חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דו"ח מבקר המדינה: המשרד להגנת הסביבה אינו מפקח על מפעלים מזהמים

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 6.05.15 1:31

הדו"ח מבקר בין השאר את חוסר הפיקוח על מפעלים מזהמים בשל מיעוט דיגומי פתע של המשרד. המשרד גם אינו מפעיל אכיפה על המפעלים המזהמים. להלן פרטים בנושא זה, תוך התייחסות לזיהום בחיפה. פעילי סביבה מגיבים

אתמול התפרסם דו"ח מבקר המדינה 65ג'. אחד ממושאי הביקורת היה המשרד להגנת הסביבה. הדו"ח מספק מידע על (אי) הפיקוח של המשרד על המפעלים המזהמים. מידע זה רלבנטי לאור הדיון הציבורי-תקשורתי הסוער בעניין זיהום אוויר וסביבה בחיפה. ב-10 במאי וב-19 עתידה המועצה הארצית לתכנון ובניה לדון בערר נגד התוכניות להרחבת תעשיית המפעלים מסוג זה בחיפה. דו"ח המבקר בעניין יכול לשמש עוד מקור לשיקול דעת אם לאשר את תוכניות ההרחבה או לדחותן.

דו"ח המבקר מתייחס אל הנזקים הבריאותיים העלולים להיגרם מזיהום האוויר. להלן דברי המבקר :

" לזיהום האוויר השפעות שליליות על בריאות האדם, על עולם החי והצומח, על יבולים, על מבנים ועל רכוש. זיהום האוויר גורם לתחלואה מסוגים שונים, כגון התקפי לב, שבץ, קצרת (אסתמה), סרטן הריאות ולֵיקֶמְיָה (לוקמיה), ואף לתמותה מוקדמת ."

המועצה הארצית לתכנון ובניה לא יכולה להתעלם משיקולי זיהום אוויר וסביבה בהתייחסותה לתוכניות ההרחבה הללו.

והנה דברי המבקר על הפיקוח. הם מתייחסים גם אל המפעלים בחיפה:

"אי-פיקוח על המפעלים

אגף איכות אוויר במשרד להג"ס (להלן – אגף איכות אוויר) לא עדכן במשך כשבע שנים הנחיה שהעביר למחוזות המשרד ב-2007, ולפיה בקבוצת מפעלים שפוטנציאל זיהום האוויר שלהם רב יש לבצע דיגומי פתע אחת לשנתיים, ולא העביר למחוזות רשימה מעודכנת ומחייבת של מפעלים שפוטנציאל זיהום האוויר שלהם רב. נמצא כי מחוז דרום של המשרד כלל לא היה מודע להנחיה, וממילא לא פעל לפיה, וביצע את הדיגומים על פי שיקול דעתו בלבד. אגף איכות אוויר הקצה מדי שנה למחוזות תקציב לביצוע דיגומי פתע של ארובות, אך הוא לא עקב אחר ביצועם.

בשנים 2013-2011 לא עמדו המחוזות השונים ביעדי תכניות העבודה שקבעו לעצמם, וברוב התקופה היה שיעור דיגומי הפתע של ארובות נמוך יותר ממחצית מן המתוכנן. בולטת לרעה שנת 2013, שבה ירד שיעור דיגומי הפתע הכולל ל-15% בלבד; במחוז חיפה, שבו נמצאים מפעלים רבים שפוטנציאל זיהום האוויר שלהם מרבי, לא נעשו דיגומים כלל בשנה זו. לפיכך נפגמה מאוד יכולתו של המשרד להג"ס לקיים בקרה ראויה על הדיגומים התקופתיים של פליטות מוקדיות של מזהמים שעשו המפעלים עצמם, ולוודא כי הם עומדים בתנאים שהוטלו עליהם ברישיון העסק או בהיתר הפליטה שניתן להם לפי חוק אוויר נקי לעניין פליטות מוקדיות של מזהמים.

מנתוני המשרד להג"ס מינואר 2014 עולה כי בתקופות שבין אוגוסט לנובמבר 2012 ובין אפריל 2013 לינואר 2014 לא קיימו כ-21% מהמפעלים את הנדרש מהם ולא ביצעו את כל הדיגומים התקופתיים שהיו אמורים לבצע. עקב כך לא נדגמו כנדרש כ-46% מהארובות שבכלל המפעלים (1,229 ארובות). בתקופות אלה כל מחוזות המשרד כמעט שלא נקטו צעדי אכיפה נגד מפעלים שלא הגישו נתונים על דיגום תקופתי של פליטות מזהמים מארובותיהם על פי הנדרש (בין אפס צעדי אכיפה לשני צעדים במחוז)."

ומה אומרים על כך פעילי איכות הסביבה?

