חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מדיניות התכנון של ישראל בגדה: סיפוח ללא זכויות

נושאים משפט ופלילים, עלו ברשת ב 8.04.15 1:12

 ישראל חונקת את 220 המובלעות הפלסטיניות בגדה, ושטחי הפיתוח והחקלאות בהן כמעט ונגמרים, בעוד האוכלוסייה גדלה במהירות. העתיד של הגדה נראה דומה לזה של עזה: גטאות צפופים, עניים, חסרי זכויות ומופרדים בחומה. המאמר פורסם לראשונה ב"שיחה מקומית" ונכתב לקראת דיון בג"צ בדבר השבת זכויות תכנון לפלסטינים שיתקיים ב-12 באפריל

מאת: יריב מוהר

מעבר להרי החושך של התודעה הישראלית שוכנים שטחי איי ובי, שנותרו לפי הסכם אוסלו בשליטה פלסטינית מסויימת. בניגוד לכינויים שלהם, לא מדובר בשני אזורים מובחנים, אלא ב-220 מובלעות מקוטעות שיחד מהוות פחות ממחצית שטח הגדה המערבית (40 אחוז), ולפי הבנק העולמי כמעט ומוצו בהן השטחים הפוטנציאליים לפיתוח. בתוך מובלעות אלו מצטופף הרוב המוחלט של האוכלוסייה הפלסטינית בגדה, כשני מיליון איש.

המובלעות הללו מוקפות בשטח סי, שבשליטה ישראלית, המהווה 60 אחוז משטח הגדה. בשטח זה כמעט ואין לפלסטינים אפשרות פיתוח כלל. צפיפות האוכלוסין במובלעות הפלסטיניות גבוהה בין פי 4 לפי 8 (תלוי בהערכות הדמוגרפיות) מצפיפות האוכלוסין בתוך שטח סי. כמעט כל אוצרות הטבע בגדה והפוטנציאל התעשייתי והתיירותי של חופי ים המלח מצויים בשטח סי ומנוצלים על ידי ישראל לטובת ישראל. והשאלה היא: ללא אופק להסדר מדיני או רפורמה כלשהי, עד מתי יכול מצב זה להמשך?

פרופ' אורן יפתחאל, גיאוגרף ומתכנן ערים, עבד על לא מעט פרוייקטים בגדה ומכיר את השטח היטב. בשיחה עמו הוא מתייחס לעתיד המובלעות הפלסטיניות: "כמובן שיש כאן אופק בעייתי מאוד, שמקביל לעזה, שם צנחה ההכנסה לנפש לפחות מאלף דולר בשנה (כולל תרומות), בעוד שבגדה היא עדיין קרובה לאלפיים (מול 35 אלף בישראל).

"בקצרה, האופק הוא עזה – צפוף, ללא כלכלה טכנולוגית ועם פיתוח פנימי בלבד בתנאי מצור, כולל תלות מוחלטת בישראל. זהו מתכון ברור לצמיחת פוליטיקה קיצונית". אבל כדי להבין מדוע זו המגמה, יש להבין כמה תהליכי עומק בגדה:

לפי כל אסטרטגייה תכנונית סבירה, אפילו תחת ממשל צבאי ישראלי, היה אמור שטח סי לשמש עתודה תכנונית גם לצרכי מגורים, תעשייה ומסחר של הפלסטינים במובלעות הצפופות של שטחי איי ובי, ואולי אפילו עבור הפלסטינים ברצועת עזה הצפופה (כ-4,000 איש לקמ"ר). שום סעיף בהסכם אוסלו לא קבע ששטח סי הוא לישראלים בלבד, אלא רק שהוא בינתיים נתון לניהול ישראלי.

אלא שהממשל הצבאי הישראלי שולט בתכנון של שטח סי, ומאז כינונו מונע כמעט כל פיתוח פלסטיני, אפילו בתוך כמאתיים הכפרים הפלסטינים היושבים שם. המשמעות היא שכפלסטיני אין לך גישה לפיתוח או מגורים בשטח סי. בפועל כמעט ולא ניתן לעבור דירה מהמובלעות של איי ובי לכפרים בשטח סי, פשוט כי אין בנייה חדשה ובנייה שנעשית ללא היתרים נהרסת בסיטונות. המובלעות הפלסטיניות הולכות והופכות צפופות וחנוקות, ושטחי הפיתוח והחקלאות בהן כמעט ונגמרים, בעוד האוכלוסייה גדלה במהירות.

חסימת הפיתוח בשטח סי משפיעה יחסית במישרין גם על שאר השטחים. זה נכון גם ברמת המיקרו, כפי שמראה הדו"ח האחרון של "בצלם" על הכפר בורקה, כמקרה מבחן מייצג. כמו כפרים רבים גם בורקה נמצא בשטח בי, אך השדות שלו ועתודות הפיתוח והבנייה נמצאים באדמות פלסטיניות פרטיות בשטח סי. ו"מכיוון שכל בנייה או פיתוח בשטח סי מחייבים אישור של גורמים ישראליים, שאותו כמעט בלתי אפשרי לקבל, תושבי הכפר סובלים ממחסור במבני מגורים ובמוסדות ציבור, גם כאשר יש בבעלותם קרקע פרטית". התוצאה, לפי הדוח, היא ש:

המצב הכלכלי בבורקה קשה ורמת ההכנסה של תושבי הכפר נמוכה: […] כ-75% מהמשפחות בכפר – משתכרות את הסכום שנחשב בגדה לקו העוני העמוק (כ-1,800 ש"ח לחודש) או פחות מכך. מרבית הגברים בכפר עובדים, אולם הם מועסקים במשרות חלקיות או בעבודות מזדמנות וללא כל בטחון תעסוקתי…

ההגבלות על התנועה לכפר וממנו פוגעות גם בשירותי החינוך והבריאות הניתנים לתושביו, בשל הקושי של אנשי מקצוע שאינם גרים בכפר להגיע אליו והקושי להגיע לשירותים כאלה מחוץ לכפר.

אחת מההמלצות ליישום מיידי שמופיעות בדו"ח היא "מתן היתרים לתושבי הכפר לבנות על האדמות שבבעלותם, שהוגדרו בהסכמי אוסלו כשטח סי, לרבות בנייה למגורים והקמת מבני ציבור הנדרשים לצורך פיתוח הכפר".

להמשך קריאה באתר "רבנים למען זכויות האדם"

בין אם אתם תומכים במדינה דמוקרטית אחת (במתווי השמאל או הימין הרדיקליים), בין אם אתם תומכים בהפרדות לשתי מדינות (לפי מתווי השמאל והמרכז) או בהמשך המצב הקיים של ממשל צבאי על הפלסטינים (לפי האג'נדה של הימין-מרכז) – ציפוף הפלסטינים ואפלייתם בזכות לפיתוח איננה לגיטימית ואף פועלת נגד האינטרס של מרבית הישראלים.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. נטע :

    ואת ה-C הזה בנט רוצה לספח רשמית למדינת ישראל. והוא לא היחיד שלוטש עיניים.
    מה נאמר הוא לא היחיד – כל התכנון ההתנחלותי מכוון מלכתחילה בדיוק למצב המתואר.
    ואם בעזה המכותרת מכל עבר מפתחים רקטות לעבר ישראל – חלקן מייצור מקומי, זה יגיע בסוף גם מהגדה, עם או בלי מנהרות.
    ואז יהיה לנו תירוץ נוסף "לספח" את שטח C וכו' וכו' ובא לציון גועל.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.