חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מדוע האזרחים בשכונות העוני ובעיירות הפיתוח מצביעים לליכוד?

נושאים כלכלה ותקציב, עלו ברשת ב 10.03.15 0:23

הלאומנות של השכבות הנמוכות בישראל היא עמדה רציונאלית ולא מוסתת, המעידה על כך שהם מבינים את העולם שבו הם חיים ומבינים היטב את הסיכויים לקידום כלכלי להם או לילדיהם. כאשר בני המעמדות הנמוכים דבקים בשייכות למדינת הלאום עד כדי אימוץ עמדות לאומניות, הם פועלים במובן מסוים למען האינטרסים של עצמם. ניתוח היסטורי כלכלי בהיבט גלובלי ב"העוקץ"

מאת: יוסף זעירא

כל מי שחי בישראל מודע לכך כי התמיכה בימין, כלומר במדיניות נוקשה בסכסוך הישראלי-ערבי, רבה בשכונות העוני ובעיירות הפיתוח. שם מצביעים רבים לליכוד ולמפלגות הקרובות אליו ומשם מגיעים לעתים קרובות המפגינים נגד ערבים ונגד שמאלנים. מה הסיבה לכך? פעמים רבות שומעים הסברים מתנשאים לתופעה זו, כמו: הם חסרי השכלה, הם שטופי מוח, הם לא מבינים מה טוב להם, הם תומכים במי שדופק אותם, יש להם תודעה כוזבת. ברשימה זו אנסה להציג הסבר, המבוסס בין השאר על נתונים כלכליים היסטוריים עולמיים בתחום ההתפתחות הכלכלית, שיש בהם כדי להאיר תופעה זו באור שונה מאד.

פערים כלכליים בין מדינות גדולים מפערים בתוך מדינות

נתחיל באזכור אפיזודה היסטורית שונה אך בעלת דמיון מסוים, שהתרחשה לפני כמאה שנים באירופה. עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה קראו מנהיגי המפלגות הסוציאליסטיות לציבור הפועלים שלא להתגייס למלחמה האימפריאליסטית, שנועדה לקדם אינטרסים זרים להם. אך בכל רחבי אירופה ציבור הפועלים לא נשמע למנהיגיו והתגייס למלחמה בהמוניו, משני צידי המתרסים. האם היה כאן התקף פטריוטי לא רציונאלי, או אולי משהו אחר.

הצמיחה הכלכלית העולמית החלה לפני פחות ממאתיים שנה, בערך בשנת 1820, ושינתה את עולמנו לחלוטין. ראשית, ההכנסות לנפש גדלו באופן משמעותי, כשההכנסה הממוצעת בעולם גדלה במאתיים שנים אלו פי עשרה. תוחלת החיים עלתה בעשרות שנים, חלק גדול יותר ויותר מן האוכלוסייה עובר לגור מן הכפר אל העיר, והטכנולוגיות החדשות שינו את אורחות חיינו באופן מהפכני. אך הצמיחה הכלכלית הגדילה גם את הפערים בעולמנו, ובניגוד למרקס, שהאמין שהצמיחה הכלכלית תגדיל את הפערים בתוך כל ארץ, מה שגדל בעיקר הוא הפערים בין ארצות. אם בשנת 1820 ההכנסה בארה"ב הייתה גבוהה פי שלוש מזו שבאפריקה, היום היא גבוהה פי 20. כלומר הפערים בין הארצות המפותחות, צפון אמריקה, מערב אירופה, ויפן ובין חלקים גדולים בעולם (אפריקה, אמריקה הלטינית ומרכז אסיה) הולכים ומתרחבים.

במקביל קרה תהליך נוסף בארצות המפותחות. הצורך בעובדים מיומנים ומשכילים דחף להקמת מערכות חינוך ציבורי. מערכות אלו היו מצומצמות בתחילתן, ארבע שנות לימוד בלבד, אך בהמשך הלכו והתרחבו. מערכות אלו קודמו על ידי מדינת הלאום המודרנית והן פעלו בשפת הלאום המודרני, תופעה שגם היא הייתה חדשה למדי. החינוך הציבורי אפשר לראשונה לבני השכבות העניות בארצות המפותחות רמה מסוימת של מוביליות חברתית כלפי מעלה.

