חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יצחק רבין: "האלימות היא כרסום יסוד הדמוקרטיה"

נושאים בחירות 2015, דו-קיום, דעות ב 24.03.15 0:10

אמר מעל הבימה, ירד ממנה ונרצח.  פרנצ'סקה (פרנקי) בראון, פעילת מפלגת העבודה חוותה שנאה וכמעט אלימות בפעילותה למען המחנה הציוני במערכת הבחירות האחרונה. מסקנתה: אסור שמצב זה ימשך כיון שהתוצאות שלו הן הרסניות לנו כבני אדם וכחברה

כבר נאמר הרבה על הבחירות האחרונות וכנראה עוד יאמר. אך הייתי רוצה לשתף איתכם את חוויתי הפרטית ברשותכם.
בבחירות האחרונות השתתפתי לראשונה באופן פעיל ביותר בכל הפעילות שהיתה קשורה לבחירות במקום מגורי. טלפונים, שיחות עם אנשים, עמידה בצמתים, תליית שלטים וכמובן ביום הבחירות עצמו.

החוויה הכי קשה העברתי בתקופה זו היא הכעס והשינאה אלי ואל מה או אל מי שאני מייצגת.

הכעס והשינאה באו לידי ביטוי בקללות מחרידות מאנשים זרים שנעצרו לידי ונתנו דרור לחרצובות לשונם, אנשים שאיימו עלי באלף ואחת דרכים למחוק אותי מעל פני האדמה ואפילו הייתי קרובה מאוד לתקיפה פיזית. (תלונה הוגשה במשטרה).

אני מוכרחה להתוודות שזה החלק הכואב לי ביותר בכל מערכת הבחירות הזאת. הכעס והשנאה בין אנשים אחד כלפי השני. המצב הזה מראה על חולי עמוק ביותר בחברה שלנו. אסור שמצב זה ימשך כיון שהתוצאות שלו הן הרסניות לנו כבני אדם וכחברה.

את הכעס הזה שמוביל לשנאה לא פתרו גורמים שונים בחברה שלנו. להיפך הכעס הזה קיבל תמיכה ועידוד לאורך שנים רבות ובערוב הזמן הפך לשנאה ולרצון לנקמה.

האם התקבצנו כאן מכל הגלויות לאחר אלפיים שנה והשואה המחרידה רק כדי לגלות שאחרי 67 שנות קיום המדינה שחלק אחד של האזרחים שונא את החלק האחר?
האם למצב זה נשאו עיניים כל העולים שבאו ארצה?
אני מרשה לעצמי להניח שלא.
אני רוצה להאמין שאם ההורים שלנו והסבים וסבתות שלנו היו רואים זאת הם לא היו יכולים להאמין לאיזה מצב הדרדרנו. אבותינו היו מאוכזבים במידה שלא ניתנת לתיאור. הם היו דורשים מכל אחת ואחד מאיתנו לשנות את ההתנהגות הבלתי נסבלת הזאת האחד כלפי חברו. היו אומרים שאין מקום לשנאת אחים בארץ ישראל. במדינת ישראל של היום חייב להתחולל שינוי יסודי ומהותי ביחס של אדם לחברו.
היכן "ואהבת לרעך כמוך"?
היכן "את השנוא עליך לחברך לא תעשה"?
כנראה שלעת עתה הם מתחבאים בתוך ספר כזה או אחר והגיע הזמן לפתוח את הספר.

היחסים בינינו כבני אדם הם אבן היסוד של החברה שבה אנו רוצים לחיות ועלינו לעשות כל מה שרק אפשר כדי שמצב זה יבוא לידי פיתרון חיובי. אין לי כרגע פתרונות אבל יש לי רצון ונכונות לשנות את המצב העגום והכואב שאליו הגיעה החברה הישראלית.
עלינו לשאול איך מתמודדים עם מצב שכזה ואיך ניתן לעשות שינוי.
ברור שזאת דרך ארוכה ולא קלה אך עלינו לעשות אותה ומיד.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , ,

4 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  זה הפשיזם פרנקי

  כאשר לפלנגות הימין אין נימוקים רציונאליים הם משתמשים באלימות מילולית ופיזית.

 2. רפי לאופרט :

  נו, שוב דמעות תנין?!

  מי שבאמת רוצה לשנות משהו, כדאי שיתחיל מהתבוננות במראה, בגובה העיניים שלו.
  אם תגובת מיכאל לינדנבאום היא התשובה של השמאל למה שאומרת פרנצ'סקה, חבל על הזמן. על האמירה של לינדבבאום אפשר בקלות ובלי לטעות ביותר מפרומיל לומר: קישקוש בלבבוש.
  נכון, אלימות היא כרסום בדמוקרטיה, אבל לא רק אלימות פיסית, אלא גם אלימות מילולית, שכמעט תמיד מובילה בסופו של דבר גם לאלימות פיסית. באלימות מילולית חטא גם יצחק רבין עצמו… . בהזדמנות זו אני רוצה לכפור בהנחה שחופש הדיבור כולל גם אלימות מילולית. מי שחושב כך טועה באופן חמור ומסכל כל אפשרות לשנות את המציאות.
  אלימות נובעת בדרך כלל ממספר גורמים: איום, עלבון וזלזול שמוביל לעלבון, ניצול לרעה של כוח או יכולות אחרות לכפות על השומע מעשים או התנהגות שמנוגדים לעקרונותיו, אמונותיו או צרכיו הבסיסיים, שיח של חרשים שבו צד אחד הוא תמיד הדובר הצודק וצד שני הוא תמיד המקשיב הנרצע.
  שיח אמתי הוא שיח של שכנוע והוא חייב להישאר כזה גם אם הוא מיגע, מתסכל ונראה חסר תכלית. שיח אמתי הוא שיח מחנך ומלמד, ושני אלה הם תהליכים איטיים וקשים שמושגים בהרבה מאוד סבלנות, כבוד הדדי ונכונות להקשיב כמו גם להשמיע. עוד לא נולד האדם שלעולם אינו טועה…
  כאשר השיח מכוון לכך שצד אחד יסביר לצד השני כיצד או מתי הוא מתכוון לכפות עליו את דעתו או את רצונו – אלימות היא בלתי נמנעת.
  אז אני מסכים עם פרנצ'סקה שדרוש כאן שידוד מערכות של איכות הדיבור, סגנון הדיבור וכבוד למדבר ולשומע כאחד, ומחיקת "השיפוט הצודק" מהשיח הציבורי שמכוון לאדם ולא לתוכן דבריו.
  אם אנו באמת רוצים שיח אחר, שכל אחד יעשה את חלקו…

 3. מיכאל לינדנבאום :

  מכבסת מילים:"שכל אחד יעשה את חלקו"

  באמת כל אחד "עושה את חלקו".
  צד אחד מקלל מרביץ,יורק, לפי מיטב כללי הויכוח הדמוקראטי, ואילו הצד השני צריך לשתוק ולברוח,כי הרי ויכוח פוליטי אין פה.

  רק בריונות פוליטית ותקיפה פיזית של אנשים שלא שייכים ל"מחנה הנכון".

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מיכאל
  אתה ממש דורך על קו ההכללה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.