חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הסללה עצמית בחברה החרדית

נושאים דעות, כלכלת בית ב 26.05.15 0:07

בניגוד למה שמספרים לנו הדה-מארקר ואחרים, החרדים דווקא כן יוצאים לעבוד. הם פשוט שומרים על זכותם לנהל אורח חיים אחר מהחברה החילונית ולעבוד במקצועות הנחשבים לא יוקרתיים

מאת ק. טוכולסקי

העיתון דה מרקר מתחרה בשושלת בורבון בקיבעון מחשבתי כמו מלכי בית בורבון (שמשלו בצרפת עד המהפכה הצרפתית ועוד קצת אחרי נפולאון) גם כותבי דה מרקר לא למדו כלום ולא שכחו כלום. העולם הרב גוני שלנו מתורגם לשחור ולבן, שוק חופשי טוב, ועדים רע, יקר רע, חרדים רע, סוציאליזם רע קפיטליזם יכול להיות טוב אם רק נצביע לקפיטליסט התורן במרכז וכך הלאה וכך הלאה. הממשלה החדשה שבניגוד לקודמתה יש בה קצת חמלה הנובעת מחלק מדרישות החרדים, שנואה על הדה מרקר. העובדה שעוד מעט נשלם פחות על מוצרי יסוד, נקבל קצת יותר קצבאות ילדים ולא נשלם על טיפולי שיניים לילדים מוציאה את עורכי העיתון מדעתם ולכן כותרות אנטישמיות במהותן כלפי החברה החרדית ונבחריה נמצאות מדי יום בעיתון. אי לא חסיד גדול של המפלגות החרדיות או של דת מאורגנת אבל אני גם לא מבין מה בדיוק חושבים עורכי וכותבי הדה מרקר בזמן שהם מפריזים בשטויות. הכותרת האחרונה בה נתקלתי היתה: "ראש הממשלה מטעין את פצצת הזמן החרדית – ומחסל את העתיד שלנו", יסלחו לי קוראי עבודה שחורה שאני עוד בכלל טורח לקרוא את הבליה של מירב ארלוזורוב, בתו הרוחנית של נחמיה שטרסלר, ובכל זאת.

תמצית המאמר מלמדת אותנו שהוצאת לימודי הליבה מהחברה החרדית יביאו לחיסול החברה הישראלית. כבר שנים שהדה מרקר מוכר לנו את העלאת השיעור בהשתתפות בשוק העבודה כיעד ואת השיפור בחינוך באמצעות לימודי לבה כמנוע צמיחה מספר אחד. אני ארשה לעצמי לערער על הטענה הזו בתזה נגדית: החברה החרדית מסלילה את עצמה ותורמת בשנים האחרונות למתן מענים מקומיים על צרכים בשוק הלאו-טק, בשירותים, בתעשייה המסורתית ובענף הבניין, תחומים שבהם השכלה תיכונית עיונית אינה מהווה בהכרח גורם תורם משמעותי.

מי שיסתכל על ישיבותיה של חברת הלומדים יגלה שרוב תלמידי הישיבות הגדולות נמצאים בגילאים המקבילים לגילאי התיכון, צבא, טיול לחו"ל ותואר ראשון של הישראלי הלא חרדי. מי שבוחר ללמוד בישיבה לא דן את עצמו ברוב המקרים לחיי נצח של לימוד ורק עילויים בודדים בתחומם מתמידים באמת כל חייהם בלימוד. החברה החרדית מייצרת באמצעות הישיבות גם ספקי שירותים לא מעטים בתוך החברה, אנשים שיוצאים לעבודה שדורשת מטבעה ידע דתי. יותר ויותר חרדים נוטשים את הלימודים באמצע שנות ה-20 לחייהם ויוצאים לעבודה. הם עושים זאת במקצועות שונים, בתעשייה ובשירותים, בענף הבניין ובסיעוד המוסדי. כן אז הם לא יהיו רואי חשבון/הייטקיסטים/עורכי דין וקואצ'רים, אבל הם בהחלט יהיו חלק משוק העבודה.

כותבי הדה מרקר שכותבים לבורגנות הישראלית המפוחדת מה שהיא רוצה לשמוע, מתקשים להבין מי הם אותם אנשים שבוחרים בחיים שבהם הגאדג'ט הכי חדש או חופשה שנתית מפנקת בחול הם לא מטרות על ולא חייבים לעבוד כמו חמורים ולהרוויח כמה שרק אפשר, אם אפשר לחיות בצניעות ואחרי עבודה של כמה שעות במכולת או על פיגומים ללכת לישיבה אחר הצהריים ולקרוא איזה דף גמרא עם החברה. אבל הגיע הזמן שגם שם בקרב מעצבי דעת הקהל הכלכלית יבינו, לא כולם רוצים להיות בורגנים מגבעתיים, אפילו לא מדניה או בית הכרם. חלק מהאנשים מוכנים ורוצים לחיות אחרת ולא להיות חלק מהאדם החד ממדי הצרכני שחושב שסטיב ג'ובס הוא אלוהים.

אני לא חסיד גדול של החברה החרדית, אני בטוח שבקרב יוצאים בשאלה העובדה שהחינוך החרדי היה חסר לימודי ליבה משמעותית בדיוק כשם שאני בטוח שלחוזרים בתשובה חסרות יכולות ללמוד לימודי דת שחרדים מקבלים מילדות. אני תומך לא רק בלימודי ליבה אלא בהחלטת חינוך חובה ממלכתי על כך ילדה וילד החיים בישראל באמצעות בתי ספר קהילתיים שיאפשרו במחציתה שנייה של כל יום לימודים, אחרי תוכנית הלימודים הממלכתית לכל תלמיד ללמוד לימודים המתאימים לערכים של הקהילה בה הוא חי. אבל ישראל לא נמצאת בסכנה קיומית בגלל החרדים או בגלל שהם לומדים או לא לומדים אנגלית ואזרחות. אני רוצה שהחרדים יעבדו לא כדי שהתחרות על כל מקום עבודה תגבר אלא כדי שכולנו נוכל לעבוד לא יותר מ-30 שעות בשבוע, כדי שגם החרדים יהיו שותפים למאבקים של איגוד מקצועי ומעמד. אני לא רוצה שהם יהיו כמוני, אבל אני רוצה שיהיה לנו בסיס משותף, כבני אדם ובני אותו מעמד של ה-99%, כישראלים אזרחים ותושבים של אותה מדינה.

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.