חנה קופרמן שחשפה, יחד עם אלה נווה, את המסמך של פרופ' איתמר גרוטו, שנשלח למועצה הארצית לתכנון ובניה, בדבר הקשר בין זיהום לבין תחלואה בחיפה, מעלה את השאלה: על סמך מה דווח כי יש שיפור של 70% באיכות האוויר בחיפה? דו"ח המבקר מראה שהמשרד להגנת הסביבה המעיט עד לא ביצע דיגומי פתע של ארובות שמהן נפלט אוויר מזוהם. בחיפה בשנת 2013 לא נעשו כלל דיגומי-פתע. המשרד להגנת הסביבה לא קיים בקרה ראויה של פליטות מזהמים מהמפעלים. הוא קיבל נתונים על דיגום תקופתי מהמפעלים עצמם, והסתמך עליהם בהכרזתו על שיפור של 70% בזיהום האוויר. האם ניתן להתייחס ברצינות להכרזה זו? הנתון הוא לא מהימן. למרות זאת, משתמשים בו כדי לאשר תוכניות הרחבה למפעלים שיזהמו עוד יותר את האוויר, הקרקע והים בחיפה, בלי להתחשב בבריאות הציבור.

מור גלבוע, מנכ"ל ארגון "מגמה ירוקה" הגיב על הדו"ח בהודעה לתקשורת שפרסם הארגון:

"הנתונים העולים מהדו"ח מראים את אזלת היד של המשרד להגנת הסביבה בכל הקשור להתמודדות עם משבר זיהום האוויר בישראל. בעניין מפרץ חיפה, הנתונים מדגישים את ההתמודדות התמוהה והבלתי אחראית של המשרד להגנת הסביבה עם המשבר. רק בשבוע שעבר התבטא דוד לפלר, מנכ"ל משרד לגבי כך שנתונים זיהום האוויר בחיפה ובקריות אינם שונים משאר חלקי הארץ. נתוני הדוח מוצאים כשלים רבים בפעילות המשרד וביכולתו לפעול למען חשיפת הממדים האמתיים של הזיהום. עוד מראה הדו"ח כי למרות שב-2011 נכנס לתוקפו חוק אוויר נקי, המשרד להגנת הסביבה אינו פועל כפי שמצווה עליו החוק. הפרסומים האחרונים של משרד הבריאות מראם את הצד השני של המטבע ואת ההשפעה הנוראית שיש לממדי הזיהום על החיים של קרוב למיליון תושבי מפרץ חיפה. השרים הקודמים, גלעד ארגן ועמיר פאת עברו על החוק ולא קבעו הוראות חדשות למניעה ולצמצום של זיהום האוויר".

בשבוע הבא יתקיים ערר "קרקעות הצפון", אנחנו דורשים להביא לביטול התוכנית ולפסילת שתי התוכניות הנוספות: הרחבת בז"ן פי 3, והקמת נמל דלקים חדש. רק ביטולן של שלוש התוכניות יוכל לשים סוף לסכנה בחיפה. הגיע השעה של כל אותם חברי כנסת שיצאו בהצהרות כנגד התוכניות והבטיחו לתושבי מפרץ חיפה  שידאגו לבריאותם- לעמוד במבחן המציאות ולדאוג לכך שמפרץ חיפה יוכרז כאזור מוכה זיהום- זה יהיה צעד ראשון  והכרחי בדרך לשים סוף לשלל תוכניות ההרחבה המזהמות את הסביבה ומסכנות את בריאותם תושבי חיפה"

ב-10.5 יערך דיון בעניין קרקעות הצפון, במועצה הארצית לתכנון ובניה 

ב-19.5 יערך דיון בהרחבת בז"ן פי 3, במועצה הארצית לתכנון ובניה

58% מהמפעלים באזור חיפה חרגו מתקן זיהום האוויר – אסור לאשר לתעשייה המזהמת להתרחב

ערכה את המידע: דליה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

2 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  המשרד להגנת.....

  המשרד להגנת סביבת עבודה "נוחה" לאנשיו הפורשים אצל הטייקונים המזהמים.
  יש לומר ל"הגנתו",שכך עושים כולם,פורשי משרד האוצר ,הפרקליטות,המשטרה,הבטחון.

  כך נראה משטר ההפרטה והטייקונים שממסחר הכל,כולל הצרכים הבריאותיים הבסיסיים ביותר.

  הצביעו ביבי ותצילו את המולדת…..

 2. עבודה שחורה » חיפה – אזור מוכה זיהום – הנתון על 70% ירידה בזיהום האוויר אינו נכון :

  […] גדול מהמפעלים לא ניטר את כל סוגי פליטת המזהמים אצלו, ולא בוצע פיקוח ראוי של המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.