להמשך קריאה ב"העוקץ"

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

4 תגובות

 1. נטע :

  1. תודה לעבודה שחורה על פרסום המאמר – הגיע הזמן להתרכז בניתוח המעמדי של ההצבעה לימין.
  םוליטיקת הזהויות מספקת הסבר שהוא לפעמים על גבול המטפיזי ויותר משהיא מנתחת בעיה לצורך הצגת פתרון היא מנציחה את הבעיה.

  2. חשוב להרחיב את הדיון המעמדי מעבר לאתר העוקץ.

  3. לא בטוח שהבנתי את הנחת היסוד שעליה מבוסס המאמר (מה גם שגורם אחד לא מספיק להסביר תופעות מורכבות וחשוב שהשיח המעמדי לא יפול לפח הזה).

  את ההסבר הניתן במאמר אפשר לנסח גם כך: הפועל הצרפתי חבר המפלגה הס"ד חילק נאמנותו בין המפלגה לבין הלאום.
  יתכן שעשה זאת משיקולים רציונליים טהורים- אם מדינת הלאום מבטיחה את מה שמתואר כאן במאמר – למה לתלות את כל המעילים רק על הקולבים של המפלגה הס"ד?
  ויתכן שהיו מעורבים גם שיקולים סנטימנטליים של הזדהות דרך שפה תרבות הסטוריה וכו'.

  3. כנ"ל – זהירות מגורם מסביר אחד – לגבי הדילמה של המזרחיים שעלו לארץ. האידיליה היחסית של היהודים בארצות המזרח היא קצת פרשנית.

  העלייה מארצות המזרח -מה זה בדיוק, סלוניקי נחשב?
  אולי מדויק לדבר על העלייה מארצות האסלאם.

  העליה משם היתה מגוונת ביותר מזווית הראיה המעמדית.

  זה לא המקום להיכנס לניתוחים אבל כדאי להעיר מימד אחד – חלק גדול מאותה עלייה לא הגיע מעולם העבודה השכירה, והתייחס אליה כאל שפל המדרגה. הרבה בעלי מקצוע זעירים נהפכו כאן לשכירים (כשהיתה להם עבודה). התלות הישירה שלהם במדינה היתה מקסימלית.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  הערה לענין הזהויות:
  1. לאחרונה נשמעת טענה שהאשכנזים בחיים לא יביעו למפלגה שבראשה מזרחי.
  הוכחות?
  – עמיר פרץ (רוב המצביעים שלו היו מזרחיים?)
  – מופז.
  זו דוגמה מצוינת מופז הגיע מאיראן, מדינה מוסלמית לא ערבית האיראנים עד למהפכה לא נחשבו אויבים והעולים דוברי הפרסית לא זוהו עם ערביות.

  2. זה מוביל אותי לשאלה הבאה –
  מתי, מאז שהלך לעולמו דור המיסדים, נבחר פה לראשות הממשלה מישהו שאיננו יליד הארץ?

  רבין, נתניהו, ברק, שרון, אולמרט, נתניהו.

 3. קורה תוצאות :

  לא קראתי מעבר לכותרת. כשמעלים טענה נהוג להוכיח אותה ודווקא לפי הנתונים שלפני בעיירות הפיתוח פחות מרבע מהתושבים הם מצביעי הליכוד. למה לי לקרוא מאמר מבוסס מציאות מדומה? קורה שיש תוצאות ועובדות המפריכות את ההאקסיומות

 4. קורה היסטוריה :

  לצערי דווקא המשכתי בקריאה ונוכחתי שהכותב שכח את תמיכת המפלגות ה"סוציאליסטיות " במלחמה האימפריאליסטית. חבל

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.