זהבה גלאון: על האופוזיציה להציב אלטרנטיבה לממשלה

הממשלה שתקום היא גרועה. זו ההזדמנות הגדולה של האופוזיציה. הממשלה המתגבשת תאיים על הדמוקרטיה, על שלטון החוק ועל בית-המשפט העליון. היא תעמיק את השסעים בחברה. להלן מכתב ששלחה יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון לחברי מפלגתה והגיע גם למערכת "עבודה שחורה". על האופוזיציה להיאבק בצעדים הגרועים שתבצע הממשלה, ולהציב עמדה חדה וברורה נגדם בכל תחום

חברות וחברים,

ממשלת נתניהו שתושבע בעוד כמה ימים היא הכרזת מלחמה על הדמוקרטיה, על שלטון החוק ועל אזרחיות ואזרחי מדינת ישראל. מדובר בממשלת סחטנות קטנה ומפולגת, ממשלה שהדברים היחידים אותם תוכל לקדם הם שוחד פוליטי, כספים קואליציוניים ובידוד בינלאומי, שלא יכולה ולא רוצה לעשות שום מהלך מדיני, שתמשיך להעביר מאות מיליוני שקלים בשנה להתנחלויות, שתרסק את בית המשפט העליון ואת חופש הביטוי, ממשלת הפרטה שתעמיק את הפערים הכלכליים ותמשיך לירוק בפרצוף של כל מי שנאלץ לסמוך על שירותי הרווחה.

מדובר בממשלה שתמשיך להעמיק את השסעים בחברה הישראלית, את השנאה ואת הגזענות, שרק השבוע ראינו איך התפוצצה בזעם מוצדק של בני הקהילה האתיופית וההפגנות נגד האפליה והאלימות המשטרתית בתל אביב, אליהן הצטרפו חבר הכנסת אילן גילאון, חברת הכנסת תמר זנדברג ופעילי נוער מרצ.

ראש הממשלה אמר לי בעצמו בפגישה אליה הזמין אותי לקראת הקמת הממשלה ותחילת הקדנציה, כי הוא שואף לקדם את "פסקת ההתגברות", הזכורה לשמצה מתוך "חוק עוקף בג"צ" של איילת שקד מהכנסת הקודמת, אותו סעיף המאפשר לממשלה לחוקק חוקים שבית המשפט פסל מכיוון שסתרו את חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

התפקוד של בית המשפט בהגנה על זכויות האדם בשטחים הוא רופס וכושל, רק לאחרונה בג"צ כשל בהגנה על חופש הביטוי כשלא פסל את חוק החרם ועשה לאחרונה שורה של החלטות גרועות כמו תעודת ההכשר לוועדות הקבלה הלא מוסריות ולא דמוקרטיות, לאיסור על אסירים ביטחוניים ללימודים אקדמאיים ולפינוי הכפר הבדואי עתיר/אום אל חיראן לצורך הקמת היידוב היהודי "חירן". יחד עם זאת, ברור שבלעדיו יהיה הרבה יותר גרוע. ולכן בצד הביקורת הלגיטימית והנחוצה על החלטותיו, אסור לאפשר כל קיצוץ ופגיעה בסמכויותיו ויש להיאבק עד חורמה בכל יוזמה כזו.

המהלך הזה מצטרף לסדרה של חוקים ותקנות שמטרתן לרוקן את בית המשפט העליון מסמכויותיו ולאפשר לכנסת להתעלם מהחלטותיו, גם על חשבון פגיעה בזכויות אדם בסיסיות. ועוד לא התחלנו לדבר על המינוי של שקד לשרת המשפטים.

נפתלי בנט בתור שר החינוך הבא של ישראל אלה חדשות רעות מאוד עבור כל מי שעתיד המדינה ודמותה יקרים לו. בנט נכנס למערכת שעוד לפני כניסתו השקיעה ב-2014 56 מיליון שקל בארגונים שעוסקים בלימוד ערכים יהודיים לעומת 5.5 מיליון שקל בלבד באלה שמקנים ערכים דמוקרטיים. כואב ומפחיד לדמיין איך ייראו המספרים האלה בשנה הבאה.

