חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האם בעיריית חיפה מתכחשים לקשר הסיבתי בין זיהום אוויר לתחלואה?

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות ב 7.04.15 1:56

פרויקט ניטור אפידימיולוגי, שהושק באוניברסיטת חיפה ביוזמת עיריית חיפה ואחרים, יבדוק את הקשר בין איכות האוויר באזור חיפה לבין תחלואה עתידית בשנים 2015 – 2020.  מסמך מטעם בריאות הציבור כבר הראה שיש קשר סיבתי בין זיהום אוויר לבין תחלואה עודפת בחיפה. האם יש גורמים המערערים על מסמך זה?

מאת: חנה קופרמן

בדיון בערר כנגד הרחבת בתי הזיקוק (תכנית חפאג 1200 ב') שנערך במועצה הארצית לתכנון ובנייה ב-19במרץ 2015 הגיש ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, מסמך המראה כי יש קשר סיבתי בין זיהום האוויר במפרץ חיפה לבין התחלואה העודפת שם.(משרד הבריאות- מסמך לועדת ערר בזן – קשר בין זיהום לתחלואה (2))

לאור הממצאים המופיעים במסמך, עמדת ראש שירותי בריאות הציבור היא כי אין לאשר עלייה נוספת בזיהום במפרץ חיפה במסגרת תכניות מתאר נוספות, ויש לשאוף לעמידה בערכי היעד שקובע חוק אוויר נקי.

ב-1 באפריל 2015 פורסם בניוזלטר של עיריית חיפה "עירונט" מידע על השקת פרויקט ניטור אפידימיולוגי באזור מפרץ חיפה. הפרויקט הושק באוניברסיטת חיפה ביוזמת מנכ"ל עיריית חיפה מר שמואל גנץ, מנהל מחוז חיפה במשרד הבריאות פרופ' שמואל רשפון, ד"ר סיניה נתניהו, המדענית הראשית במשרד להגנת הסביבה ובהנחיית מנכ"ל איגוד ערים להגנת הסביבה אזור מפרץ חיפה ד"ר עופר דרסלר.

מטרת הפרויקט היא לבחון את הקשר בין איכות האוויר באזור חיפה לבין תחלואה עתידית בשנים 2015 – 2020. למחקר חשיבות רבה לגבי חשיפת קשר בין מגוון גדול של מחלות לזיהום הקשה, בנוסף למה שידוע היום.

עיריית חיפה והמפעלים במפרץ חיפה עכבו את הסקר האפידימיולוגי עליו הוחלט ב-2009. אבל רק עתה, לאחר פרסום המסמך של ראש שירותי בריאות הציבור, פרופ' איתמר גרוטו, יוצא הסקר לדרך. האם הדרך בה עיריית חיפה מציגה את הפרויקט הזה מטרתה להטיל ספק במידע הדרמטי המופיע במסמך של ראש שירותי בריאות הציבור, פרופ' איתמר גרוטו אודות הקשר הסיבתי בין זיהום האוויר במפרץ חיפה לבין התחלואה העודפת שם? הרי סקר עתידי של הקשר בין תחלואה וזיהום בחיפה נראה כאילו מתעלם מהמסמך שבו מצוינים מחקרים שכבר בדקו את הקשר הזה בעבר. האם העירייה מנסה לבטל את הקריאה החד משמעית של בריאות הציבור במסמך לא לאשר עלייה נוספת בזיהום במפרץ חיפה במסגרת תוכניות מתאר נוספות? נראה שהתנהלות זו של עיריית חיפה משקפת התעלמות מוחלטת מבריאות הציבור לטובת קידום התעשייה באזור חיפה.

לפי ציטוטי הדוברים המופיעים בניוזלטר ב"עירונט" נראה כי אכן הדוברים מנסים להתכחש לבעיית זיהום האוויר במפרץ חיפה:

       "באזור מפרץ חיפה נוצרה תדמית שהינה לכאורה בעלת בסיס נתונים, בעוד ובפועל בסיסי הנתונים של תחלואה וזיהום אוויר אינם קשורים זה לזה, כפי שהסביר בדבריו פרופ' רשפון, מנהל מחוז חיפה במשרד הבריאות. לדבריו, לא ניתן לומר שבחיפה קיים עודף זיהום אוויר באופן גורף ובמקום שמועות, יש סיכוי שסוף סוף יתקבל מידע לגבי החשיפה הפרטנית של אדם לזיהום וההשפעה על התחלואה.

מנכ"ל עיריית חיפה, שמואל גנץ: "הכף נוטה להגזים לכיוונים שליליים, בלי לקרוא את המפה בצורה מסודרת וללא התייחסות להשפעת הזמן והפעילות שננקטת בתעשייה על מנת לצמצם את ההשפעות השליליות. בעיריית חיפה לא חוסכים מאמץ ללמוד ולנסות להתמודד עם הנושא ולהפיג את בעיית הדימוי שדבקה בעיר."

ד"ר דרסלר: "איכות האוויר במפרץ חיפה אינה נופלת כיום מערים גדולות אחרות בארץ, על כך מעידים נתונים ברורים הנמדדים באופן רצוף ובוחנים בין היתר את השפעת פליטות התעשייה על איכות האוויר בקרב האוכלוסייה. בחלק מהמזהמים נרשמה ירידה של כ-90%, אך מצב התחלואה עדיין גבוה. לכן יש לערוך בדיקות ביולוגיות לבחינה החשיפה הספציפית של אדם לרמת הזיהום וכך, בתקווה, תתקבל תמונה מדויקת על הגורמים לתחלואה באזור. איגוד ערים בחר לקדם את המחקר בנושא במסגרת מאמציו הקבועים להביא לשיפור ביכולת הניטור והאכיפה בנושאי איכות האוויר בחיפה והמפרץ ומברך על יציאתו לדרך."

במקום לקבל את הקביעה הנחרצת של בריאות הציבור ולעשות הכול כדי להקטין סיכונים, רוצים לבטל את הקביעה אודות הקשר בין זיהום לתחלואה, ולהוסיף עוד תעשייה ולהגדיל סיכונים.

לוגו_איגוד_ערים_חיפה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.