לא לתכנית מתחם קדם בסילואן

התכנית ביוזמת עמותת אלע"ד ובתמיכת הרשויות כוללת בניית מרכז מסחרי ענק בן 7 קומות על גבי חפירות ארכיאולוגיות בכניסה לכפר סילואן. האם ראויה הקמת מרכז מסחרי במרחב רווי היסטוריה? תכנית זו מנוגדת לתוכניות מתאר אחרות באותה סביבה המכוונות לשמר את רוח המקום העל-זמנית. 35 אנשי רוח חתמו על התנגדות לתכנית זו

מאת: אמנון פורטוגלי

ב-12 למרץ תתכנס המועצה הארצית לתכנון ובניה לדון באישור הקמתו של פרויקט מתחם קדם בסילוואן ביוזמת עמותת אלעד ובתמיכת הרשויות. מדובר על תוכנית לבניית מרכז מסחרי ענק שיתנשא לגובה של שבע קומות על גבי חפירות ארכיאולוגיות במתחם 'חניון גבעתי' בכניסה לכפר סילואן/עיר דוד, מטרים ספורים מחומת העיר העתיקה וחפירות העופל. אסור שהמועצה תאשר את הפרויקט הזה.

תוכנית מתחם קדם בסילוואן סותרת בצורה מובהקת את המטרות המפורטות והברורות שהציבו תכניות המתאר השונות שנעשו לסביבת העיר העתיקה, ופוגעת ברעיון השטחים הפתוחים שיקיפו את העיר העתיקה מדרום וממזרח לה. רעיון שאומץ מאז 1967, כדרך הכרחית הן לשמר את סביבת העיר העתיקה והן להבליט ולהעניק לה את המרכזיות שלה היא ראויה. בהנחיות לתכנית האב של 1968 הוגדר לראשונה השטח סביב העיר העתיקה כגן לאומי "סובב חומות ירושלים" שאמור היה להקיף את העיר העתיקה. התכנית ביקשה לממש שאיפות רבות: בראשן שימור "המרחב ההיסטורי", אך לא פחות מכך שימור "רוח המקום העל זמנית, קו הרקיע והשקט של המרחב".

עכשיו באה הממשלה ובכסות של עמותת 'אלעד' הפרטית מבקשת להפר הפרה בוטה עקרונות תכנון אלו, להקים מבנה מסחרי 'תיירותי' בן 7 קומות, בשטח מבונה של מעל 16,600 מ"ר אשר נושק לחומות העיר העתיקה. תוכנית מתחם קדם בסילוואן היא בדיוק ההיפך מ"שימור הדימוי של ירושלים כפי שרבים כל כך חלמו עליה". בניגוד לשימור הדמות של העיר העתיקה, המבנה העצום יאפיל על חומות העיר העתיקה ויסתיר אותן מעיני הצופים אל העיר העתיקה מדרום.

את פרויקט קדם יזמה ומובילה עמותת 'אלעד' עמותה פרטית המזוהה עם הימין הפוליטי. אבל אסור שניפול בפח, עמותת אלעד היא 'ארגון צל' של הממשלה בדיוק כמו החטיבה להתיישבות וגופים אחרים.

על הפרויקט אמר אדריכל דויד קרויאנקר, חוקר המורשת הבנויה של ירושלים, יקיר ירושלים וזוכה בעיטור טדי קולק על מפעל חייו, וראש צוות השימור (לשעבר) של תכנית המתאר ירושלים 2000 :

"אני מכיר את תכנון ירושלים מקרוב 45 שנה ומעולם לא נתקלתי בתכנית עם כל כך הרבה עזות מצח ופוטנציאל קטלני כמו התכנית הזו …. עצם אישור התכנית מסכן את עתיד השטחים הפתוחים סביב חומות העיר העתיקה, שאמורים לשמר את ייחודיותה ההיסטורית והארכיטקטונית של העיר העתיקה, בתוך המרקם האורבני המתפתח סביבה.

יש כאן פגיעה בעיקרון של הגן הלאומי ולכן זאת עזות מצח… אני מקווה שהתכנית הזאת תמצא את עצמה בפח האשפה של ההיסטוריה"וריה".

:ב-30 לדצמבר 2013 הוגשה התנגדות בשמם של 35 אנשי ציבור, אדריכלים, אמנים, משוררים, סופרים, גיאוגרפים, סוציולוגים, חוקרי ספרות, היסטוריונים ואנשי רוח נוספים לתכנית קדם.

ב-12 למרץ תתכנס המועצה הארצית לתכנון ובניה לדון באישור התוכנית להקמת מתחם קדם בסילוואן ביוזמת עמותת אלעד ובתמיכת הרשויות. אסור שהמועצה תאשר את הפרויקט הזה.

פורסם לראשונה בפייסבוק של אמנון פורטוגלי

אמנון פורטוגלי חוקר במרכז חזן במכון ון-ליר

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

One Response to “לא לתכנית מתחם קדם בסילואן”

  1. […] לבעיתיות של 'מתחם קדם בסילוואן' ועמותת אלעד, וכבר ניר חסון בהארץ כותב על פרוייקט חדש של […]

Leave a Reply