חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מולד להתחדשות הדמוקרטיה – האלטרנטיבה לימין והמאבק על בית המשפט

נושאים מדיני-בטחוני, משפט ופלילים ב 5.05.15 1:36

עם הקמת ממשלת נתניהו הרביעית נצטרך להתפנות לפעולות קצרות וארוכות הטווח שנועדו להעמיד אלטרנטיבה לשלטון הימין

מאת: מיכאל מנקין

כפי שכתבנו כאן בתקופת הבחירות, הבעיה הבסיסית של מתנגדי נתניהו אינה בחירה שגויה של קמפיין זה או אחר (אם כי, יש להודות, שגורם זה תרם באופן משמעותי להפסד). הבעיה שורשית בהרבה, והיא נעוצה בהיעדר סדר יום, בהיעדר תפיסת עולם ברורה, בהיעדר סיפור בסיס: מי אנחנו, מול מי אנו עומדים ומה אנחנו מבקשים לעשות כאן. הליכוד אמנם לא הציגו מצע לקראת הבחירות, אבל אפילו כך, תפיסת עולמה של המפלגה הייתה מלאה, מבוררת ולוחמנית מזו של המרכז-שמאל.

אלטרנטיבה שלטונית לא מגבשים לכבוד קמפיין. אי-אפשר לגבש תפיסת עולם בשלושה חודשים. העבודה יומיומית ומאומצת, והיא חייבת להתחיל עכשיו. המלאכה כוללת שני מרכיבים עיקריים: בנייה והצגה של תפיסת עולם מתחדשת ורלוונטית; ניהול מאבקים פוליטיים-ציבוריים נחושים וממוקדים שנובעים ממנה. הממשלה המסתמנת היא הזדמנות טובה מאין כמוה לחידוד עמדות משמעותי – אין בה עלי תאנה שנועדו לטשטש את עמדותיה.
אבל אי-אפשר לתקוף אותה, וגם לא לרכוש את אמונו של הציבור, ללא הצגת חלופה ברורה. מהי עמדת מתנגדי נתניהו כלפי רצועת עזה? מהי דעתו לגבי הסכם המעצמות עם איראן? מהי תפיסתו לגבי המדיניות הכלכלית שכחלון מתכוון להנהיג? ולגבי תחבורה ציבורית בשבת? ומה עם סוגיית מבקשי המקלט ומהגרי העבודה? כיום אין למתנגדי נתניהו תשובות ברורות לשאלות הללו, כמו גם לרבות אחרות. בקיצור, אין לו סדר יום.
זו לא העת לזעוק מרה על מות הדמוקרטיה ולבכות את הידרדרותנו לכדי מדינת עולם שלישי – במיוחד נוכח העובדה שאנחנו נוטים לעשות זאת מדי שנה בשנה כבר דור שלם. עלינו להבהיר לציבור כיצד והיכן פוגע הימין בחיים של כולנו, ואיך ניתן לעשות את הדברים אחרת.

2. סינדרום ששון:
בחודש האחרון הימין מחמם מנועים לקראת הכנסת הקרובה, שבה ייצא למאבק בכל המוסדות המשפטיים שיוצרים את הכללים והנורמות שמונעים ממנו לקדם את תפיסת עולמו באין מפריע. בית המשפט העליון, היועץ המשפטי לממשלה, מבקר המדינה, משרד המשפטים – כל אלה סומנו כבר כמטרות. הימין מבקש לגרום למערכת המשפט לעבוד בשבילו, לא במקביל או בניגוד אליו.
המתקפה אינה בגדר הפתעה. כבר שנים שהבלמים הציבוריים שמרסנים את שליטתם מפריעים לנציגי הימין. דוגמה בולטת היא המתקפה התקשורתית של פורום קהלת על מוסד היועץ המשפטי לממשלה בכלל ועל המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר. ברקע נמצא המסמך המפורט מפברואר האחרון שבו המליצה זילבר להפסיק לתקצב את החטיבה להתיישבות במתכונתה הנוכחית. את מדיניות ההתיישבות בישראל, כתבה המשנה ליועמ"ש, צריכה לקבוע אך ורק ממשלת ישראל – ולא גופי צללים שאינם חייבים דין וחשבון לאף אחד פרט לעצמם.
הדוח של זילבר אינו אלא חוליה אחרונה בשרשרת של מהלומות ציבוריות שניחתו על החטיבה להתיישבות בשנה האחרונה – מחשיפת תקציב התמיכות של החטיבה על-ידי מולד, דרך המאבק הפרלמנטרי של חברות הכנסת סתיו שפיר וזהבה גלאון וכלה בחקירת שחיתות חמורה של להב 433 שנמצאת בימים אלה בעיצומה. סגירת החטיבה ופתיחתה מחדש כגוף שקוף ומתוקן הייתה אחת מהבטחות הבחירות של יו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג. התפתחויות אלה מסכנות את מעמדו של הגוף שהפך ברבות השנים לצינור הכספים החשאי של הימין המתנחלי. החטיבה להתיישבות היא, במידה רבה, התגשמות הפנטזיה הימנית:בלי פיקוח פרלמנטרי מעצבן, בלי הצקות של עיתונאים חטטנים, בלי יועצים משפטיים טרחניים. חור שחור שלתוכו נשאבים מדי שנה חצי מיליארד שקל מכספי הציבור הישראלי.
כמעט אך ורק גופים ואישים שמזוהים עם הימין המתנחלי התייצבו לצד החטיבה, והמתקפה גלשה לא פעם לפסים בוטים במיוחד. הגדיל לעשות יו"ר החטיבה, דני קריצ'מן, שכינה את ח"כ שפיר ואת ח"כ גלאון "הבנות האלה בכנסת" ועל דינה זילבר אמר כי היא "יועצת של 'שלום עכשיו'" ש"אינה עשויה מקרח" וכי הדוח שלה מלא ב"זיופים". למרות המערך המתואם מימין, גורמים פרלמנטריים ואזרחיים במחנה המרכז-שמאל לא מיהרו להעניק גיבוי למשנה ליועמ"ש במאבקה למען האינטרס הציבורי הרחב.
שיטת הפעולה של הימין, שעיקרה דה-לגיטימציה פרסונלית נגד זילבר, מוּכרת היטב מהעבר. לפני עשור הטיל ראש הממשלה אריאל שרון על עו"ד טליה ששון מפרקליטות המדינה לחבר דוח על המאחזים הבלתי-חוקיים בשטחים. לאחר פרסום הדוח כיוון הימין את חציו נגד עורכת הדין ותקף אותה באופן שלוח רסן. אז כמו היום ישבו רבים ממחנה המרכז-משאל בצד וצפו במתרחש בזמן ששמה הציבורי מוכתם. בסופו של דבר, הדוח לא מומש.
הקרב המתחדש נגד המוסדות המשפטיים של מדינת ישראל צריך להניע לפעולה את כל מי שישראל יקרה לו. קולם של אנשי יש עתיד טרם נשמע, אך הדבר נכון גם לגבי רבים במחנה הציוני, במרצ וברשימה המשותפת. כנ"ל באשר למשפטנים בכירים ולפקידי ציבור לשעבר שקולם קריטי במיוחד בימים אלו.
אנו ממליצים בכל לשון של המלצה לקרוא את חוות הדעת התמציתית של זילבר שזמינה כאן. הדברים פשוטים, ברורים וראויים להתייחסות ציבורית. נשמח לסייע לקוראי שורות אלו להיות מעורבים. אנו זמינים בכל שאלה בכתובת [email protected]

לקריאת כל הנקודות במלואן

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.