חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ההיסטוריה חוזרת, האם תחזור כמהפכה מצליחה?

נושאים איכות השלטון, דעות, זכויות אדם, זכויות עובדים ותעסוקה ב 16.04.15 0:37

על תעמולה של שלטון ההון, היסטוריה בורגנית לא ביקורתית והסיבות לעקרות של ספרי ההיסטוריה הפופולארית בימינו
מאת: ק. טוכולסקי

בזמן האחרון יוצא לי לקרוא לא מעט ספרים על ברית המועצות ועל מלחמת העולם הראשונה, בכל זאת אנחנו באמצע חגיגות המאה למלחמה הגדולה ומתקרבים והולכים לחגיגות המאה למהפכה הרוסית. היות שאני קורא לרוב בעברית רוב מה שאני קורא זה את גרסת המערב. ברית המועצות מוצגת כגיהינום שאפילו שלטון הצאר היה טוב ומיטיב לעומתו ובכל הוגע למלחמת העולם הראשונה הוויכוח על הגורמים לפריצתה מתחלק למי אשם הגרמנים או אולי דווקא הרוסים.

משהו מאוד חסר בכל הניתוחים האלה. בדיון על מלחמת העולם הראשונה. חסרה אטימות הלב של המעמדות השליטים בכל אירופה, שהעדיפו מלחמה שלא היתה לה כל הצדקה, רק כדי לחזק את הלאומנות ולשסות את המוני העובדים האחד בשני עד מוות בשדות הקטל. בזמן שהקפיטליסטים הגדולים התעשרו מספקולציות בסחורה ומדינות הלאום הלכו וצברו חובות. האינטרנאציונליזם של מעמד הפועלים והגידול בכוחו מבחירות לבחירות נבלמו בשדות הקרב. את העולם הישן, על הנינוחות הבורגנית שלו, לא הצליחו להציל, אבל את שלטון ההון ואת התעצמותן של הברונים השודדים המלחמה כן השיגה. מתוך הפורענות של המלחמה ומה שבא לאחריה בולטת עד היום הנוסטלגיה של המעמד הבינוני הגבוה שהתרושש לאחר המלחמה, אבל נרטיב העולם הנפלא של המאה ה-19 הוא נרטיב שקרי. כן למעמד בינוני לא מבוטל היה טוב מאוד. אבל ההמונים המשיכו לסבול. המאה ה-19 היתה נוראה לכל מי שהיו שם לצדם של ציירים וסופרים שחיו לא רע. פועלים ופועלות, זונות משני המינים, איכרים חסרי קרקע. ההמון האדיר שהלך והתארגן בתנועת העובדים. מי שחיו כמו כלבים ומתו כמו חיות בזמן ששכבה צרה יחסית של בורגנים חיה לא רע.

לגבי ברית המועצות יצא לי לקרוא כמה ספרים שכרגיל צבעו את הכל בשחור. את ספרה של נאדזדה מנדלשטאם קראתי בכבוד ועצב, ועדותה כמו עדויות רבות אחרות של אנשים שחוו את המהפכה ואת תוצאותיה על הטרגדיה שלה מקובלות עלי כאמת. ברית-המועצות לא היתה גן העדן הסוציאליסטי היא היתה רחוקה מכך. אבל את העיתונאים/היסטוריונים הפופולאריים שכותבים היום מהמערב ספרים של מאות עמודים עמוסים ברכילויות ושמות תואר נמאס לי לקרוא. אין לי ספק שהחזון הקומוניסטי והמהפכה של ברית המועצות הם רוח הרפאים שמהלכת אימים על שלטון הקפיטל ובשל כך ספרים מלאים בשמות תואר שליליים לקומוניזם ימשיכו לצאת. הם מפחדים מהמהפכה הבאה. זו שלא תחזור על טעויות הבולשביקים ברוסיה ובצד המון דברים גדולים וחשובים לא יחזרו על טעויות איומות ונוראות. אין לי גם ספק שמדובר בזיבורית ותעמולה. ההשוואה היטלר-סטלין, הטענות שהיה טוב תחת הצאר ואז הגיעו הבולשביקים וכן הלאה שקרים ימשיכו להדהד המנטרות של שלטון ההון עד היום שהוא מְיִרְצֶהַשֵּם יקרוס.

מלחמת העולם הראשונה פרצה מאותה סיבה שדואגים לחזור ולספר לנו שסוציאליזם/קומוניזם/מדינת רווחה זה רע. היא פרצה כי האוליגרכיה הפלוטוקראטית שמנהלת את העסק, תעדיף שהכל יטבע בדם העיקר לא לוותר על כוחה והונה. היא פרצה כי מלחמה זה עסק שהבונוס שלו לאומנות עיוורת. הלאומנות העיוורת שחוזרת לסנוור את עיני האנשים ועוזרת לשלטון ההון למלא את כיסיו ולהנציח את עצמו. הם לא יזהרו כי הם יודעים פעם באלף מלחמות פורצת מהפכה ומחסלת אותם. כמו הסיכוי שעובד קבלן יתבע אותך על עבירות על חוקי העבודה.

עלינו מוטלת החובה להיות מודעים ולהשיב לפלוטוקרטיה מלחמה, למען עתיד האדם, האזרח, האנושות כולה. עלינו לקוות שעידן החושך הקפיטליסטי-פלוטוקראטי שהולך ומאבד גם מכסותו הדמוקרטית-ליברלית בחסות שלטון הפחד שהוא משליט יחלוף וזה לא יקרה בלי שנפעל לשם כך.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , ,

תגובה אחת

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

    ראקציה למשטר הזה כבר קמה. השאלה היא תמיד מי אוחז במושכותיה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.