חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בלי מהפכה שינויים לוקחים זמן

נושאים דעות, כלכלת בית ב 28.05.15 0:52

בהנחה שהשמאל לא יעלה מחר בטנקים על קרית-הממשלה, כדאי להפנים שגם אם וכאשר יושג רוב פוליטי למפלגות השמאל, עדיין השינוי עומד להיות איטי והדרגתי

מאת קורט טוכולסקי

יוצא לי לא מעט לקרוא בעיתונות הכתובה או הדיגיטלית, מאמרים שמביעים תמיהה על כך שלמרות המודעות ההולכת וגוברת לשלל סוגיות שדורשות תיקון במסגרת החתירה לשוויון, עדין יש בעולמנו ובארצנו פערי שכר בין נשים וגברים, אפליה כנגד מהגרים, העדר מענים מספקים לצרכים של בעלי צרכים מיוחדים וכך הלאה. העיתונות בישראל ליברלית במקרה הפחות רע וצהובה-לאומנית במקרה הגרוע, היא גורם שדי ברור לי למה הוא מציג את העובדה שאנחנו חיים עדיין באי שוויון. קצת פחות ברור לי בעיקר בתקשורת האלטרנטיבית האלקטרונית איך יכול להיות שאנשים שמייצגים מאבקים ממאבקים שונים, זכויות נשים/זכויות להט"ב/זכויות מיעוטים/זכויות מהגרים/זכויות בעלי צרכים מיוחדים וכן הלאה מתפלאים/לא מבינים/מופתעים מכך שבישראל גבר מרוויח יותר מאשה, צאצא למהגרים שהגיעו לפה לפני 100 שנה מרוויח יותר מצאצאי מהגרים שהגיעו לפה לפני 60 שנה וכן הלאה. גם אם יש שינויים, גם אם פערים עשויים ללכת ולקטון באופן הדרגתי, הרי מדינת ישראל שנשלטת מזה 38 שנים כמעט רצופות בידי הימין ולפחות 31 שנים רצופות בידי חסידי הנאו ליברליזם הקפיטליסטי, אינה מדינה שחותרת לשוויון אלא להגדלת הפערים. העובדה שניתן לראות בפערים מסוימים בחברה שחל בהם צמצום, היא תוצאה של מאבקים נקודתיים מוצלחים ותהליכים גלובליים, יחד עם העובדה שמבחינת שלטון ההון אין בעיה עם עבד מרוויח כמו שפחה, העיקר שכולם עבדים. אם לפני 40-50 שנה מפרנס אחד במשפחה היה  מספיק לקיום בכבוד, היום שני מפרנסים אינן מספיקים. אז הזכות של נשים לעבוד היא זכות יסוד, נשאלת רק השאלה למה היא לא מספיקה לכך ששני בני זוג גבר ואשה יוכלו לעבוד כל אחד פחות שעות כי שניהם עובדים ועדיין להתפרנס.

מי שרוצה שמחר בבוקר יהיה פה שוויון צריך מהפכה עכשיו. בלי מהפכה שתעצור את היום יום הישראלי ואת ההתפתחויות של שלטון ההון כאן ובמחי יד תשנה את סדרי ההולם באבחת חרב, לא ישתנה פה כלום בין לילה. בהנחה שטנקים עם דגלים אדומים לא הולכים לכבוש בקרוב את קריית הממשלה ואפילו לא מאות אלפי ישראלים מודעים וזועמים הולכים לשלוח את הממשלה הנוכחית לגלות, לפזר את הפרלמנט, להלאים את נכסי שלטון ההון ולהתחיל לנהל את העסק אחרת. שינוי בין לילה לא יהיה. גם אם מחר יתקיימו בחירות בהן מרצ תקבל 35 מנדטים ותקים קואליציה עם חד"ש שתקבל 30 מנדטים, השינוי בדמוקרטיה הליברלית המערבית ובכל תהליך שאינו מהפכני הוא הדרגתי. גם קואליציית החלומות של שמאלני ישראל עם רק מרצ וחדש בשלטון לא תחליף תוך יום את כל הפקידות שהושתלה במשך עשרו שנות שלטון הימין כאן, לא תשנה את הרכב בית המשפט העליון תוך כמה חודשים ואפילו לא תצליח להשפיע על אופיו של החינוך תוך שנים בודדות. גם ראש ממשלה בשם איימן עודה או ראשת ממשלה בשם זהבה גלאון, לא יוכלו להביא תוך שנים ספורות לשינויים שיהפכו את ישראל למדינת רווחה סקנדינבית. הם יוכלו להתחיל, הם יצטרכו להיבחר מחדש במשך תקופה לא מבוטלת כדי להצליח בשינוי המערכת באופן המקובל בדמוקרטיות. חקיקה ראשית זה בסיס חשוב לשינויים, כך גם שינויים בבסיס התקציב, אבל שינוי הרוח של הפקידות המבצעת או הערכים שנלמדים בבתי הספר זה לוקח זמן. גם שלטון הימין בישראל לא הצליח בבת אחת לעקור את מה שעשו ממשלות תנועת העבודה בשלושת העשורים הראשונים למדינה.

אז כדי שנפתח סבלנות ונפסיק להיות טהרנים נוקדנים, גם אם מרצ וחדש ירכיבו פה ממשלות במשך 8 שנים, עדיין יהיו פערי שכר בין נשים וגברים גם אם הם יצטמצמו, עדיין יהיה פה עוני גם אם הפערים יקטנו והעוני עצמו יהיה פחות מחפיר. יש דברים שאפשר לבטל במהרה, העסקה באמצעות עובדי קבלן, קצבאות שמותירות אנשים בחיים ללא כבוד, שאר הדברים לוקחים זמן. השינוי בדמוקרטיה הליברלית הוא אבולוציוני, אין קפיצות מהירות קדימה. בהנחה שבקרוב לא הולכת להיות פה מהפכה, כדאי לכולם לגלות בסבלנות, לפעול למען הגעה לשלטון ולהתכונן לכך שהעבודה הקשה באמת, רק מתחילה כשכבר נמצאים שם.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.