תושבי חיפה נגד התעשייה המזהמת במפרץ חיפה

בהפגנת התושבים שהתקיימה ביום שישי, יום איכות הסביבה הבינלאומי, הם דרשו מהרשויות המקומיות והממלכתיות לקחת אחריות ציבורית. במקום הרחבת הזיהום – הפניית משאבים לשיקום מפרץ חיפה

הפגנה בחיפה - נגד זיהום אוויר - צילום נועה קוזק-5432צילום ההפגנה נגד הזיהום: נועה קוזק

לא מוכנים להיחנק בשקט

מחאת הורים וילדים נגד הרחבת התעשייה המזהמת במפרץ חיפה המסר המרכזי: תושבי חיפה מתכוונים להמשיך ולהיאבק בתוכנית להרחבת התעשיות המזהמות במפרץ חיפה

מאות מילדי חיפה ומשפחותיהם התכנסו ביום שישי, יום איכות הסביבה הבינלאומי, להפגין למען מטרה משותפת : זכותם הבסיסית ככל אדם לנשום אוויר נקי. התושבים הביעו מחאה נוקבת מול זילות ×—×™×™ האדם במפרץ בז"ן המובילה לתחלואת יתר ומוות של תושבים. המפגינים הפנו אצבע מאשימה לאוזלת היד של הרשויות בנושא אכיפת החוק. (חוק אויר נקי 2008 ונספחיו מ 2011). התושבים, שומרי חוק – מרגישים ×›×™ החוק לא שומר עליהם. המשרד לאיכות הסביבה מאפשר חריגות משמעותיות בפליטת מזהמים מסוכנים, ואינו מנטר את כל המזהמים כנדרש בחוק ואינו עומד בתקנים שהוא עצמו קבע.

ועדות הערר הצפויות להתקיים ב 8/7/15 הם גליוטינה על צווארם של התושבים: אישור הרחבת עמק הבז"ן תגרום למקרי מוות רבים בשל תחלואת זיהום אוויר. תתרחש כאן שואה אקולוגית והשמדת אוכלוסיית המפרץ: אם במחלות, מוות או בהגירה שלילית מהעיר ופרווריה; למעשה בריחה של תושבים שרוצים לחיות אל מחוץ לגבולות עמק הסרטן.

הילדים והוריהם דורשים מהרשויות המקומיות והממלכתיות לקחת אחריות ציבורית על חייהם: במקום הרחבת הזיהום – הפניית המשאבים לשיקום מפרץ חיפה שיעוגן בחקיקה.

חנה קופרמן, ממובילות המאבק נגד הרחבת התעשייה המזהמת וממארגנות ההפגנה, חשפה בפני המפגינים מידע הנוגע לאינטרסים של ההון-שלטון בתעשיות המזהמות בחיפה- מידע המוסתר מפני הציבור באופן מכוון ומאיים על חייהם של מאות אלפי תושבי מפרץ בז"ן: "כל תכניות ההרחבה במפרץ חיפה קשורות לתגליות הגז מהמאגרים, עובדה שמסתירים מהציבור כמו סוד צבאי וזה הסיפור: בהרכב הגז הגולמי של לוויתן התגלה אחוז גבוה של קונדנסייט (condenseit) - חומר שהנו נפט השונה מהנפט הפוסילי בכך שהוא נפיץ יותר ומזהם פי 21 יותר. לפי תכניות מתאר תמ"א 37 ח ו- תמ"א  37- 2, מתוכננת הזרמת כמויות אדירות של  קונדנסייט -"הנפט החדש", ממתקני קליטת הגז בעמק חפר ואזור יקנעם למפרץ חיפה.

לצורך זיקוק ואחסון הכמויות האדירות הללו- מנסים להקים ללא ידיעת הציבור בית זיקוק שני ליד בז"ן -בשטחי "קרקעות הצפון", ולזקק  בבית הזיקוק הקיים המתוכנן להתרחב פי 3, כמויות  עתק של גפ"ם, מתנול, דלקים ותזקיקים  שרובם, כ- 80-90%  יופנו לייצוא.

הממשלה מנסה להפוך את מדינת ישראל בכלל ואת מפרץ חיפה בפרט, למעצמה עולמית לייצוא פטרוכימי של תעשיית הגז ותגליות עתידיות נוספות כמו פצלי השמן בגולן. לצורך זה-

"נמל המפרץ" בחוף קריית חיים מתוכנן להיות נמל דלקים ענק אשר ישמש כאזור סחר חופשי לייצוא הפטרוכימי ובנוסף- מתוכנן ייצוא למדינות שכנות  ע"י מערך כבישים שיקלטו תנועת מאות אלפי משאיות בשנה.

לפי הנתונים שבידינו, אם תתממש התכנית, לעולם לא ניתן יהיה להקטין את הזיהום במפרץ חיפה - הזיהום לא יוכל לעמוד בתקני חוק אוויר נקי- דבר שיסכן בצורה וודאית את בריאות הציבור.

ראשי  הרשויות באזור שאמורים להגן על תושביהם, התכופפו ללחצים של חברות האנרגיה והממשלה.  ברור להם שמי שיעז לנסות לעצור את הרחבת הזיהום- תלך לו הקריירה הפוליטית. לכן אין שום כוח שיכול בשלב זה לעצור את תכניות ההרחבה מלבד המאבק הציבורי"

דבריה של אדוה שי, תושבת חיפה ומיוזמות האירוע, מתארים את האמוציות החזקות שגרמו לארגון המחאה ולמאות המשתתפים לצאת לרחוב: "ההפגנה הזאת נולדה מהשטח. היא נולדה מהלבבות, מהדאגה לעיר, מהדאגה לילדים ולילדות שלנו. לאור הנתונים ההולכים ומתבהרים על מצב זיהום האוויר בחיפה ובאזור, ולאור הידיעה הקשה שהמצב הנורא הזה הולך להחמיר, החלטנו שהגיע הזמן להפסיק לשתוק. שהגיע הזמן לצאת לרחובות."

רויטל גולדשמיד, אם חיפאית ודוברת מגמה ירוקה: "החרב על צווארם של תושבי חיפה בדמות הרחבת התעשיות המזהמות מאלצת אותנו לנקוט בצעדי מחאה אקטיביים. אף הורה לא ישלים עם סיכון ילדיו בגורל תחלואה ומוות בעקבות תוכנית מסוכנות להרחבת ההון -שלטון-זיהום במפרץ חיפה. תושבי עמק הבז"ן הם לא אזרחים סוג ב' ואנחנו לא צריכים לנשום אוויר סוג ×’'. אנחנו דורשים מהרשויות המקומיות להוקיע את הרחבת מפעלי הזיהום בז"ן, את תוכנית קרקעות הצפון ואת נמל הדלקים – ותחת תוכניות אלה להחיל תוכנית חלופית לשיקום מפרץ חיפה – במיידי!"

 

הודעה לתקשורת מאת: אדוה שי' פנינה מדן , הדס שחם, חנה קופרמן יו״ר ורכזת הפורום הישראלי לשמירה על החופים, רויטל גולדשמיד, דוברת מגמה ירוקה חיפה 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , ,

Leave a Reply