חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לא מתנצלים על דעות קדומות – תגובה למרדכי קידר

נושאים בחירות 2015, דעות, מדיני-בטחוני ב 17.03.15 1:05

במאמר מלומד שהתפרסם בשבוע שעבר פקפק מרדכי קידר בתכונות האופי ויכולות המנהיגות של יצחק הרצוג על סמך מקורות עלומים במזרח התיכון, והשתמש במצרַיִם של סאדאת בתור אזהרה היסטורית. אמנון פורטוגלי לא השתכנע, ומציע פרשנות משלו לדברים

רובנו רוצים להאמין כי הדעות שלנו נוצרו לאורך זמן על ידי שיקול, זהיר ורציונלי של עובדות ורעיונות וכי ההחלטות שלנו המעוגנות בדעות אלה, הן מבוססות ומושכלות. אבל המחקר גילה כי לעתים קרובות אנו מבססים את הדעות שלנו על האמונות שלנו. האמונות שלנו יכולות להכתיב את העובדות שבחרנו לקבל, יותר מזה, הן יכולות לגרום לנו לשנות את העובדות כך שיתאימו טוב יותר עם הדעות הקדומות והאמונות שלנו.

מחקרים אלו עוזרים להסביר מדוע חלק מהחוקרים ומהאקדמאים אינם מסוגלים להתמודד עם המציאות. הם מתכנסים במבנה אמונות סגור ועל הדלת הם תולים שלט "נא לא להפריע". הם בוררים ובוחרים רק את העובדות שיבדלו אותם מאלו שאינן נוחות, וכל מי שמאיים על מערכת האמונות שלהם מותקף. הם מתעלמים מעובדות שאינן עולות בקנה אחד עם תמונת עולמם. הם מסרבים להבחין במציאות שמחוץ לעולמם הסגור, להפתח לאפשרויות חדשות לשמוע קולות אחרים, ליזום אופציות נוספות לעתיד. העולם שלהם הוא דיכוטומי, שחור לבן, בלי גוונים וצבעים.

מרדכי קידר במאמרו בערוץ 7 נותן דוגמה טובה לכך.

ד"ר קידר טוען שעל בסיס "מחקר ארוך שנים של השיח הערבי, התקשורת הערבית והתרבות הערבית, אני יודע בוודאות שהרוב הגדול של בני האומה הערבית מייחל ליום שיצחק הרצוג יהיה ראש ממשלה, כי באותו יום יתחיל – בראיית רוב בני העולם הערבי – הסוף של מדינת ישראל… יצחק הרצוג נתפס כאיש חלש אופי, חיוור פנים וחסר חוליות. יצחק לא היה קצין קרבי אלא קצין ביחידת 8200, יחידה של "חנונים", אינטיליגנטים עם "משקפיים עגולים". בהמשך המאמר, קידר קורא להרצוג 'רכיכה'. אציין עוד שקידר עצמו שרת באמ"ן והגיע לדרגת סא"ל. נראה שקידר 'משליך' על יצחק הרצוג ומייחס להרצוג את התכונות שהוא מזהה בו בעצמו.

קידר לא מספק סימוכין לדברים אלו, אלא הסבר, ואני חושד שההסבר שלו אינו בא ממקורות ערביים אלא מהאמונות שלו, מהתבניות שטבועות במוחו שלו, יותר דעה אישית מאשר מסקנות מבוססות מחקר. לדברי קידר: "המזרח התיכון הוא אזור שהסטראוטיפים והתדמיות קובעים בו את סדר היום, ותדמית כל כך חלשה שיש ליצחק הרצוג גוררת זלזול במדינת ישראל והקלת ראש באיומים שהיא תשמיע, ומכאן הדרך למלחמה קצרה מאוד". אלא שההסבר הזה של קידר אינו מביא כל סימוכין למה שהוא קורא התדמית ה'חלשה' של הרצוג אצל 'בני האומה הערבית' (מה זה?). זה הסבר גנרי שמתאים לכל אזור ולאו דווקא למזרח התיכון, ובעיקר הסבר שאינו נכון בהכרח.

מעניין לדעת האם ההסבר הזה של קידר מסתמך על ממשלת גולדה מאיר, שלגביה אפשר לומר כי הסטראוטיפים והתדמיות של הנשיא סאדאת (אותו מזכיר קידר בהמשך המאמר) קבעו את סדר היום, ותדמית כל כך חלשה כמו שהיתה לאנוואר סאדאת בישראל גררה זלזול במצרים ובצבאה והקלת ראש באיומים שהוא השמיע, ומכאן הדרך למלחמת יום כיפור היתה קצרה מאוד.

