postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » "העין השביעית" – עיזרו לקיים עיתונות עצמאית בישראל

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"העין השביעית" – עיזרו לקיים עיתונות עצמאית בישראל

נושאים עלו ברשת, תקשורת ב 20.04.15 1:05

אתר "העין השביעית" יוצא בקמפיין מימון המון לתמיכה ביציאתו לדרך עצמאית. אתר "העין השביעית" סוקר את התקשורת ותיפקודה בדמוקרטיה הישראלית. האתר מומן עד כה על-ידי "המכון הישראלי לדמוקרטיה", אך המימון הופסק. כדי להמשיך להתקיים הוקמה עמותה. אתם מוזמנים לתרום

"העין השביעית" עולה (ביום ראשון, 19.4.15) בקמפיין מימון המון כדי לגייס תמיכה ראשונית ליציאתו לדרך עצמאית, עם הפסקת מימונו מהמכון הישראלי לדמוקרטיה החל מתחילת החודש והקמת עמותה עצמאית על-ידי אנשי "העין השביעית".

קמפיין מימון ההמון נועד להציל את "העין השביעית" מסגירה מיידית ולאפשר לו לגייס בהמשך נותני חסות קבועים וקרנות תמיכה.

אם לא יימצא ל"העין השביעית" תקציב מיידי לחודשים הקרובים, האתר יפסיק את פעילותו בתוך זמן קצר.

קמפיין מימון ההמון יתקיים דרך האתר עצמו: www.the7eye.org.il.

זהו ניסיון ראשון עבור האתר להיעזר במימון של קוראיו ותומכיו כדי להמשיך להתקיים. הגולשים מוזמנים להיכנס לאתר ולתרום. שמות התורמים שיבקשו להיות גלויים יתפרסמו באתר, עם משפטי תמיכה שיבקשו לצרף.

לאתר "העין השביעית" תקציב רזה לגוף תקשורת משפיע: כמיליון שקל בשנה. ראשי העמותה עוסקים בימים אלה בחיפוש אחר מממנים קבועים לאתר, דרך תורמים פרטיים וקרנות.

עוזי בנזימן, העורך המייסד של "העין השביעית": "העין השביעית" נוסד ב-1996 על-ידי קבוצה קטנה של עיתונאים פעילים שחשה שהתנהלותה האתית והמקצועית של התקשורת מחליקה במורד תלול ומתקרבת קרבה מסוכנת למצב שבו היא עלולה לאבד את סמכותה המוסרית להוסיף לשמש כלב השמירה של הדמוקרטיה הישראלית. היו אלה ימי האזנות הסתר במערכות העיתונים והתחרות המסחרית הפרועה בין הנהלותיהן, שהגיעה עד לאולמות בית-המשפט ולתאי בתי-הסוהר. כתב-העת "העין השביעית", שחבר למכון הישראלי לדמוקרטיה, ביקש להיות סכר לתהליך המסוכן הזה על-ידי כך שישמש בימה פומבית שבה תבקר התקשורת את עצמה, בימה שתאפשר לזולת לשפוט את התנהלותה ותהיה אכסניה לדיון ולמידע על כל נושא חשוב הנוגע לתקשורת. הסכנה שהמפעל החיוני הזה ייסגר, בעידן שבו העיוותים האתיים שהתגלו בתקשורת לפני 19 שנה נראים כמו משחק ילדים, היא בלתי נתפסת.

חנוך מרמרי, עד לאחרונה העורך הראשי של "העין השביעית": ביקורת התקשורת היא כלי חשוב בידי הציבור בכל מקום שבו יוצאים לאור עיתונים – מודפסים או דיגיטליים – והדבר נכון גם בימים טובים יותר. בימי שפל כמו הימים האלה, שבהם העיתונות אינה משרתת את ציבור קוראיה, אלא את האינטרסים של בעלי ההון וגורמי השלטון, חשובה ביקורת התקשורת במיוחד. "העין השביעית" הוא עיתון ביקורת התקשורת העצמאי, הוותיק והמקצועי בין אתרי וטורי המדיה. עצם נוכחותו היומיומית בזירה משפיעה על מערכות העיתונים ונותנת ביד הקוראים כלים לפענוח מפות האינטרסים הסמויים מעין העומדים מאחורי הפרסום העיתונאי. סגירת "העין השביעית" משמעותה כיבוי המגדלור האחרון.

