postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » צרכני האספרסו ומנשקי המזוזות – חשבון נפש ותכנית עבודה למחנה הציוני

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

צרכני האספרסו ומנשקי המזוזות – חשבון נפש ותכנית עבודה למחנה הציוני

נושאים דעות, פוליטי ב 21.04.15 1:00

איך כובשים שלטון מהאופוזיציה? איך מהווים אלטרנטיבה ומקימים כאן ממשלה חלופית? אדיר וישניה מציע חמישה עקרונות פעולה למחנה הציוני

המחנה הציוני בראשות יצחק הרצוג הגיע להישג מרשים אך לא מספק של 24 מנדטים, שרובם ככולם הגיעו מתוך קולות השמאל-מרכז. אנחנו הרי אלופים בלשכנע את עצמנו, והישגנו נפל מהישג הליכוד שהיה גדול יותר. "מנשקי המזוזות" התבססו על עוצמת המורשת והאמונה וגילו עוצמה רבה יותר המבוססת על מורשת ואמונה עתיקי יומין. לעומתם "צרכני האספרסו" מבושמי הסקרים פשוט דילגו על החברה הישראלית וחוקיה, על רבדיה ועל שנים עשר שבטיה, שלעיתים אף נראה כי היו יותר. ניכר שהם ממשיכים לעשות זאת גם היום ואלונה קמחי, ענת וקסמן ואודי פרידן הצטרפו לגרבוז ובחוסר הבנה מוחלט ממשיכים לנתץ ולפגוע ביכולת של גוש השמאל מרכז להנהיג את מדינת ישראל.

באופן אירוני, הרצוג שהינו איש מאמין, נכד לרב ראשי לישראל המחויב ומחובר למורשת, לאמונה, ולקהלים רחבים בישראל לרבות הפריפריה, דווקא הוא לא נחשב אלטרנטיבה בקהל שמחוץ לגוש. זאת חרף הובלת רפורמות מיטיבות ותקציבים חברתיים, בין היתר לתושבי הצפון בתום מלחמת לבנון השנייה, לילדים ונוער בסיכון בפריפריה, לאנשים עם מוגבלויות, לגמלאים, לניצולי שואה ועוד. הרצוג אף הגיע לבחירות מנוסה בהרבה מנתניהו בהתמודדותו הראשונה על ראשות הממשלה. האם הציבור ידע זאת? האם עבדנו מספיק קשה כדי שידעו זאת? לא ממש. דילגנו על ציבורים שלמים, ותפיסת העולם של הרצוג לשלום וצדק חברתי ברוח מורשת העם היהודי והציונות המתחדשת לא הובלטה. אז איך כן כובשים שלטון מהאופוזיציה? איך מהווים אלטרנטיבה ומקימים כאן ממשלה חלופית? בלי קיצורי דרך, בלי הנחות, ובשיח עקבי עם הציבור כל הזמן, כל השנה. הנה הצעה לחמישה עקרונות פעולה למחנה הציוני:

הרחבת המחנה הציוני בכוחות פוליטיים נוספים

הרצוג בנה שותפות אמיצה עם "התנועה" ויצר מכפיל כוח שיצר 24 מנדטים בכל סקר נתון. יש לחתור למהלך רחב וחותך יותר בתוך הציבור הישראלי שיחבר כוחות פוליטיים נוספים ומגוונים מכלל רחבי הארץ. ככל שיתאפשר יש לשאוף לבצע מהלך זה גם אל מול חכ"ים וסיעות בכנסת ה-20. להניח את האגו בצד ולחבור לרשימה רחבה עד כמה שניתן. באין מעשה שכזה, שיכלול מקסימום גורמים פוליטיים החולקים השקפת עולם משותפת על בסיס רחב יותר, המחירים ידועים.

