חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

החופש האקדמי בסכנה – ההפרטה גובה מחירה

נושאים דעות ב 11.05.15 1:49

הזנחת האקדמיה בארץ מובילה לכך שבעלי הון, מקומיים או זרים, יכולים לעצב את המחקר ואת התודעה ההסטורית. ק. טוכולסקי מסביר את האינטרס הגרמני בהעלאת השואה הארמנית והנכבה, וקורא לפתור את שורש הבעיה

מות האקדמיה בישראל, המצפון הגרמני, השואה הארמנית וזכר הנכבה.

כיצד מעצבת גרמניה באמצעות ארנקה הפתוח, נרטיבים שיקלו מעליה את משא השואה

הדיון על מהותו של טבח הארמנים בזמן מלחמת העולם הראשונה באימפריה העות'מאנית, התחמם מחדש לקראת שנת המאה לטבח (1915) המצוינת בשנה זו. אני נמנה על הרואים במה שמה שאירע באותו זמן היה רצח עם, זה לא היה סתם טבח מקרי, זאת לא היתה שואה מאורגנת. בדומה למעשים נוראים נוספים בקנה מידה קטן או גדול יותר לאורך התקופה שבין עליית הקולוניאליזם והלאומיות ועד תום מלחמת העולם השנייה. היה העם הארמני קרבן לטיהור אתני. אני לא מבין למה ראשי המדינה הטורקית המודרנית שהוקמה על חורבות האימפריה העות'מאנית, לא מכירים באחריות השליטים שהם עצמם השליכו לפח האשפה של ההיסטוריה בכך שהיה כאן רצח עם. אבל התגברות הדיון וההכרה הגרמנית ברצח העם הארמני מביאים אותי לנקודה אחרת לחלוטין. דיון היסטורי, בטח ובטח כאשר הוא דיון עם קהל והתעניינות תקשורתית, אינו חף מאינטרסים. גם לא ההכרה הצודקת בהיות הטבח בארמנים באימפריה העות'מאנית רצח עם שמארגניו אכן שאפו לבצע טיהור אתני בקבוצה לאומית ודתית.

לפני כמה חודשים, העביר אלי חבר מייל ובו קריאה לכנס של מרכז מינרבה באוניברסיטת תל אביב. הכנס שאמור להתקיים בקרוב יעסוק ב: "התנגדות ציונית לנכבה". מה שהפריע לחבר שלי, חוקר שעוסק בהיסטוריה גרמנית בכלל ובהתנגדות לנאצים בגרמניה בפרט, היה הדמיון המתודולוגי לחקר ההתנגדות לנאציזם בגרמניה שעלה מהקול קורא לכנס: "יש כאן השוואה בין התנגדות לנאציזם להתנגדות לציונות ובין השואה לנכבה". הוא העלה טענה שהגרמנים מנצלים את העובדה שהם יכולים לשלוט בעיצוב הזיכרון ההיסטורי באמצעות המרכזים שהם מממנים והמחקרים להם הם מעניקים מלגות וכך במסגרת מה שמכונה "מירוק המצפון הגרמני" הם מחפשים להשוות לרייך השלישי ומעשיו בכלל ולשואה בפרט מעשים דומים שאירעו בהיסטוריה המודרנית. האמת לא הבנתי בהתחלה מה הוא רוצה, אבל אחרי שהוא הסביר לי על נרטיב ההתנגדות בגרמניה, על התפתחותו ועל חשיבותו לתפיסה העצמית הגרמנית משנות ה-50 של המאה הקודמת ועד היום, הבנתי בדיוק על מה הוא מדבר. אותו דבר ניתן להרגיש בדחיפה הגדולה היוצאת מהאיחוד האירופאי ומגרמניה בפרט להכרה ברצח העם הארמני.

אין בכך כאמור בכדי לפסול את היות רצח העם הארמני רצח עם. יש כאן בסך הכל הסבר למי שאינו מבין על כך שהעניין המערבי אינו חף מאינטרסים. מדינות אירופאיות שהיו בעברן אימפריות קולוניאליות וגרמניה בפרט גם כמדינה קולוניאלית וגם בזמן מלחמת העולם השנייה ביצעו גם מעשי רצח עם וגם מעשי רצח המוניים אחרים בכמויות והיכולת לבוא להראות שגם אימפריה לא אירופאית ביצעה מעשים שכאלו חשוב להן. בדיוק כמו שבאמצעות ההשוואה שואה=נכבה והתנגדות לנכבה=התנגדות לשואה מבקשים הגרמנים לנקות את מצפונם מאחריות בלעדית למעשי רצח לא מוסריים. הכסף הגרמני מעצב נרטיב, בדיוק כמו בשליטה של הבנקים הגרמנים בחוב של מדינות אירופאיות עניות. התלות של חוקרים בישראל שמבקשים לעסוק בתחומים הולכים ומתרחבים של מחקר שהאקדמיה הישראלית כבר אינה מממנת, בכסף גרמני ו/או אירופאי, גורמת לכך שהולך ומתעצב פה נרטיב שנוח לגרמניה. לא בטוח שזה לא עולה בקנה אחד עם כללי המחקר האקדמאי המקצועי, מצד שני גם לא בטוח שזה לא, ומה שבטוח שזה חלק מהמחיר על הזנחת האקדמיה בארץ.

החופש האקדמאי בסכנה, עצמאותם של החוקרים אם היא עוד קיימת גם היא הולכת ומועמדת בסכנה, ההפרטה של האקדמיה בישראל, הייבוש המכוון של מדעי החברה והרוח וההתבססות על מרכזי מחקר במימון זר בכל האוניברסיטאות בארץ תגבה את מחירה. אנחנו מדגישים את רצח העם הארמני ויש מקום למחקר על רצח העם הארמני, אבל כמה מחקרים כבר יכתבו על מעשי רצח העם של הגרמנים באפריקה? כאשר במקביל לגסיסת המחלקות ללימודי היסטוריה כללית, מרכזי מינרבה ללימודים גרמניים מוכנים לממן מחקרים על גרמניה אחרי 1945, די ברור לאן יופנה זרקור המחקר והסיבות לכך גם צריכות להיות ברורות.

בשני המקרים גרמניה מבקשת להראות שהיא לא היחידה שביצעה שואה/רצח עם/טיהור אתני. במקרה של ההשוואה שואה=נכבה גרמניה גם מבקשת להראות שיורשי קורבנותיה במדינת היהודים, אינם טובים ממנה. האינטרס הגרמני ברור, וזה גם מלמד על הצורך במימון בלתי תלוי לאקדמיה עצמאית. מימון ממשלתי מקומי ללא תנאים שיאפשר למחקר להתפתח בלי תלות במה רוצים תורמים פרטיים/תורמים ציבוריים ותורמים זרים ציבוריים ופרטיים שהאקדמיה תייצר להם. מעבר לכך, העובדה שהטורקים רצחו בארמנים, אינה מנקה את גרמניה מאחריות לא למעשי רצח עם, לא לשואת העם היהודי, ולא לרצח הסיטונאי של מתנגדי משטר/בעלי נכויות נפשיות ופיסיות. הוא גם לא ינקה את גרמניה של ימינו מאחריותה לממכר נשק סיטונאי למשטרים אפלים באסיה ובאפריקה, או לכל מעשה קולוניאליסטי אחר שהיא מבצעת בכוח הכסף שלה היום באירופה ומחוצה לה.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.