את החטיבה להתיישבות, הזרוע הביצועית של הממשלה לבנייה בהתנחלויות, אותו צינור בו השתמשה הממשלה הקודמת כדי להעביר מאות מיליוני שקלים בכל שנה מכספי המסים שלנו אל מעבר לקו הירוק, מתכוון נתניהו להפקיד בידי שר החקלאות הבא, אורי אריאל, בבחינת לתת לחתול לשמור על השמנת. אף אחד לא באמת חושב שאריאל שם כדי ליישם את החלטת היועץ המשפטי לממשלה להפסיק לתקצב את החטיבה.

אז הרבה דברים מתסכלים ומייאשים יש בממשלה הזו, אבל אני מציעה שבמקום ההלקאה העצמית והבכיינות שמאפיינת את השמאל מאז הבחירות, נרים את הראש, לא נתפשר על הערכים שלנו ונמשיך לעבוד הכי קשה שאפשר כדי להפוך את ישראל למקום טוב יותר, צודק יותר ושוויוני יותר עבור כל אזרחיות ואזרחי ישראל.

בממשלה הנוראית החדשה יש גם הזדמנות ותקווה: ממשלת נתניהו הרביעית קמה בדקה ה-91, בשן ועין, כשהיא נשענת על רוב זעום ותלויה על כרעי תרנגולת. ראש הממשלה שהלך לבחירות על משילות, שכל מה שמעניין אותו הוא ביצור שלטונו והישרדותו, גמר עם ממשלה של 61 ח"כים שכל אחד מהם יסובב אותו על האצבע הקטנה.

עכשיו המשימה שלנו ושל השותפות שלנו באופוזיציה היא להוציא לממשלה הזו את הנשמה, לא לוותר על אף הצבעה, להיאבק בכל אחד מהצעדים הגרועים אותם היא מתכוונת להעביר. בשביל זה אנחנו צריכים לעבוד ביחד, ולנצל את המנדט שנתן לנו הציבור כדי להציב אלטרנטיבה לנתניהו, להציג עמדה ברורה וחדה, בכל תחום, בלי פחד, עד שנצליח להפיל את הממשלה הזאת.

שלכם/ן,

זהבה גלאון.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

6 Responses to “זהבה גלאון: על האופוזיציה להציב אלטרנטיבה לממשלה”

 1. ק. טוכולסקי הגיב:

  מוטב לה לגלאון להתפטר אחרי כשלונה ולא לשוח מכתבים מעבר למכתב פרדה.
  עליה לפנות גם את משרת יו"ר מרצ וגם את מקומה בכנסת.
  זה נכון גם להרצוג ולבני.

 2. דליה הגיב:

  טוכולסקי
  זהבה גלאון היחידה שכותבת דברים כדורבנות. תוכן הנאמר חשוב. ולגבי תגובתך, פרט, הסבר, נמק.

 3. דר עוז הגיב:

  מדינה שראשיה ומנהליה מחסלים ומושחתים גזעניים וחסרי חמלה, מנוהלת כאירגון פשע לכול דבר, שלא עושה את טובת רוב אזרחיה

 4. ק. טוכולסקי הגיב:

  5 מנדטים במקום 6 אחרי סקרים של 8-10.
  אין לה בשורה, אין לה חזון, היא חוסמת התפתחות של מרצ לכיוון שיכול להביא למשהו.
  אז אולי היא קסנדרה שרואה את העתיד ואף אחד לא מאמין לה אבל מה זה משנה לשמאל שלא מצליח לפרוץ. היא וכמוה הרצוג ולבני צריכים ללכת הביתה.

 5. דליה הגיב:

  טוכולסקי
  האם אתה רואה לנגד עיניך מנהיגות עתידית שתוכל להחליף את אלה שאתה רוצה להוליכם החוצה?

 6. ק. טוכולסקי הגיב:

  דליה אני רואה. אבל האם אני רואה או לא רואה זה לא רלבנטי. מנהיגות צריכה לצמוח וזהבה גלאון חונקת כל איום על שלטונה כמו פטרונה בזמנו שריד.
  אם מרצ חפצת חיים ואני לא בטוח שיש לה הצדקה כיום, היא צריכה להציע משהו שהציבור עשוי לרצות. זהבה נכשלה כמוה הרצוג וליבני, הם צריכים ללכת הביתה.

Leave a Reply