חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שלוש נקודות מדיניות-ביטחוניות השבוע

נושאים מדיני-בטחוני, עלו ברשת ב 2.06.15 0:20

הכותרות על פי מיכאל מנקין, מנכ"ל מולד – המרכז להתחדשות הדמוקרטיה

כיצד מנסה נתניהו להטעות את אזרחי ישראל ביחס לפרשת פיפ"א וההידרדרות במעמדה הבינלאומי של המדינה • באיזה אופן הסנקציות החדשות של מדינות המערב נגד אנשים פרטיים שגרים בהתנחלויות עתידות לפגוע בכלל הציבור הישראלי • ומה ניתן ללמוד מקריזת הטוויטר האחרונה של מזכ"ל מועצת יש"ע לשעבר, דני דיין?

1. בכיינות אינה מדיניות:
רק בסוף השבוע האחרון ניצלה ישראל ברגע האחרון מהשעייה מפיפ"א, וכבר אנו מתבשרים על הקרב הבא בתחום הספורט – ניסיון הרחקה של נציגים ישראלים מהאולימפיאדה ב-2016. שני ניסיונות אלו הם חלק קטן מגל סנקציות נגד ישראל ששוטף את הזירה הבינלאומית בשנים האחרונות.
ניתוח שיטתי של הסנקציות הללו שבוצע במולד מעלה מסקנה ברורה: כמעט כל החרמות והסנקציות שזוכים לתשומת לב ציבורית ולהצלחה מעשית מכוּונים נגד מדיניות ישראל בשטחים – לא נגד עצם קיומה של מדינת ישראל. ניסיונות להטיל דופי בצדקת קיומה של המדינה מגיעים בעיקר מכיוון תנועת ה-BDS שלא רשמה לעצמה כמעט שום הישגים ממשיים מאז החלה את פעילותה. התמונה שמבקש נתניהו לצייר היא, כמובן, אחרת, אלא שטענותיו חוטאות באופן חמור לעובדות. בפועל, המדיניות של שלוש הממשלות האחרונות שלו היא שעוררה את תגובת-הנגד העולמית שפוגעת בכל אזרחי המדינה.

2. המגמה החדשה – מגופים לאנשים:
להבדיל מפרשת פיפ"א, סנקציה אחרת שכן יצאה לפועל בזמן האחרון היא סנקציית הפנסיות של הולנד על תושבי התנחלויות. במה מדובר? מסתבר כי בהסכמים שנחתמו בין ישראל להולנד נקבע כי הולנדים שעוברים לישראל זכאים לפנסיה מממשלת הולנד. גם בהסכם זה, כמו בכל שאר ההסכמים שישראל חותמת עם מדינות העולם, שטחי ישראל מגיעים עד לקו הירוק (לתשומת לבה של סגנית השר חוטובלי). כך החליטה הולנד כי כל אזרח הולנדי שחי מעבר לקו הירוק לא יהיה זכאי לפנסיה מטעמה.
לרוע המזל, האזרחית הראשונה שגילתה את המגבלה הזו היא הולנדית ניצולת שואה שעברה באחרונה להתגורר בהתנחלות. לאחר התערבות של ממשלת ישראל וארגונים למען ניצולי שואה הוחרגה האישה מהכלל ההולנדי לפנים משורת הדין. בינתיים נראה כי המדיניות ההולנדית עומדת בעינה.

3. הדין של דיין:
לפני כמה שנים כתב יו"ר מועצת יש"ע לשעבר, דני דיין, את הדברים הבאים ב"גרדיאן": "נפגשתי עם טוני בלייר פעם בירושלים לשיחה על ההתנחלויות ובסופה הזמנתיו לבקר. ענה: רואה אותן מהמסוק. אמרתי לו: משם אתה לא מסתכל לנו בעיניים". דברים אלה מוכיחים כי דיין מבין היטב את החשיבות של מפגשים בלתי-אמצעיים גם עם אנשים שיש לך ויכוח קשה עמם.
דיין צודק: מפגשים כאלה, טעונים ומסובכים ככל שיהיו, חשובים לא רק לצורכי שכנוע הצד השני אלא לטובת גיבוש של תפיסת עולם שלמה ומבוססת יותר. משום מה, תפיסה זו של דיין נוטה להשתנות בן רגע כשמדובר בקבוצות שאינן תומכות במפעל ההתנחלויות שעומד בראש מעייניו.

לקריאת המאמר השלם

נערך על ידי לקסי
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.