postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בין הבורסה וביבי

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בין הבורסה וביבי

נושאים בחירות 2015, כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 15.03.15 1:05

אנשים מתחילים להאמין שמשהו פה ישתנה. הגיע הזמן שנאמין, הגיע הזמן שלא נפחד לקוות, שלא נפחד לדרוש, שלא נפחד להתבטא באופן שאינו עולה בקנה אחד עם רצונה של הממשלה. הגיע הזמן לנצח את הפחד וזה יכול לקרות

מאת: ק. טוכולסקי

חמישי בבוקר. בעיתונות הכלכלית נתונים ורודים מהבורסה, היא עולה ועולה. לנתוני הבורסה אין שום משמעות לגבי מצב המשק. מקסימום אפשר ללמוד מהם שבגלל הריבית האפסית, מי שיש לו קצת חסכונות אבל אין לו מספיק כסף לקנות נדל"ן חוזר להמר בבורסה. מעבר לכך לעליות בבורסה יש משמעות שמלווה אותנו כל בחירות. הבורסה תמיד עולה ערב הבחירות, ואז אחרי הבחירות אם חס וחלילה רוצים לעשות פה משהו ולו הקטן ביותר נגד שלטון ההון כמו הגדלת המיסוי על הבורסה או הספקולציות בשוק ההון, מיד הבורסה יורדת וחייבים לבטל כל רפורמה פרוגרסיבית לטובת הרגעת הבורסה שבדיוק אחרי בחירות מתקנת עליות מופרזות.

חמישי בערב. ביבי בנאום הפחדה בערוץ 1, משתמש בכל שטיק שחוק אפשרי. האיש הזה כל כך מנותק, כל כך לא מסוגל להבין מה הבוחר רוצה, ואני מקווה שהקסם שלו באמת פג. הוא יושב שם זחוח כהרגלו ומשקר בלי בושה. כולי תקווה שבשבוע הבא, בערך בשעה הזו, יעברו כבר 48 שעות מהודעת ההתפטרות שלו מראשות הממשלה, הכנסת והליכוד. כולי תקווה ששנה מעכשיו כל הכהונה שלו תראה לכולנו כמו סיוט רחוק.

אין תחום שביבי לא נכשל בו, ובכל זאת כל הסקרים מראים שאזרחי ישראל חושבים שהוא המתאים, אלוהים יודע למה. אם ראש ממשלה שכשל בכלכלה ובביטחון, במדיניות החוץ ובחברה, בשמירה על העבר ההווה והעתיד של המדינה, רק כישלונות בכל תחום נחשב למתאים לשלטון, אלוהים יודע מה אנחנו חושבים על עצמנו. אבל מהסקרים, מהרחוב ומהפניקה שמשדר ישראל היום – עיתון שהוא לא תעמולת בחירות אלא פשוט תעמולה כל השנה – ניתן לקוות שמשהו פה הולך להשתנות.

השלטון מפחיד אותנו, כמו הבורסה שיורדת כל פעם שאנחנו רוצים למסות את ההון, כך השלטון יורד לחיינו בטרור ופחד, באלימות והפחדות, כל פעם שאנחנו באים בדרישות לשיפור. עושה רושם שהישראלים כבר התחסנו למצגות הטרור, והבינו שלא יכול להיות שיש לנו ממשלת ימין חזקה בביטחון כשכל הזמן אנחנו רק רואים את טובי בנינו חוזרים בארונות ממנהרות עזה וממורדות הר דב בלי שום הישג צבאי או מדיני. לאט לאט מחלחלת ההבנה שביבי לא היה קוסם כלכלי אלא עושק כלכלי, ובדיוק כך הוא גם לא אמן של ביטחון ומדיניות, אלא אמן אשליות רהוט וכושל בכל התמודדות עם המציאות. אני מקווה שההבנה הזו חילחלה מספיק עמוק בכדי להוריד את הליכוד מתחת לרף ה-20 מנדטים ביום הבחירות. אני גם מקווה שהבוחר יבין שמלפיד, ליברמן וכחלון לא יבוא שינוי.

אנשים מתחילים להאמין שמשהו פה ישתנה. הגיע הזמן שנאמין, הגיע הזמן שלא נפחד לקוות, שלא נפחד לדרוש, שלא נפחד להתבטא באופן שאינו עולה בקנה אחד עם רצונה של הממשלה. הגיע הזמן לנצח את הפחד וזה יכול לקרות. אני לא יודע מה יקרה בסוף אבל דברים טובים יכולים לצאת ממערכת הבחירות הזו. הקמפיין של מפלגות השמאל והשמאל-מרכז היה מבולבל, סאגת הסכמי העודפים עוד עלולה לעלות לנו במנדט או שניים, אבל יש תקווה. ביבי תמיד יפחיד אותנו כמו הבורסה. שניהם כלים של שלטון ההון, שניהם ישרתו תמיד אינטרסים זרים לאלו של ה-99%, הרוב המוחלט של אזרחי ותושבי ישראל. לא צריך לפחד מביבי עכשיו לפני הבחירות, ואם הוא יובס לא צריך לפחד מהבורסה אחרי. רק לקוות, להתאמץ ולהאמין.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , ,

3 תגובות

 1. נטע :

  "זה לא נגמר עד שהגברת השמנה עולה לשיר", אומרים האמריקאים.

  הם גם אלה שטרחו לפשפש בנאומי העבר של נתניהו בקונגרס שם הוא

  נתן ערבות וחזר על זה פעמיים –

  שאם המשטר של סאדאם יופל, יחלש משטר היטולות באיראן בעקבותיו.

  אם איזה עיתונאי היה טורח להעלות כאן אצלנו את העניין המביך הזה –

  כדי להזהיר את כולנו שראש הממשלה של כולנו (בינתיים), עלול לחזור ולהביך אותנו שוב ושוב – אולי האיש הזה לא היה נוסע לאמריקה וחוסך לנו את הבושה, שנחשפה בדיעבד, והציגה את כולנו כדמוקרטיה מגוחכת.

  אז היה עיתונאי כזה?
  לא היה.

  זה המים? זה האוויר? זה מה?
  הדמוקרטיה הישראלית אכן לוקה בכשל חיסוני.

 2. ק. טוכולסקי :

  אני מקווה שלמרות קמפיינים די מחורבנים בשמאל הציוני, בדלנות במגזר הערבי והצלחה היסטוריית של מפלגות אווירה במרכז באיגום קולות מחאה הבחירות יפתיעו. אני מאמין שמרצ לא תעלם ומקווה שלא תחפש למרות קמפיין זוועתי וההנהגה הבעייתית של גלאון. אני מאמין שהמשותפת אכן שווה יותר מסך כל מרכיביה ומקווה שהיא שווה 15 מנדטים ואני מקווה שהמחנה הציוני שווה יותר מ-25.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  טוכולסקי – המתמטיקה בבחירות האלה במיוחד – פשוטה להפליא.

  הרושם שלי הוא שאנשים לא עושים את המתמטיקה שלהם.

  לפי שיטת החשבונייה הסינית – צריך להעביר כדורים רק מצד אחד לצד השני.
  כל מי שמגלגל אותם בתוך צד אחד – לא עושה כלום.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.