אין משיחי שקר – יש מנהיגות ואג'נדה לאורך זמן

על הגוש הרחב לגבש מנהיגות משותפת ותפיסת עולם כוללת, ולייצר פעילות ציבורית בהסכמה גבוהה. לדוגמא: ברק זוהה עם היפרדות ויציאה מלבנון, אולמרט זוהה עם ההתכנסות, לפיד זוהה עם השוויון בנטל, ונתניהו היה ועודנו מזוהה עם האיום האיראני. הרצוג לא זוהה עם אג'נדה מובהקת ודרך עליהם יש להילחם עד חורמה, גם במחיר הפסד.

הצגת אלטרנטיבה קבועה לממשלת ישראל והעומד בראשה

נכון לבחון הקמת "ממשלת צללים מודרנית" לממשלה החדשה ככלי אפקטיבי לפיקוח נוקב על עבודת הממשלה, ניטור החלטות בזמן אמת ומתן תגובה הולמת, במקביל  לחקיקה אפקטיבית – הצעות חוק ברי חקיקה, חקיקתם ויישומם.

מסע ציבורי ברחבי ישראל

"עולים על האוטובוס" ויוצאים לשיח כנה ומקרב לבבות עם הציבור, מדן ועד אילת – במרכזי הקניות, ב"פרלמנטים", ברשתות החברתיות, בבלוגים ובתקשורת המקומית. פועלים במודל bottom-up: מדברים עם הציבור בגובה העיניים, מציגים רעיונות, מקשיבים, לומדים ומעדכנים תוכניות, כל הזמן, כל השנה, זאת לצד הצגת השקעות בעבר ובהווה. רבין וברק, ראשי הממשלה היחידים ממפלגת העבודה שניצחו משנת 1992, עשו זאת בתמיכת ציבורים מחוץ לגוש: 26% מציבור יוצאי המזרח, בהם מעיירות הפיתוח, הצביעו לרבין, ואילו ברק זכה לתמיכה משמעותית של יוצאי חבר העמים.

קמפיין בחירות כרגע השיא

על כל הפעילות שתוארה, ברגע האמת, ערב הבחירות אמור לסגור קמפיין טוב. קמפיין שמעביר מסרים נכונים וחיוביים שמתכתבים עם האג׳נדה שכבר הוטמעה ויושמה. קמפיין שיגדיל את יכולת המחנה הציוני להקים את הממשלה הבאה ולהוביל את המדינה. זה לא קרה, ובמקום זאת הוצג קמפיין שלילי בתמיכת כלי תקשורת שהבליטו באופן קיצוני ובאור שלילי את נתניהו. השיא בנאום נתניהו באו"ם, וכל אלו סייעו לליכוד להתכנס ל-30 מנדטים עליהם נתניהו לא חלם גם בחלומו הורוד ביותר.

הרצוג יכול להיות ראש הממשלה הבא של ישראל. זה יתכן ואפשרי – צריך לעבוד קשה ונכון, וזה עוד יקרה, ב"ה.

הכותב הוא חבר המשמרת הצעירה ובין השנים 2006-2012 שימש כיועצו הפוליטי של יצחק הרצוג

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , ,

3 תגובות

 1. שרי :

  מפספסים את העיקר

  במחנה הציוני ממשיכים להתכתב עם עצמם. כל עוד לא ישמעו את הקולות של הלא משוכנעים, לא יצליחו!

  גם הכיביכול הצלחה של 24 מנדטים, הוא לא בדיוק הצלחה ואפשר להוכיח זאת בקלות!

 2. פרנצ'סקה :

  מסכימה בעיקר עם עם סעיף מסע ציבורי

  עשיה זאת היא הבסיס העיקרי. היא החשובה ביותר. עליה יכולים להמשיך את סעיף מנהיגות ואג'נדה ואת קמפיין הבחירות. עם שאר הסעיפים טרם גיבשתי עמדה.

 3. דליה :

  הקמת ממשלת צללים והפעלתה היא עשיה משמעותית שיכולה לשקף גם את סדר היום של המחנה הציוני ורתימת אזרחים נוספים לסדר יום זה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.