט, אני בטוח שבן אדם איבד לא מעט בריאות, עצבים ודי הרבה כסף.

ליברמן הוא איש מאוד חכם, הרבה יותר חכם מביבי וסביבתו, יחד עם צמרת המשטרה והפרקליטות. גם אם יתברר במסגרת תיק 242 שבו מעורבת כל צמרת ישראל ביתנו, שחוטים כאלה או אחרים מגיעים גם ליו"ר המפלגה, לאחר האיומים המרומזים האלה וההודעה של ליברמן, יהיה קשה מאוד לשכנע את הציבור, שפתיחת החקירה נגדו (במידה ויוחלט על כך ותהיה לכך תשתית ראייתית מספקת, איננה עוד רדיפה פוליטית. בשבת הוא ניטרל וסינדל גם את המשטרה וגם את היועץ המשפטי לממשלה והראה לחוג מרעיו מיהו ביבי ושלא יעזו להתחבר אליו.

אבל ליברמן זה רק אחת הדוגמאות והעניין הוא הרבה יותר מדאיג. בהגדרה פשוטה, ללא מילים מכובסות אפשר לנסח את זה כך: "האם המשטרה במדינת ישראל משמשת ככלי לחיסול חשבונות עם יריבים פוליטיים או לחלופין האם בתמורה לתמיכה או כל טובת הנאה פוליטית אחרת, מערכת עקיפת החוק מוכנה לעצום עיניים ולסלוח על המעשים שלכאורה מוגדרים כעבירות חמורות (כידוע להב 433 לא עוסקת בקטטות בין בני נוער בשכונה)?

בדירוגים הבינלאומיים, ישראל נמצאת במקום הלא-מחמיא בדירוג השחיתות. יחד עם זאת, גם בממסד וגם בחברה, יש איזה תגובה פבלובית אינסטינקטיבית על כך, שאנחנו "מדינת שלטון החוק". האומנם? ההודעה הזו של ליברמן מצטרפת לעוד כמה פרשות כגון פרשת הרב פינטו וצמרת המשטרה ופרשת רונאל פישר-רות דויד-ערן מלכה, שדי מכרסמות את הטענה הזאת. הקל ביותר לטעון שאלה ה"עשבים השוטים", השאלה היא, האם הם לא תפסו כבר את רוב השדה? בכל עניין ובמיוחד ברפואה ידוע הכלל שכדי למצוא את הפתרון לבעיה, צריך קודם כל לאתר אותה ולברר מה התסמינים. כל עוד נמשיך לטעון כמו תוכי, שהכול בסדר, נחטוף תביעות דיבה מרפובליקות בננות על כך שהשוואת מדינת ישראל איתן די פוגעת בתדמיתן.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , , ,

2 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  משטרת ישראל כמו הפרקליטות כמו היועמ"ש וכמו רשות השידור משרתת את ביבי.
  הרדיפה אחרי אולמרט או ליברמן מוצדקת אבל השחיתות אינה מוגבלת רק ליריבי ביבי והרדיפה אחרי אשכנזי מגוכחת ונועדה למנוע ממנו לרוץ נגד ביבי בראשות העבודה.
  אפילו בימים ה"אפלים" של מפא"י לא נוהלו זרועות המדינה בצורה כל כך אינטרסנטית בוטה ועלובה בידי ראש ממשלה כושל כל כך.

 2. לקסי :

  השלמה ל-(1)

  וכשרוש הממשלה גם יגשים את רצונותיו בתחום התקשורת אנחנו גם לא נדע כמה הוא כושל.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.