הגיע הזמן לממשלת מיעוט

יצחק הרצוג צריך לצאת כבר עכשיו ולהודיע, שבתום התקופה בה ניתן לביבי להקים ממשלה, הוא מתכוון לקבל מהנשיא מנדט ולהרכיב ממשלת מיעוט

מאת: קורט טוכולסקי

לכבוד חג האביב הגיע הזמן שנשתחרר מקיבעונות ונסגל לעצמנו את היכולת להעז ולהאמין שלמרות מה שכתוב בעיתונים, הבחירות האחרונות לא היו ניצחון גדול לביבי, אלא בסך הכול קיבעון לגוש הימין, ירידה לגושי החרדים והמרכז, ועלייה לגוש השמאל. אמנם התקשורת שנמצאת כולה בכיס של ביבי, מי מאהבה כמו "ישראל היום", "מקור ראשון" וערוץ 7, ומי מיראה או אינטרסים כמו "ידיעות אחרונות", "הארץ-דה מרקר", "מעריב", "ווסטי" ו"המודיע", מספרת לנו שרק ביבי יכול להרכיב את הממשלה הבאה, אבל כמובן שזה לא נכון.

כן. לביבי יש סיכוי טוב להרכיב ממשלת ימין צרה עם "כולנו", וכנראה גם יכולת לשחד את "המחנה הציוני" לממשלת אחדות. אבל גם ל"מחנה הציוני" יש אפשרות להקים ממשלה. בניגוד למה שכולם חושבים, לא צריך בממשלה הזו גם את החרדים וגם את "יש לפיד", ובטח שלא גם את ליברמן וגם את מרצ. על בסיס הדרישות שמסבכות את המשא ומתן הקואליציוני הנוכחי יכול הרצוג להקים ממשלת מיעוט, ממשלה שחבריה ייצגו 50 מנדטים וייתמכו מבחוץ ע"י 13 חברי הכנסת של הרשימה המשותפת.

הרצוג בניגוד לביבי יכול לדוגמא, להבטיח למשה כחלון את תיקי האוצר, השיכון ואיכות הסביבה וכן את מנהל התכנון, מנהל מקרקעי ישראל וועדת הכספים. הוא יכול להכניס את "יש עתיד" ולתת ליאיר לפיד להיות שר החוץ ולתת ל"יש עתיד" גם את תיקי החינוך והבריאות בצירוף ראשות וועדת החוץ והביטחון לעופר שלח. הוא יכול לצרף את מרצ ולתת את תיק הפנים לזהבה גלאון ואת ראשות וועדת העבודה לאילן גילאון. למשותפת הוא יכול לתת את ראשות וועדות הפנים, החינוך ומעמד הילד/האישה. נכון "המחנה הציוני" יישאר עם תיקי הביטחון והמשפטים, הרווחה, התמ"ת, ביטחון הפנים, התחבורה, החקלאות, התשתיות, התרבות, התיירות המדע והעלייה. 19 תיקים ועוד ראש ממשלה. וועדות הכנסת חוק חוקה ומשפט, העלייה והקליטה ופניות הציבור בלבד בכנסת. אפשר גם יהיה לעשות רפורמה שלא נעשתה מאז 1977 במבנה וועדות הכנסת, אפשר יהיה להודיע על איחוי משרדים והעמדתם בחוק יסוד על 16 מיניסטריונים ובנוסף להם משרד ראש ממשלה. הרצוג יכול לעשות זאת.

במקום להמשיך לשתוק לנוכח השמועות על אחדות, שיותר משיש בהן אמת הן משמשות את ביבי באינטריגות שלו כלפי שותפיו, הרצוג צריך לצאת כבר עכשיו ולהודיע, שבתום התקופה בה ניתן לביבי להקים ממשלה, הוא מתכוון לקבל מהנשיא מנדט ולהרכיב ממשלת מיעוט. כך הוא יבטיח שהאינטריגות של ביבי יאבדו תוקף. נכון, ביבי תאב שלטון ואולי הצהרה שכזו תגרום לו לתת לשותפיו מענה לכל דרישה. מצד שני לא בטוח שהוא יכול. הרצוג גם יוכל לאלץ את מפלגות המרכז לחשוף את פניהן, האם "יש עתיד" וכולנו הן באמת מפלגות מרכז שיכולות לחבור לממשלה בראשות כל גוש או שמדובר במפלגות ימין רך שמוכנות ללכת רק לממשלות ימין. ממשלת מיעוט בראשות הרצוג עם מפלגות המרכז יכולה לשנות המון דברים. תוכל לבטל את ההעסקה הלא ישירה, היא תוכל לעצור את הפרטת החברות הממשלתיות, היא תוכל להבטיח לציבור נתח הוגן מרווחי משאבי הטבע, היא תוכל לבנות דיור ציבורי, היא תוכל להגביר את ההשקעות במגזר הערבי בפרט ובפריפריה בכלל, היא תוכל לעצור את הפרטת החינוך והרצוג יוכל לעשות תיקון ולבטל את הפרטת הרווחה. היא תוכל לתת תקווה, משהו שממשלת ביבי הבאה בדיוק כמו כל קודמותיה לא יכולה ולא רוצה לעשות.

