חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

פטור מביטוח לאומי וביטוח בריאות לחלשים ולא לבעלי הכנסות גבוהות

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 8.03.15 0:06

המדינה קבעה תקרת שכר לפטור מתשלומי ביטוח לאומי וביטוח בריאות.  מעל סך של 43240 ש"ח בחודש, העובד פטור מתשלומים אלה. כך מ-1 בינואר 2015. בכך מיטיבה המדינה עם בעלי ההכנסות הגבוהות. במקום זאת יש לקבוע רצפה לפטור ליחיד ששכרו מתחת ל-2000 ₪ לחודש. יש להפוך את הפירמידה, לעזור לחלשים ולמצות את התשלומים מבעלי הכנסות גבוהות

מאת: אליעזר לואיס לוין

אליעזר לואיס לוין עיין בטבלאות הביטוח הלאומי המפרטות את הכללים לגביית ביטוח לאומי וביטוח בריאות מאזרחים בעלי הכנסות שונות, וגילה כי קיים פטור מתשלום ביטוח לאומי וביטוח בריאות על כל הכנסה מעל תקרה של 43249 ₪. זאת מתאריך 1 בינואר 2015. לדבריו זהו פטור המיטיב עם בעלי ההכנסות הגבוהות במדינה.

תשלומי ביטוח לאומי וביטוח בריאות הם מקור לגיטימי להגדלה מוצדקת של מקורות המימון לצרכיה התקציביים של מערכת הבריאות. ביטול הפטור ממס בריאות לבעלי ההכנסות הגבוהות לכל שקל מעל 43240 ₪ יכול להיטיב עם מצוקת התקציב במערכת הבריאות. יש לבטל את תקרת השכר לתשלומים אלה.

בניגוד לכך, אפילו מקבל קצבת זקנה של כ-1800 ₪ מנקים לו ביטוח בריאות, ורוצים להגדיל שוב לכל האזרחים את גיל הפרישה. כך ימשיכו העובדים לשלם ביטוחים אלה.

יש לבטל את תקרת השכר לפטור ולקבוע רצפה ליחיד שהכנסתו החודשית מתחת ל-2000 ₪ יקבל פטור מתשלומי ביטוח לאומי וביטוח בריאות. באופן כזה יקלו קמעא על מצוקתם הכלכלית של אזרחים מקבלי שכר נמוך.

המצב הנוכחי מעוות. בעלי השכר הנמוך והסביר מממנים את הפטור לבעלי ההכנסות הגבוהות של מנכ"ל הבנק, מנכ"ל ביטוח ישיר 9000000 ולבעלי שכר גבוה ומוגזם

הפייסבוק של אליעזר לואיס לוין:

Eliezer Luis Levin

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

 1. מנחם לוריא :

  הפתור לא חדש...

  הפתור על תשלומי הביטוח הלאומי מעל לסכום מסויים איננו חדש בכלל. מה שעודכן בינואר 2015 זה גובה הפתור (מן הסתם כלפי מעלה).

  ה"סיפuר" הזה מתגלגל עשור,או כמדומני אפילו יותר,אחורה. אחת ממשלות ה"ליכוד" ביטלו את התיקרה שחייבת במס (תמיד היה מדובר בתיקרה ולא בתחתית/מינימום). ונוצר מצב שמי שהרוויח והמון היה צריך לשלם ביטוח לאומי ומס הבריאות אסטרונומים. מה שקרה זה: בעלי הכנסות גבוהות (מנכ"לים ודומיהם") פשוט הפכו עצמם לעצמאי בתקן של שכיר.

  כן,יש דבר כזה והוא אומר: אני עובד אצל דוד טייקונוביץ,מקבל שכר נמוך שממנו מופרש מס הכנסה ביטוח לאומי ומס בריאות,ובסוף החודש מוציא למר טייקונוביץ חשבונית מס שמנה בגין דמי ניהול,דמי יעוץ וכו וגו. את החשבונית אני מוציא מתוקף זה שהכרזתי על עצמי כעסק בערבון מוגבל נרשמתי ככזה ואני בעל המניות והעובד היחידים של הפירמה. התקבול על אותה חשבונית היה גבוהה מאוד אבל,כפירמה,בוצע תיאום מס,החזרי הוצאות,החזרי מיסי תשואה וכו וגו כך שבסופו של יום נשאר אצלי בכיס הרבה כסף מהכנסה שלא מוסתה עד תום גם לא בהיבט של הביטוח הלאומי ומס הבריאות.

  כשהבין ממשל הטייקונים שמנהל את מועצת המנהלים של א"י פלסטינה את ה"תרגיל" שונה החוק לגבי דמי הביטוח הלאומי לתיקרת ההכנסה הממוסה כפי שצויין במאמר.ובכך ייתר את הישראבלוג שלי ושל מר טייקונוביץ המעסיק הדמיוני שלי.

  נזכיר: המוסד לביטוח לאומי גובה מההכנסה החל בשקל הראשון את דמי הבטוח הלאומי עבור עצמו – כחברת הביטוח של אזרחי ישראל וגם משמש כגובה של המדינה וגובה,מן השקל הראשון,את מס הבריאות שמממן,לא באופן מלא,את סל הבריאות ומבטח כל אזרח בביטוח בריאות לאומי.

  דמי הביטוח הלאומי,ומס הבריאות אינם מיסים פרוגרסיבים לעומת זאת: אי אפשר ואסור בתכלית האיסור בצורת הממשל כמו שיש פה לוותר עליהם.

  כן צריך לעשות בנושא רויזיה מחודשת אבל: זה שנים שממשלת הניאו ליברליזם הישראלי לוטשת עיניים על עודפי הגבייה של המוסד לביטוח לאומי וזה שנים שמנסים לעשות שימוש (אגב מצליחים במידה מסויימת ולא דרך מס הבריאות) בכספי הביטוח הלאומי כדי שיכנסו לבסיס התקציב וילכו לשד יודע איפה…

  ולכן: המצב כרגע הוא רע אבל האלטרנטיבה,עד שיוחלף פה השלטון,היא גרועה והרת אסון ולכן,בנתיים,עדיף שישאר ככה על הרע והטוב שבו.

  בלי קשר לאמור לעיל ועם קשר למאמר עצמו: רצוי מאוד שהמוסד לביטוח לאומי יפסיק לחשוב כטייקון ביטוח ויתחיל לחשוב כפי מה שהוא: המוסד לביטוח לאומי…. ואת זה צריך לעשות כבר אתמול – ומחר לשלוח לכל הרוחות את העומד בראשו (ראה ערך מנכ"ל ביתי החולים הדסה בירושלים).

  לילה טוב.

  מנחם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.