לא רק ציניות שולטת בחיינו – גם עליבות

הפיליבסטר המגוחך בסוגיה של תיקון חוק יסוד הממשלה מראה כמה עלובה האופוזיציה בהנהגת הרצוג וליבני. בדיוק כמו במערכת הבחירות, מיהרו השניים לשתף פעולה עם ספין נוסף מבית היוצר של יאיר לפיד. במקום לעסוק בנושאים מהותיים, בחרו באופוזיציה לשחק לידי הימין והמרכז-ימין

מאת: ק. טוכולסקי

בדיון שלפני ההצבעה על הוראת השעה שתאפשר לביבי להקים ממשלה של 20 שרים, אמר יו"ר האופוזיציה בתקשורת, ×—×”"×› יאיר לפיד, שהצביעות מושלת בחיינו. לקרוא את ×–×” הבוקר בישראל היום גרסת יש עתיד (ויינט/ידיעות אחרונות) ולהבין כמה הצביעות חוגגת. אף אחד לא חושב להגיד למר לפיד, אדוני הנכבד – כשר אוצר הענקת לתאגידים וטייקונים הטבות ששוות עשרות מיליארדי דולרים בשנה בתחום משאבי הטבע המיסוי והאנרגיה' ואתה בא ומדבר אתנו על כמה מיליוני שקלים בשנה? אדוני הנכבד, ויתרת לתאגידים בינלאומיים וחברות מקומיות על ×›-30 מיליארד ₪ רווחים כלואים בשביל לגייס 3 מיליארד, ×”× ×—×” במס (על שומה שגם כך הופחתה) של 90% ואתה מדבר אתנו על עוד שני שרים וכמה סגני שרים? איש בתקשורת לא יגיד זאת. הרי ×–×” לא באמת משנה אם מדובר בישראל היום או ויינט, ב-NRG או ידיעות אחרונות, במקור ראשון או במעריב/סופהשבוע, כלי התקשורת משרתים בעלי הון – ואלה, גם אם הם רוצים שבממשלה הבאה המשרת של נוני מוזס יחליף את החרדים כשותף של ביבי, או שהמשרת החילוני של מרטין שלאף יכנס להיות השותף של המשרתים של שלדון אדלסון ויצחק תשובה במקום המשרת החרדי של מרטין שלאף, עדיין רוצים אותו דבר: לקחת כמה שיותר ולתת כמה שפחות. אז על ×–×” לא נקרא בעיתונים.

האמת, מה אני מאשים את התקשורת? הפיליבסטר המגוחך בסוגיה הזניחה של תיקון חוק יסוד הממשלה מראה כמה האופוזיציה שמנהיגים יצחק הרצוג וציפי ליבני עלובה, באיזה מהירות בדיוק כמו במערכת הבחירות במקום לייצר סדר יום, הם מיהרו לשתף פעולה עם ספין נוסף מבית היוצר של יאיר לפיד. במקום לבדל את עצמן מהשותפים בממשלת הימין הבאה לפיד וליברמן, במקום לעצור את השיח שמייצר משרד ראש הממשלה ולעבור לדברים מהותיים יותר כמו שוד הגז, בוחרים באופוזיציה לשחק ישר לידי הימין והמרכז ימין, אלו שבשלטון ואלו שמהווים סוס טרויאני באופוזיציה.

אני יכול לדמיין את מנחם בגין, האופוזיציונר הנצחי (ותכל'ס, מנהיג האופוזיציה האחרון שידע לעשות אופוזיציה במדינת ישראל,): הוא ×”×™×” עולה לדוכן ולועג לקואליציה, הוא ×”×™×” קובע בנונשלנטיות שאצלו ×–×” ×™×”×™×” אחרת ועובר לתקוף את הממשלה על עניינים של מהות. אבל בין בגין ולבין שלטון מפלגות תנועת העבודה היו הבדלים מהותיים, כאו שאינם קיימים בין ממשלת הימין הצרה לשוליים הרחבים שלה באופוזיציה – יש עתיד, ישראל ביתנו ואפילו בחלקים של המחנה הציוני. מה ההבדל בסוגיות של הפרטה בין ביבי לבוז'×™? בין כחלון לליבני? בין יעלון לפיד בנט וליברמן? אין הבדל. מה ההבדל בפטרונות ובהתנשאות כלפי עובדים נתמכים וחלשים בין כל האמורים לעיל? אין הבדל. מה ההבדל בשירות הנאמן לשלטון ההון בין כל אלו? אין הבדל. הבחירה של האופוזיציה לשחק את המשחק של הממשלה ובמקום להגיש בג"צ על החלטותיה של ממשלת מעבר בתחום משק ×”×’×– ולדרוש וועדת חקירה פרלמנטרית על ניהול מדיניות משאבי הטבע, מראה כמה האופוזיציה בהנהגתה הנוכחית עלובה. לפיד וליברמן הם סוסים טרויאנים שיחבלו בעבודתה הרצינית של האופוזיציה עד שישתלבו בממשלת ימין-מרכז-ימין אחרת. אבל ×”×”× ×”×’×” של מפלגות השמאל הציוני צריך פשוט להחליף, אחרת נמשיך לשבת באופוזיציה עוד שנים רבות.

הביתה! מנהיגות נגררת שיודעת רק להגיב ולא יודעת ליזום סדר יום צריכה לעוף ומהר, כמו שמקובל בדמוקרטיות אחרות. נכשלתם בבחירות, לכו הביתה. ניחא הייתם נכשלים למרות שעבדתם נכון, ניחא הייתם משנים את דרככם אחרי המפלה, אבל ×–×” לא יקרה. הרצוג, לבני וגלאון צריכים להתפטר. מנהיגות חדשה צריכה לעשות אופוזיציה אמתית ויוזמת. אחרת מה שאמר בדיון אתמול ×—×”"×› אופיר אקוניס יתממש, משרתו החלקלק של שלטון ההון אמר מעל הבמה לחברי הכנסת של המחנה הציוני: "נכונו לכם עוד שנים רבות של הפסדים וכישלונות". אם השמאל לא ישנה את דרכיו, אקוניס – שיכול לשבת בממשלה עם החרדים ועם לפיד, עם ליברמן ועם הבית היהודי – צודק.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

Leave a Reply