קידר מסביר שסאדאת עשה שלום עם ישראל כי הוא נכשל להביס אותה. הוא שוכח לציין שסאדאת הציע לעשות שלום עם ישראל לפני מלחמת יום הכיפורים ופנה למלחמה מוגבלת כאשר ממשלת ישראל דחתה בבוז את הצעותיו לשלום. ואז הסתבר כי סאדאת שנחשב כחלש וכאחד שאפשר לזלזל בו, הוא מנהיג חושב, חזק ונחרץ, שיכול ללכת נגד הזרם, אדם שיכול לקבל החלטות נועזות ובעל יכולתה לבצע אותן.

הראיה הצרה של קידר מתגלית במלוא צרותה וקלונה במקרה של סאדאת. ישראל בשנים לפני מלחמת יום כיפור נתפסה כמדינה החזקה באיזור, והיא פעלה בדיוק לפי ההמלצות הנוכחיות של קידר: לא לוותר על נכסים היסטוריים, דתיים, טריטוריאליים ואסטרטגיים. אני מניח שקידר זוכר את "טוב שארם א-שייח' בלי שלום מאשר שלום בלי שארם א-שייח'". והתוצאות ידועות לכל.

קידר בהגינותו מספר לנו שהוא תומך בגלוי ברשימת הבית היהודי, ומן הסתם רואה בנפתלי בנט מנהיג חזק אופי, שזוף ובעל חוליות, קצין קרבי לשעבר עם סכין בין השיניים. בקיצור, מי שלדעתו הוא המנהיג הרצוי לישראל, אחד שלא יוותר על נכסים היסטוריים, דתיים, טריטוריאליים ואסטרטגיים. בעבר הרחוק היה לנו מנהיג כזה בשם בר-כוכבא, שהביא לאובדן הרוב היהודי בארץ והמיט על העם היהודי את האסון הגדול ביותר בתולדותיו עד השואה. כמו שקידר מעריץ את בנט, כך לבר-כוכבא היה מעריץ גדול, רבי עקיבא, מי שנחשב לחכם ואיש רוח, לסמכות התורנית בדורו, שראה בבר כוכבא משיח.

אין לי מושג איזה מנהיג יהיה יצחק הרצוג, אבל אני מציע לא לזלזל ביכולותיו, ואני מעדיף אותו אלפי מונים על בנט שמה שאני יודע עליו מייצג סכנה ממשית ואמיתית.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , ,

תגובה אחת

 1. נטע :

  האמת היא שאם "זורמים" עם קידר צריך להגיע למסקנות ההפוכות.

  הרצוג אמנם איש צנום וחייכן, אבל הוא אדם שמסגיר מעט מאוד מרגשותיו ודעותיו בשפת הגוף שלו (בניגוד לנתניהו ששפת הגוף שלו היא אוצר בלום).

  גם בדיבור הוא מסגיר מעט מאוד סאב-טקסט. קשה מאוד למצוא מה הוא מתכוון בין המילים שלו, שהן תמיד קצרות ומחושבות מאוד.

  הוא משדר הן בדיבור והן בג'סטות – קמצנות במילים. זהירות מחושבת – ומתאים מאוד לפרופיל של איש מודיעין או דיפלומט שאתה חושד בו שיש שם משהו מאחורי השליטה העצמית שלו אבל האיש לא מספק רמזים לפענוח.

  הוא גם טיפוס שרץ למרחקים ארוכים לא נבהל מקשיים לא מלחיץ ולא משדר פאניקה.

  מעניין שבלי לקרוא את תובנותיו של קידר, ועל סמך איזה טיפה של ידע על השכונה שאני חלק ממנה, חשבתי לעצמי שדווקא להרצוג יש את זה. את הפוקר פייס עם המבט שמסתכל לך ישר בעיניים ולא מסגיר אלא מה שהוא בוחר שתראה.

  מבחינת הבוחרים זו אולי נקודת תורפה.
  אבל ליד שולחן הפוקר – נתניהו קריא כמו ספר פתוח. לא הרצוג.

  לגבי קידר – הוא ידוע כחוקר שמוצא במחקר שלו כמעט את כל מה שהוא מחפש.

  מלכתחילה מדובר בסוג מחקר שבנוי הרבה מאוד על פרשנות.

  הרבה אנשי מדע עשו קפיצת דרך, דווקא בזכות אינטואיציה בריאה, כשנתקלו במשהו במקרה וידעו לזהות את חשיבותו.

  הסיכוי שמשהו כזה יקרה לקידר קלוש עד אפסי. קידר הוא חוקר שמרן. לפעמים הוא אפילו קולע למטרה, כמו הסיני ההוא שידע לנבא בחמישים אחוז של המקרים אם האשה בהריון תלד בת או בן.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.