מה אפשר ללמוד ממה שקרה בבחירות בשנתיים האחרונות בגרמניה

הרבה תופעות שנראות לנו ייחודיות מאפיינות מדינות נוספות. במסגרת הניתוחים אחרי שהאבק שקע, ק. טוכולסקי מציע עוד כמה הערות על הבחירות בפרספקטיבה של חודש וקצת אחרי

הרבה תופעות שנראות לנו ייחודיות מאפיינות מדינות נוספות. אפשר להשוות בין ביבי לארדואן נשיא טורקיה, אבל אני מעדיף להשוות בינו ובין מרקל. אמנם גם על ארדואן אפשר לומר מה שאומרים על מרקל במיוחד מקסם השווא הכלכלי של המספרים שיוצר תחושה שהוא ואין בלתו וכך גם על ביבי, ובכל זאת. במסגרת הניתוחים של אחרי שהאבק שקע, עוד כמה הערות על הבחירות בפרספקטיבה של חודש וקצת אחרי.

קניבליזציה מרקלית של השותפות הקואליציוניות

בשנת 2005 גוש השמאל בגרמניה זכה ברוב של 52%, כך גם בשנת 2013 (רוב של 50.01% בערך ועדיין רוב) ובכל זאת בשל ההעדפה של הס"ד לא לבנות קואליציה שמתבססת על מפלגת השמאל (המורכבת מהמפלגה שהוקמה על חורבות מפלגת השלטון המזרח גרמני ותערובת של פורשי ס"ד וקומוניסטים מערב גרמנים), הצליחה מרקל להיבחר לקנצלרית ולשלוט. שותפותיה הקודמות לקואליציה ספגו מפלות אדירות. הס"ד ירדו מ-35% (2005) לשפל היסטורי של 23% (2009) שממנו בקושי התאוששו גם ב-2013 (26.5%). שותפיה השניים הליברלים נמחקו לחלוטין כשירדו מ-15% ב-2009 עד מתחת לאחוז החסימה ב-2013. ניתן ללמוד שלמרות הפופולאריות של מרקל יש חוסר שביעות רצון משותפיה וכמו ביבי ששותפיו תמיד ניזוקים (העבודה של ברק שמפלגתו הבאה נמחקה, ישראל ביתנו שמשיא של 15 מנדטים ב-2009 הגיע ל-6 מנדטים ב-2015, יש לפיד שאבדה קצת יותר משליש מכוחה לאחר שותפות עם ביבי וכמותה הבית היהודי). הממשלות לא פופולאריות, ראש הממשלה והקנצלרית יודעים למתג את עצמם אבל הציבור מעניש את השותפות שלהם. סביר להניח שזה גם מה שיקרה הפעם, בבחירות הבאות בישראל כולנו תחטוף, בבחירות הבאות בגרמניה הס"ד יענשו.

הימין המפחיד הוא לא זה שנראה הכי הכי קיצוני

בבחירות האחרונות בישראל ובגרמניה הימין הקיצוני הרדיקלי זה של הכהניסטים ומקביליהם הניאו נאצים לא עברו את אחוז החסימה. זה נכון דרך אגב גם לבחירות הקודמות בישראל ובגרמניה. רק מה, בשנתיים האחרונות הצליח הימין הגרמני הקצת פחות קיצוני מהניאו נאצים להיכנס לפרלמנטים בכל מדינות המחוז בהן נערכו בחירות (3 במזרח ועיר מדינה במערב) והוא עובר בעקביות את אחוז החסימה בסקרי הבחירות הכלליות. בישראל הכהניסטים ובני ברית החרד"לים נכשלו אמנם בבחירות אבל הימין הפחות קיצוני כולו הקצין בגזענות בלאומנות ובקסנופוביה שלו. נאו נאצים וכהניסטים זה מאוד מפחיד בעין, אבל הרדיקליזציה הפשיסטית והגזענית שעוברת על הליכוד והבית היהודי צריכה להטריד יותר. פשיסטים עם עניבות שמדברים בנימוס זה מסוכן יותר מבריונים ברחובות שמצוקה היא המקור לדעות האיומות שלהם.

