חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ארגון המורים חויב על-ידי בית-הדין לחדש את הטיולים

נושאים חדשות, חינוך ותרבות ב 4.05.15 1:47

בית הדין הארצי לעבודה חייב את ארגון המורים להפסיק את עיצומי הטיולים השנתיים. שגרת הטיולים בבתי-הספר הופרעה בשל עיצומים שהטיל ארגון המורים על המורים ואסר עליהם ללוות טיולים שנתיים. צווי מניעה שהוגשו לבית – הדין ערערו את קיום העיצומים והובילו לביטולם הזמני

מאת: דליה בלומנפלד

בית הדין הארצי לעבודה נתן צו מניעה ארעי להפסקת עיצומי הטיולים שיזם ארגון המורים העל-יסודיים. הצו ניתן ביום ראשון (3.5.2015) אחה"צ לאחר שבאותו יום בצהריים הפגינו תלמידי אורט לייבוביץ בנתניה מול משרדי ארגון המורים במחאה על ביטול הטיול השנתי שאליו היו אמורים לצאת.

הצו ניתן לאחר הגשת שלוש בקשות להפסקת העיצומים: מטעם המדינה, מטעם ארגון ההורים ומטעם אורט ישראל. ההחלטה לצו מניעה ארעי התקבלה בתגובה לשלוש בקשות אלה.

החלטת בית-המשפט נומקה בטיעונים שהעיצומים לא מידתיים. הנזק הנגרם מהם גדול מדי. אם הם יימשכו צפויים נזקים לתלמידים ולצדדים שלישיים מההיבט החברתי, החינוכי והכלכלי.

אי קיום טיול שנתי הוא הפסד חווית חיים לתלמידים שכידוע נושאים אותה עימם שנים רבות אחר כך. יש לזכור שגופים כלכליים רבים מעורבים בקיום הטיולים: מדריכים, חברות נסיעות, מקומות לינה, אתרים. אי קיום הטיולים גורם להם נזק כלכלי. גם בתי-הספר מפסידים כלכלית, לאחר שערכו את התיאומים הנדרשים וחתמו על התחייבויות עם הגורמים השונים.

זה לא היה צו המניעה הראשון. קדם לו צו מניעה שהגישו שלוש רשויות מקומיות נגד ביטול הטיולים: תל-אביב, ירושלים, חיפה. בית הדין הסכים ונתן צו מניעה להפסקת העיצומים שיאפשרו לתלמידים לצאת לטיול השנתי בבתי-הספר העירוניים. הצו הורחב לכלל בתי-הספר של הרשויות המקומיות והם החלו לצאת לטיולים. לעומת זאת, תלמידי בתי-ספר בבעלות הרשתות (אורט, עמל, ואחרים) לא יצאו לטיולים כיוון שעליהם חלו העיצומים. כך נוצר מצב של אפליה בין בתי-ספר שיוצאים לטיולים וכאלה שאינם יוצאים.

החלטת ארגון המורים לאסור על מוריה לצאת לטיולים שנתיים פורסמה ב-24 בנובמבר 2014, לאחר שמורה, שתלמידו טבע בברכה ונפטר, הורשע בתביעה פלילית שהגישה משפחת הנפטר נגדו. התאונה התרחשה ב-2009., בסוף נובמבר 2014 התקבל פסק-הדין. במכתב הארגון נאמר: " אם משרד החינוך מעוניין בכך שהטיולים ימשכו, עליו לדאוג לחסינות למורים מפני תביעות משפטיות או לחילופין, הפעלת הטיולים ע"י גופים המתמחים בכך (מיקור חוץ).". ארגון המורים הכריז על עיצומים, המורים סרבו ללוות טיולים שנתיים, והם בוטלו.

משא ומתן עם משרד החינוך בנושא זה לא החל. מכתב מ-15 בפברואר שהופנה למנכ"לית משרד החינוך הלין על כך ודרש מינוי קצין בטיחות שיהיה אחראי גם על הטיולים. במכתב מ-18 בפברואר דיווח הארגון כי נוהל משא ומתן עם הפרקליטות וסוכם על דיון עם משרד החינוך בעניין פישוט נהלי הבטיחות. סוכם, באישור היועץ המשפטי לממשלה, כי רק פרקליט המחוז יטפל בתיקי מורים ויחליט אם להגיש תביעה פלילית. כמו כן, יתאפשר למורה שימוע בליווי עו"ד או נציג ארגון המורים. משרד החינוך לא טיפל בפישוט הנהלים ולא החל דיון עם המורים.

מכתב נוסף שנשלח מארגון המורים למנכ"לית משרד החינוך, הלין על חוסר התכלית בפגישות שהתקיימו עם מנהל הבטיחות במשרד החינוך. דרישת הארגון למינוי רכזי בטיחות לא נענתה. "לא מסמכותו לקבוע או לקבל החלטות לגבי קציני בטיחות שמשמעותן תקציבית." הארגון הודיע שיפסיק את המו"מ עם משרד החינוך.

ב-1 במרץ דיווח ארגון המורים על העתירה לבית הדין הארצי לעבודה שהגישו שלוש הרשויות המקומיות כנזכר לעיל, ואליהן הצטרף משרד החינוך, שביקש להרחיב את הפסקת העיצומים על כל בתי-הספר. ביה"ד החליט שהוא משאיר את העניין לשיקול דעתו של ארגון המורים. כמו כן נקבע על הקמת ועדת חריגים שתאפשר הוצאת לטיול שנתי אם התנאים יאפשרו זאת. (הפרטים במכתב זה).

מכתב מ-25 במרץ מדווח על סיכומים עם פרקליט המדינה, אך לא עם משרד החינוך.

ב-3 במאי חייב בית-הדין הארצי לעבודה את ארגון המורים להפסיק כליל את העיצומים. צו המניעה שניתן הוא זמני. הדיון במתן צו מניעה קבוע נקבע ל-11 במאי 2015.

נוסח העתירה והמידע סביבו פורסמו פה על-ידי סמדר סגל.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

 1. גדי :

  חסרה נקודה מהותית בתיאור המהלך

  http://www.zepo.co.il/katava.asp?NewsID=26523&CatID=22

 2. דליה :

  לגדי
  הנקודה אינה חסרה. היא מופיעה בשורה השלישית: "הצו ניתן לאחר הגשת שלוש בקשות להפסקת העיצומים: מטעם המדינה, מטעם ארגון ההורים ומטעם אורט ישראל."
  בכל אופן תודה על הקישור המרחיב את המידע.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.