חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תאגידי המים לא יורשו לנתק חייבים בגין עוני

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 1.04.15 0:00

באימפריה הרומאית, לכולם היתה זכות למים, כולל העבדים. זה אינו המצב בעולם המודרני, אבל המדינה צעדה צעד אחד קדימה. מהאחד באפריל 2015, תאגידי המים לא יורשו לנתק חייבם בגלל עוני. לפניכם הודעת הארגון לזכויות האזרח בישראל:

החל מה- 1 באפריל, תאגידי המים לא יוכלו לנתק אנשים מהזרם בגין חוב, ללא היתר מיוחד מרשות המים. על פי הכללים שקבעה הכנסת בעניין זה, תאגידי המים לא יורשו לנתק אנשים שהתקשו לעמוד בתשלומי המים בשל מצבם הכלכלי. תאגידי המים אינם רשאים לנתק בגין חובות שנצברו לפני ה- 1 באפריל 2015.

לקראת כניסתן של התקנות לתוקף, מפרסמת האגודה לזכויות האזרח זכותון בנושא תעריפים, טיפול בחובות וטיפול בניתוקי מים. הזכותון מפרט, בין השאר, מה ניתן לעשות במקרה שנצבר חוב ועולה חשש מפני ניתוק; מהן זכויותיהם של צרכנים שקיבלו התראה לפני ניתוק;  מה ניתן לעשות אם תאגיד המים מציע הסדר תשלומים שאי אפשר לעמוד בו, כיצד ניתן לבטל עיקול של חשבון הבנק, ואיך ניתן להסתייע במחלקת הרווחה.

לדברי עו"ד טלי ניר מהאגודה לזכויות האזרח, שעתרה לבג"ץ נגד ניתוקי המים והובילה מטעם האגודה את המאבק בהם, "בשנים האחרונות שבנו והתרענו על האבסורד, שגורם לכך שאנשים נאלצים לחיות ימים ושבועות בלי מים, רק בשל עוני. אני מברכת על כך שהגורמים האחראיים ברשות המים הבינו שדרוש תיקון רציני, ומודה לחברי הכנסת – אבישי ברוורמן, איציק שמולי, איתן כבלואחרים – שהתגייסו כדי לקדם שינוי חיוני. תשלומי המים עדיין יקרים מדי, ומשק המים עדיין לוקה בבעיות קשות, אבל החל ממחר, יש לקוות, שאלפי אנשים החיים בעוני יינצלו מהמצוקה והבושה שגורם ניתוק המים עקב חובות."

עו"ד ניר הוסיפה, כי "מוקדם עדיין לדעת, מה יקרה בשטח, ואם משפחות החיות בעוני יזכו להגנה אפקטיבית מפני ניתוק. האגודה לזכויות האזרח ושורה של ארגונים ופעילים מרחבי הארץ יעמדו על המשמר במטרה להבטיח שזה אכן יהיה כך, ואני מזמינה את הציבור הרחב לפנות אלינו במקרים של ניתוקים לא מוצדקים".

לדברי גב' אסתר צדוק, פעילה בפורום המים הירושלמי, שנותקה מהמים בגין חובות: "למרות שאני ובעלי שנינו אנשים עובדים, לא הצלחנו לעמוד במחירי המים ונקלענו לחובות עצומים, שעברו גם להוצאה לפועל וגרמו לנו למשבר נוראי. אנחנו עדיין מתמודדים עם האסון הכלכלי שנחת עלינו בגלל חובות המים, אבל אני מקווה שהשינוי שהצלחנו להביא, ימנע מאחרים להגיע למה שקרה לנו."

למידע המלא על טיפול בניתוק מהמים: http://www.acri.org.il/he/28353

 

 

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

תגובה אחת

  1. רפי :

    אין מילים!

    יישר כח לאגודה לזכויות האזרח ולכל מי שפעלו דחפו ועשו במלאכת קודש זו להציל עשוקים מיד עושקיהם.
    תבורכו מפי עליון אמן!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.