כשיש אומץ אפשר גם לעשות שינויים, ראו ערך תורינגיה

במדינת מחוז אחת בגרמניה הס"ד ואפילו לא בתור מרכיבי הקואליציה היו בעלי אומץ להעדיף להיות שותפים זוטרים של מפלגת השמאל ולא של מפלגת הימין. זה יכול לחזור על עצמו שנה הבאה באנהלט. ההבנה שהשמאל מרכז לא יגיע לשלטון בלי השמאל הסוציאליסטי הולכת וחודרת לראשיהם של יותר ויותר ס"ד. הגיע הזמן שגם פה יבינו ראשי מפלגות השמאל מרכז שהדמוגרפיה והפוליטיקה והבוחרים השתנו והם לא הולכים להיות מפלגת שלטון עם 50 ומשהו מנדטים שעושה קואליציות עם מי שבא לה. השמאל הס"ד יחזור לשלטון רק דרך קואליציה עם מי שמשמאל לו, והגיע הזמן לברית עם הערבים ולא לחיזורים אינפנטיליים אחרי קולות הגזענים. כדאי לשמאל מרכז גם להבין שאם הוא לא יגיע להבנה הזו כשהוא גדול הוא עוד עשוי להגיע אליה כשהוא קטן, לי אין בעיה עם ממשלה סטייל תורינגיה בישראל בראשות חדש ועם מרצ והעבודה בתור שותפים זוטרים, הס"ד שמעדיפים את זה אחרת כדאי שיפנימו שהזמנים השתנו.

למרות האמירה המפגרת והאנטי מדעית של "אסור להשוות", כדאי להשוות כל הזמן. השוואות הן לא כלי של אמת מוחלטת, אבל כדאי להבין מה קורה במדינות אחרות ולמה. זה נותן פרספקטיבה טובה למה שקורה פה וגם כלים להתמודדות.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

3 Responses to “מה אפשר ללמוד ממה שקרה בבחירות בשנתיים האחרונות בגרמניה”

 1. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  יש בארץ פחד קמאי מה"לאומנות" והכנסת זכות השיבה בדלת האחורית דרך מפלגת חד"ש.
  איך מתגברים על המשוכה הזאת כאשר הדוגמא של תורינגיה כה קורצת,כה קרובה ללב וכה רחוקה מעשית?

 2. ק. טוכולסקי הגיב:

  בגרמניה מסיתים נגד השמאל בעזרת שימוש בזכרון הסטליניזם בעבר. העובדה שבמלאות 25 שנה לאיחוד גרמניה נבחר לראשונה ראש ממשלת מדינת מחוז מהמפלגה שירשה את מפלגת השלטון המזרח גרמנית מהותית.
  גם פה אם יהיה שמאל שידבר עם האנשים על הצרכים שלהם ובצורה אמינה ולא כפי שלצערי הרב קורה כשבראש מפלגת המרכז שמאל רצים שני מיליונרים משרתי הון וחסידי הפרטות כמו הרצוג וליבני, השמאל יוכל להגיע לשלטון.

 3. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  התחיל להסתמן שמאל כזה עם דב חנין בחד"ש,אילן גילאון במרצ,ושלי יחימוביץ בעבודה.
  לצערי הרב ,בוחרי העבודה הדיחו את שלי מההנהגה,וגרמו לי למפח נפש גדול.

  לגבי העבודה דהיום ,אני לא יכול להתאפק מלומר שהלך זרזיר ההפרטה הראשון אל עורבת ההפרטה השנייה,בעלת ה"דיפלומה" לפשע ההפרטה בהיותה ראשת רשות החברות הממשלתיות(1996-1999) שעסקה במרץ בהפרטה ובשרות הטפילים החברתיים הנקראים טייקונים.

  הלואי שאזכה לחזות עוד בימי חיי בניצחון הסופי של השמאל הסוציאל-דמוקראטי בישראל.

Leave a Reply