חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הרכבל בירושלים, אלעד, העיריה והמדינה

נושאים דיור, תכנון ובניה, דעות, פוליטי ב 11.03.15 0:16

 עיריית ירושלים טוענת שעמותת אלע"ד אינה מעורבת בהקמת הרכבל החדש בירושלים, אולם הרכבל עובר בחניון גבעתי – שטח המוחזק ומנוהל ע"י העמותה.

מאת אמנון פורטוגלי

‏בהמשך לבעיתיות של 'מתחם קדם בסילוואן' ועמותת אלעד, וכבר ניר חסון בהארץ כותב על פרוייקט חדש של עירית ירושליים בו מעורבת אלעד, להקמת רכבל שיוביל נוסעים מתחנת הרכבת הישנה בעיר רפאים לשער האשפות סמוך לכותל המערבי, להר הזיתים, ולאתר גת שמנים. מלבד התחנות תכלול המערכת מספר עמודי ענק שיחצו את האגן ההיסטורי של העיר וייבנו במרחקים קצרים מהמקומות הרגישים ביותר מבחינה דתית.

אחת התחנות של הרכבל מתוכננת להיות במתחם קדם – שער האשפות, חניון גבעתי לשעבר.

הרעיון להקמת רכבל בעיר העתיקה עלה ככל הנראה לפני מספר שנים,  ואומץ בשנת 2011 ע"י השדולה למען ירושלים בכנסת והתנועה "צעירים למען ירושלים".  במאי  2011 הגישה ח"כ יוליה שמאלוב ברקוביץ', הצעת חוק להקמת הפרויקט בכותרת "חוק הסעת המונים לעיר העתיקה". השדולה יחד עם התנועה ערכו בסוף יוני 2011 כנס בנושא הקמת הרכבל  בטענה שהפרוייקט יתן פיתרון לבעיית הנגישות בעיר העתיקה.  יו"ר הכנסת דאז, ונשיא המדינה היום רובי ריבלין שהשתתף בכנס, אמר כי "חקיקה היא לא הדרך הנכונה לפתרון הבעיה, וכי המקום לדון בבעיה זו הוא בוועדות התכנון והבנייה". בדומה לדברי ריבלין, גם ח"כ ישראל חסון הציע "שלא קודם לקבוע עמדה מעוגנת בחוק- ורק אחר כך לשמוע הסתייגויות.. אלא יש לבחון את החלופות השונות לפתרון בעיית הנגישות בצורה של דיון ותכנון משותף של כלל הגורמים הנוגעים לעניין".

 

מסלול הרכבל המתוכנן בירושלים

כאמור, תחנת שער האשפות של הרכבל מתוכננת להיות במתחם קדם – חניון גבעתי לשעבר. חניון גבעתי הוא שטח של כ- 5.5 דונם בכניסה הצפונית לסילוואן מול הכניסה הראשית לגן הלאומי עיר דוד, כ-20  מטרים משער האשפות – הכניסה לכותל המערבי, ובסמוך להר הבית ומסגד אל-אקצא. מאז 2003 מתקיימות בשטח חפירות של רשות העתיקות במימון וביוזמת עמותת אלע"ד.

בשנות ה- 70 הקימה עיריית ירושלים במקום חניון ציבורי לטובת תושבי סילוואן והמבקרים בסילוואן ובכותל.  לצורך כך הופקע השטח מבעלי האדמות על ידי עיריית ירושלים ואושרה תב"ע (מס' 2422) שייעדה את השטח לחניון ציבורי. שלשים שנה אח"כ, בשנת 2002, נרשם חלק מהשטח בטאבו ע"ש חברת מעלה בית דוד שהיא חברה בת של עמותת אלע"ד.  לאחר מכן, בשנת 2007 הועברו חלקים נוספים מהשטח לידי עמותת אלע"ד.  הטכניקה הזו של הפקעה לצורכי ציבור או לצרכים אחרים, ואח"כ העברת או מכירת הקרקע לארגוני צל המבצעים את מדיניות הממשלה או לאלו שהממשלה רוצה ביקרם, כמו עמותת אלעד, שימשה ונהוגה במקרים רבים אחרים.

אלע"ד היא עמותה שמטרתה האידיאולוגית היא ייהוד סילוואן. העמותה מנהלת את הגן הלאומי 'עיר דוד' ופועלת ליישוב יהודים בתוך הכפר סילוואן.

במצגת הפרויקט, התחנה שליד הכותל המערבי מכונה בשם "שער האשפות – קדם", כשם מרכז המבקרים החדש שמתכננת במקום אלעד. יתרה מזאת, במסמכי התוכנית נכתב כי לא ניתן יהיה לקדם את תוכנית הרכבל עד לאישור התוכנית להקמת מרכז המבקרים.  במילים אחרות, זה לחץ גס ודורסני על המועצה הארצית לתכנון שתתכנס ב-12 למרץ לאשר את מתחם קדם בסילוואן. נזכיר כי מנכ"ל המשרד לענייני ירושלים והתפוצות, הוא דביר כהנא שהיה בכיר באלע"ד בטרם מינויו לתפקיד ע"י השר בנט.

רכבל תחנת שער האשפות - מתחם קדם

 

מעיריית ירושלים נמסר כי עמותת אלעד אינה מעורבת בתכנון ובפרויקט, נעשים איתה תיאומים מכיוון שאחת התחנות בשטח שנמצא תחת אחריותם.

 

איך הגענו למצב בו רשות העתיקות פועלת בחניון גבעתי, למעשה כקבלן של בעלי הקרקע והיזמים (עמותת אלע"ד)?. איך הגענו למצב בו אחת התחנות בפרויקט תחבורתי חשוב, שלדברי העיריה מתוכנן על מנת לתת מענה לצרכים התחבורה הרבים באגן העיר העתיקה, נמצאת בשטח באחריות עמותה פרטית?. איך הגענו למצב זה בו האתר הארכיאולוגי החשוב, מה שהיה 'חניון גבעתי', נמסר לאלעד, והיא מקימה בו מבנה מסחרי גדול, שבו תהייה תחנת רכבל, והעמותה תרוויח ממנו הרבה מאוד כסף?.

ב-1 למרץ פורסמה חוות דעת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה בעניין פעילותה של החטיבה להתיישבות, בחוות הדעת נכתב:  "בין הבעיות שצוינו בחוות הדעת, ההופכות את הקשר שבין המדינה לחטיבה לאזור דמדומים ממשלי ניתן למנות את התופעות הבאות: ביצוע הסמכויות והתפקידים על ידי החטיבה שלא בהתאם לסטנדרטים הברורים בהם מחויבים גופים שלטוניים; יצירת "חצר אחורית" במסגרתה מופעלות סמכויות שלטוניות רחבות ומשמעותיות לצד תקציבי ענק המחולקים בהתאם לפרמטרים פנימיים וללא בקרה אפקטיבית באופן המקל על התפתחותן של פתולוגיות מובנות; חציית תחומי התוכן והאחריות של מספר משרדי ממשלה על ידי פעילות החטיבה ויצירת עמימות לא בריאה ביחס ל"היכן המדינה נגמרת והמדינה מתחילה"; אופן העברת הכספים לידי החטיבה; סוגיית הפיקוח האפקטיבי המוגבל ועוד."

אותן הבעיות קיימות בקשר בין המדינה ועיריית ירושלים לבין אלעד, וחוות דעת והמלצות דומות אפשר וצריך לכתוב בעניין פעילותה של עמותת אלעד:

 

אמנון פורטוגלי הוא חוקר במרכז חזן במכון ון-ליר

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.