אפשר גם אחרת, דוגמה מספרד

מחאת 2011 היתה לא רק כאן. לפני שהחלה בישראל היא כבר פעמה בספרד.  התוצאות במישור הפוליטי שם מורגשות יותר מאצלנו, כך לפחות עולה מכתבה שפרסמה איה שושן ב"שיחה מקומית"

עוצרים את פינויי הבתים: הנצחון הגדול של תנועת המחאה בבחירות בספרד

במדריד ובברצלונה עולות לראשות העיר שתי מנהיגות שמחויבות לזכות לדיור ולצדק חברתי. בכל שאר ספרד ספגו המפלגות הגדולות מכה קשה, ותנועות המחאה החברתיות צמחו. אחרי הבחירות האזוריות – מה ×–×” אומר על הבחירות הארציות הקרבות?

הבחירות המקומיות שהתקיימו ביום ראשון ברחבי ספרד היו הזדמנות שרבים ציפו לה על מנת לתרגם את השינויים הדרמטיים שמתרחשים במפה הפוליטית בספרד בשנה האחרונה לכוח פוליטי ממוסד. ההתפתחויות הדרמטיות ביותר התרחשו בברצלונה ובמדריד, שתי הערים שהובילו את מחאת ה-15M, ושהמשיכו בפעילות מחאה בלתי פוסקת מאז 2011.

בברצלונה, שיתוף פעולה בין ארגונים ופעילים חברתיים הביא ליצירתה של רשימה חדשה תחת השם "ברצלונה אן קומו" (ברצלונה במשותף), שזכתה ברוב הקולות במרוץ לראשות העיר. בראש הרשימה עומדת אדה קולאו, ממובילות המאבק נגד פינוי משפחות מבתים, שזכה לתמיכה ציבורית גורפת בציבור הספרדי בשנים האחרונות. קולאו היתה ממקימי הפלטפורמה לנפגעי המשכנתאות, השתתפה בפעולות התנגדות אזרחית נגד פינויי בתים, וייצגה בקונגרס את יוזמת החקיקה העממית, שביקשה להסדיר את מצבן של משפחות שלא עומדות בתשלומי המשכנתא.

קולאו צפויה להתמנות לראשת העירייה הבאה. חלק מהצעדים שרשימתה מתכננת כוללים הטלת קנסות על בנקים שמחזיקים בדירות ריקות, הענקת סיוע למשפחות נזקקות, הורדת משכורות בשירות הציבורי, הפסקת שימוש במכוניות שרד, בדיקה מחדש של תהליכי הפרטה, עידוד תעסוקה עם דגש על עסקים קטנים, מסחר מקומי וקואופרטיבים, והשקעה בתחבורה ציבורית.

להמשך קריאה ב"שיחה מקומית"

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

Leave a Reply