כן, לכבוד חג האביב כדאי קצת לשחרר את הראש ואת עצמנו. הסיכוי לממשלת מיעוט בראשות הרצוג הוא די קלוש, אבל הוא קיים ואם הרצוג יפעל לכינונה, במקום לשבת בשקט ולחכות שביבי יצליח להקים את ממשלתו, אולי היא עוד תוקם. גוש הימין-חרדים שבכנסת הקודמת קיבל 61 מנדטים, קיבל הפעם בסך הכול 57. אפשר לנצל את התוצאה הזו ולשנות, אפשר להקים כאן ממשלה של תקווה.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

7 Responses to “×”×’×™×¢ הזמן לממשלת מיעוט”

 1. נטע הגיב:

  "הרצוג בניגוד לביבי יכול לדוגמא, להבטיח למשה כחלון את תיקי האוצר, השיכון ואיכות הסביבה וכן את מנהל התכנון, מנהל מקרקעי ישראל וועדת הכספים".

  לפי ההצעה הזאת – הרצוג יתן ל"ליכוד" את כל האחריות לכלכלה.
  את ×–×” יכול גם נתניהו לעשות, אבל הוא בצדק מבחינתו – לא מוכן.
  ולא בגלל הבדלים אידיאולוגים עמוקים.

  כשמגיעים לכופתאות, מסתבר שהאריתמטיקה היא לא הכל.

 2. נטע הגיב:

  מקורות מימון:
  "נתמקד תחילה ביישום הרפורמות
  שמטרתן הגברת התחרותיות
  במשק בענפי
  הדיור,
  מזון,
  בנקאות
  ואנרגיה".

  "פתרון משבר הדיור:
  פרוק המונופול- נפרק את מונופול מקרקעי ישראל
  באמצעות שחרור קרקעות לניהול ושיווק,
  על ידי רשויות מקומיות ויזמים פרטיים.
  נקצר את הזמן למתן היתרי בנייה משלוש שנים
  לשלושה חודשים בלבד!

  האם מפלגת כולנו דורשת את משרד הבריאות? לפי המצע כדאי שיתחילו משם https://www.kulanu-party.co.il/platform/

  וראה גם הערות בתחום החינוך, תגובות
  http://www.blacklabor.org/?p=56304#more-56304

 3. נטע הגיב:

  על התחרות ברשתות השיווק ניתן לקרוא בעיתונות הכלכלית ובבלוג של תמר בן-יוסף.

 4. ק. טוכולסקי הגיב:

  נטע הכל נכון ועכשו נשארת השאלה מה חוץ מזה? מה לגבי העסקה ישירה ותחבורה ציבורית? וכן הלאה. ביבי לא היחיד שיכול להקים ממשלה.

 5. נטע הגיב:

  באמת
  מה לגבי העסקה ישירה של מורים למשל?
  אף מילה במצע של כולנו, אם כבר להיפך.

 6. נטע הגיב:

  במחשבה שנייה
  מישהו הלך והעתיק חלקים "נבחרים" מדו"ח דברת, ישר למצע של כחלון.

 7. ק. טוכולסקי הגיב:

  אני אומר שלא חייבים ביבי ולא חייבים את הנזק שהוא יגרום. ממשלת שמאל-מרכז-מרכז זה לא אידיאל גם לא להיט. זה יהיה יותר טוב. זה אפשרי וזה יכול לשנות מהותית את המצב בישראל ואת מצבה של ישראל.

Leave a Reply