שוקי טאוסיג, עורך "העין השביעית": בחודשים האחרונים עסקנו, אנשי "העין השביעית", בהקמת עמותה, ואנחנו יוצאים לדרך חדשה, עצמאית. באקלים התקשורתי הנוכחי אני חש שהעבודה שאנחנו עושים חשובה מתמיד. כשעיתונאים מתקשים יותר ויותר לפעול בחופשיות, וכשאזרחי ישראל הולכים ומאבדים את האמון בתקשורת הישראלית, גוף ביקורת עצמאי באמת הוא חיוני. המתכונת העצמאית מרגשת ותאפשר לנו לחקור כיוונים חדשים ומעניינים, אבל היא תלויה כמובן בהצלחתנו לרתום את התמיכה שצבר "העין השביעית" ליצירת מודל כלכלי בר-קיימא.

על אודות "העין השביעית"

"העין השביעית", כתב-עת העוסק בביקורת התקשורת, פועל מאז 1996. בשנת 2008 הפך לאתר אינטרנט המתעדכן יומית. האתר מושך כיום כ-160 אלף מבקרים מדי חודש ו-450 אלף דפים נצפים, והוא אחד האתרים העצמאיים הגדולים בעברית. האתר במתכונתו הדיגיטלית משגשג: נתוני הגלישה מראים על צמיחה מתמדת בקהל הקוראים של "העין השביעית" בשבע השנים האחרונות.

ל"העין השביעית" יש קהל אוהדים גדול ונאמן, ובהם עיתונאים, פוליטיקאים, קובעי מדיניות וחוקרים, כמו גם הציבור הרחב. הוא זוכה להתייחסות תכופה בכלי התקשורת האחרים, הסתמכות רבה במחקר, ופרסומיו משפיעים על מובילי דעה בישראל, על תהליכי חקיקה ועל סדר היום הציבורי.

"העין השביעית" ממלא תפקיד מרכזי וחיוני בנוף הדמוקרטי בישראל: הוא כלב השמירה של כלבי השמירה, ואם ייסגר – לא יהיה גוף אחר שיעשה זאת במקומו.

האתר עוסק בנושאים שכלי התקשורת בישראל אינם מסוגלים לעסוק בהם, או שאינם מעוניינים בכך: חשיפת קשרי הון-שלטון ותקשורת וההטיות שנוצרות כתוצאה מאלו בהצגת מידע לציבור. העיתונאים החוקרים של "העין השביעית" חושפים באומץ את האינטרסים הפוליטיים והכלכליים של בעלי גופי התקשורת המרכזיים, למשל "ידיעות אחרונות", "ישראל היום" ו"מעריב", ואת האופן שבו הם רומסים את האתיקה העיתונאית ואת החופש של העיתונאים.
כותבי "העין השביעית" עוסקים בלחצים פוליטיים בשידור הציבורי (ערוץ 1 וקול-ישראל), וכן בסוגיית הפרסום הסמוי שאוכלת כל חלקה טובה בתקשורת המסחרית. הם נוגעים בבעיות שהתקשורת אינה מסוגלת לגעת בהן – אלו שלה עצמה ‒ ומגלים לקוראים שלהם, באמצעות סקירות יומיות, מיהם המושכים בחוטים ואיך הדברים עובדים באמת.

מי שעוקב אחר "העין השביעית" מבין טוב יותר את המסרים שהוא מקבל דרך כלי התקשורת האחרים, וכתוצאה מכך את העולם שבו אנו חיים.

המכתב מופיע במאמר "פוקחים עין"

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. העין השתומה :

    […] הבלוגר האוטלרה-קיצוני יוסי גורביץ, אתר השמאל הכלכלי "עבודה שחורה", פעילת השמאל אור-לי ברלב ועוד. לקינוח בישר לנו האתר על […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.