חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יולי תמיר, הפסיקי לסמא את עיני הציבור

נושאים חינוך ותרבות, מכתבים ב 15.12.08 6:06

במכתב גלוי לשרת החינוך, פרופ' יולי תמיר, מתארת שושי פולטין את עומק הבעיות בפניהן ניצבת מערכת החינוך, שאותן לא ניתן לפתור ע"י רפורמת "אופק חדש", אלא רק ראש ממשלה שיכריז על מצב חירום

לכבוד:

פרופ' תמיר,
שרת החינוך.

גברתי הנכבדה,

פניותיי הראשונות אליך היו בעיצומה של שביתת המורים, מכתבים שנכתבו מתוך הערכה. מאז היו פניות נוספות , אולם לצערי לא נעניתי לאף אחת מהם.

הפנייה הפעם היא הפתעה גם מבחינתי, הבטחתי לעצמי ולחברי שאסתכל לעתיד ולא עוד 'יולי תמיר' , במילא את עומדת לסיים את הקדנציה שלך.  גם אם ציבור גדול של מורים נשאר עם טעם מר בפה , חשבתי שדי.

הופעתך בטלוויזיה בעקבות הכישלונות במבחני המיצ"ב ו-tims  שינו את דעתי.

תתפלאי, אני ממש לא רואה בך 'אשמה' במצב הקשה והמורכב (למרות שאת בחרת לתקוף את ציבור המורים), אולם  הרגיז אותי, מאוד,  שאת ממשיכה לסמא את עיני הציבור כאילו הרפורמה (או ליתר דיוק הסכם השכר הגרוע) עליה החלטת בחופזה, עם השעה הפרטנית האומללה,  היא זו שיכולה לשפר את המיצ"ב והמצב בחטיבות הביניים (להזכירך, תנאי עבודתם של מורי החטיבה שונים מהתנאים של מורי היסודי).

הבעיה הרבה יותר עמוקה מכדי שתיפתר על ידי 'אופק חדש' או על ידי השתלמות זו או אחרת של המורים.

העציב והרגיז אותי שהדברים שכתבתי לפני שנה, כאילו נכתבו היום.

אולי הפעם תקראי?

"המלך באמת ערום" (4.11.07)

בימים אלה עלתה לכותרות המילה "נבצרות". הפעם אני מדברת על משהו שנבצר מבינתי! הדבר קשור בפרופ' יולי תמיר.

שתינו התחלנו מאותה נקודת מוצא – אנחנו בנות אותו גיל, למדנו תואר ראשון בביולוגיה באותה תקופה, אני המשכתי לתואר שני ונהייתי "רק" מורה. ואילו יולי תמיר המשיכה למדעי המדינה  וכיום היא פרופ' לפילוסופיה ושרת החינוך.

יולי תמיר מצטיירת בעיני כאישה נעימת הליכות, אינטליגנטית, רהוטה, כזו שבאמת רציתי לראות  כעומדת בראש המשרד המייצג אותי, כמורה.

לאור כל זאת נבצר מבינתי כיצד השרה כותבת לי מכתב שבו היא מציגה לפני, שחור על גבי לבן, מתווה הסכם של רפורמה בחינוך, עם סימולציות מצורפות, ומדגישה כי מדובר בהסכם מצוין, זאת למרות שהנתונים מדברים בעד עצמם: הנתונים ששלחת לי משכנעים אותי שמדובר בהסכם גרוע, הפוגע בשכרי האמיתי, פוגע בתנאי עבודתי, מתעלם מגמולי השתלמות שצברתי במהלך שנות עבודתי, מתעלם מגילי, מוריד את השעות שקיבלתי עבור חינוך כיתה וריכוז שכבה, מוריד את המוטיבציה לבצע תפקידים ומתעלם מבעיות אחרות וכואבות במערכת החינוך כגון: תלמידים שיש להם זכויות ואין להם חובות, הורים מתערבים ולא מעורבים, כיתות צפופות, קיצוץ בשעות לימוד, ומנגד חתירה בלתי נלאית להגיע ל"עגל הזהב" הנכסף, תעודת הבגרות, הפקרות תחת הכותרת של מניעת הנשרה, ועליה באחוזי זכאות תוך הורדת רף הציפיות, וכן, גם מורים שחוקים ומתבגרים, כש"דם חדש" וצעיר מדיר רגליו מבתי הספר. מורים שקשה יותר ויותר לרתום אותם למשימות כמו יציאה לטיולים, אם זה מפאת המצב הגופני (בכל זאת קשה לטפס על הר שלמה בגיל שמעל ל-50, אחרי לילה ללא שינה), ואם זה משום שהמשימה נעשית יותר ויותר קשה בגלל התנהגות התלמידים.

למרות כל זאת השרה הנכבדה טוענת בפני ובפני כל, שרק אדם אחד עומד בין ההסכם המצוין וביני – יו"ר הארגון אליו אני משתייכת.

כי הרי יו"ר הארגון המקביל, הוא הרבה יותר טוב ממנו – עובדה: הוא חתם, והביא את מוריו אל המעמד הנכסף והשכר המיוחל.

האם באמת שרת החינוך לא רואה מה שכולנו, המורים, רואים?

שרת החינוך – המלך באמת ערום!

והיום אוסיף, רק מצב חרום לאומי בחינוך יציל את המצב (לא 'האופק החדש' ). ואת זה לא יוכל לעשות שר החינוך, אלא ראש הממשלה.

בברכה,

שושי פולטין

 

נערך על ידי גל
תגיות: , , , ,

2 תגובות

  1. שונית :

    צודקת. מעניין מה עוד צריך לקרות כדי שמישהו יקשיב.

  2. מילכה :

    מה עוד צריך? מורים שיגיבו לא רק באתר האינטרנט ממקום נוח נעים וחמים אלא לצאת ולפוצץ רחובות להשמיע את קולנו האמיתי ולא לחכות לגוף בלתי אמין שמאמין בטובת עצמו בלבד שייצג אותנו, גם לנו יש עוצמה ומה לומר אז קדימה!!!!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.