סילואן, סוסיא – נישול ערבים מבתיהם בחסות בית המשפט הישראלי

מתנחלים נכנסו לבית הסמוך לבית יהונתן בסילואן באישור צו בית משפט, והשתלטו על המקום בשעה שמתגוררים בו פלסטינים. בית-המשפט העליון דחה צו ביניים להקפיא הרס הכפר סוסיא. המשמעות היא שהמינהל האזרחי יכול לבוא ולהרוס את הכפר בכל רגע. אתר רבנים למען זכויות אדם מדווח על סוסיא

מתנחלים נכנסו לבית שבו מתגוררים פלסטינים ליד בית יהונתן בסילואן בצו בית משפט. לפני כחמש שנים הפעיל פרקליט המדינה עו"ד משה לדור לחצים על ניר ברקת לממש את צו הפינוי נגד בית יהונתן, אך ראש העירייה לא מימש את הצו בנימוק שהשיג פשרה כדי לא לממש צו דומה שניתן על הבית השכן שבו מתגוררים ערבים.

זו ההודעה שפורסמה בחדשות רשת ב' ברדיו מדי שעה מהבוקר עד הצהריים ביום רביעי 6 במאי 2015. לאותו בית נכנסו המתנחלים והשתלטו עליו בשעה שמתגוררים בו פלסטינים. נישלו אזרחים מבתיהם, הותירו אותם ללא קורת גג, בלי להתחשב היכן הם יגורו לאחר שלקחו להם את ביתם. בחדשות הצהריים הורחב המידע, ונאמר כי בעבר הרחוק היה במקום בית כנסת, והמקום שייך ליהודים.

כך מנשלים המתנחלים בחסות בית המשפט בישראל אזרחים ערבים.

רבנים למען זכויות האדם פרסם באתרו רשומה על ההיתר של בג"צ לצה"ל להרוס הכפר סוסיא, והפיץ הודעה לתקשורת. האם הורסים את הכפר כדי להקים אתר ארכיאולוגי במקום?

​בצעד יוצא דופן מאפשר בג״ץ את הריסת הכפר סוסיא ואת גירוש תושביו לשטח A

​בג"ץ מאפשר ​לצבא להרוס את הכפר סוסיא ולגרש את תושביו, כ-340 במספר, לשטח A, בסרבו לתת צו ביניים שיקפיא את ההריסות בשטח הכפר עד לדיון בעתירה שעניינה הסדרה. התנגדות המדינה ​לצו הביניים ​מרמזת כי יש ​בכוונתה להוציא לפועל את החרבת הכפר בהקדם.

בג"ץ ידון בעצם בעתירה על עתידו התכנוני של כפר כשהוא מאפשר למחוק אותו בטרם השלמת ההליך

​​אתמול, ה-04.05.2015, דחה שופט העליון נעם סולברג ​בקשה לצו ביניים בעתירת מועצת הכפר הפלסטיני סוסיא ותושביו, בייצוג רבנים למען זכויות האדם, בעתירה כנגד החלטה של המנהל האזרחי לדחות תוכנית מתאר לכפר שהכינו התושבים וכנגד כוונתו להרוס את הכפר כולו. תושבי סוסיא טענו שתוכניתם נפסלה מסיבות לא ענייניות וכי יש להסדיר את כפרם בשל ההיסטוריה הייחודית להם.

​התושבים ביקשו צו ביניים שיקפיא את הריסות בשטח הכפר עד  להחלטה בעתירה כמקובל בהליכים מהסוג הזה.

המדינה התנגדה לבקשת העותרים לצו ​הביניים והשופט סולברג – בצעד יוצא דופן – נעתר לבקשת המדינה ודחה את הבקשה אפילו בלי לקיים דיון בבקשה. משמעות ההחלטה היא ​שהמנהל האזרחי יכול להרוס את הכפר כולו בכל רגע. הריסת הכפר תביא להפקרתם של מאות תושביו במדבר ללא קורת גר ולגירושם הכפוי לשטחי A. התנגדות המדינה ​לבקשה לצו ביניים מרמזת כי יש בכוונתה לממש את צווי ההריסה בזמן הקרוב​, כך שמדובר בסכנה ממשית לקיום הכפר ולגורל מאות תושביו.

ב​מסגרת העתירה עצמה טענו התושבים כי הצבא מחויב להסדיר את כפרם כמי שהפקיע את אדמותיהם ומערותיהם בשנת 1986 והותיר אותם ללא פתרון מגורים. כראיה לאופי החיים בכפר סוסיא טרם ההפקעה הוצגו לשופט עדויות שונות ותמונות מהחיים במערות. בתמונות ​מתועד בין השאר ביקור של אנשי הקונסוליה האמריקאית ​בכפר​ בראשית שנת 1986. מהתמונות והעדויות עולה בברור כי ​הכפר ​הפלסטיני​ סוסיא הינו כפר ותיק אשר קדם לכיבוש הישראלי ולהכרזה על השטח כעל אתר ארכיאולוגי.

בין העדויות חוות דעת של ״אם ההתנחלויות״ המשפטנית המנוחה פליאה אלבק​, המעידה על קיום כפר בשנת 1982​​.

על אף הראיות שהוצגו בפניו על העוול שנעשה לתושבי הכפר הן בעצם הפקעת אדמותיהם ונישולם ממנו והן בסירוב המדינה להסדיר את מעמדם כיום, לא ניאות השופט סולברג לאפשר את בירור העתירה ​טרם יהרס הכפר וגזר את גורל תושביו.

​לעתירה צורפה ​בין השאר חוות דעת של פרופ' אייל בנבנישתי, מומחה בעל שם לחוק ​הבינלאומי, הקובע כי ​הריסת הכפר סוסיא היא פשע מלחמה.

יש לציין כי ​השבוע נחשף דו​״ח של ארגון הימין "רגבים", המקורב למפעל ההתנחלויות, ​אשר חשף כי בהתנחלות סוסיא הסמוכה  23 בתים לא חוקיים בקרקע פלסטינית פרטית. ​לא ידוע על על ניסיון של המדינה להרוס את המבנים הבלתי חוקיים בהתנחלות סוסיא או במאחזים הסמוכים לה. במצב הנתון ההתנחלות סוסיא, שכל קיומה אסור לפי החוק הבינלאומי, ושחלק מבתיה יושבים על קרקע פלסטינית פרטית​, משגשגת ואילו הכפר פלסטיני, שתושביו יושבים על אדמותיהם הפרטיות נמצא בסכנת מחיקה.

להמשך קריאה באתר רבנים למען זכויות אדם

ריכזה את המידע: דליה

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

One Response to “סילואן, סוסיא – נישול ערבים מבתיהם בחסות בית המשפט הישראלי”

  1. מיכאל לינדנבאום הגיב:

    נעשים פשעים בשמנו,ולאן נוליך את הבושה והזעם אין אונים?!!!

Leave a Reply